طرح پیشنهادی جدید ترکیه به روسیه درباره سوریه

۲۷ آذر ۱۳۹۱ | ۱۸:۳۲ کد : ۱۹۱۰۴۸۹ سرخط اخبار

یک نشریه ترک زبان امروز طی گزارشی از پیشنهاد اخیر ترکیه به روسیه در خصوص کناره گیری بشار اسد و انتقال قدرت در سوریه خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، نشریه ترک زبان «رادیکال» امروز اعلام کرد: ترکیه اخیرا فرمول جدیدی را برای انتقال صلح آمیز [قدرت] در سوریه به روسیه پیشنهاد داده و روسیه این پیشنهاد را «خلاقانه» ارزیابی کرده است.

بر اساس این فرمول، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه طی سه ماهه نخست سال 2013 قدرت را ترک می کند و قدرت به ائتلاف ملی [مخالفان] که طی نشست اخیر دوستان سوریه در مراکش از سوی برخی کشورها و سازمان ها به عنوان نماینده مردم سوریه به رسمیت شناخته شد، انتقال می یابد.

بنا بر اعلام این نشریه ترک زبان، این فرمول در روز 3 دسامبر جاری در جریان سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به استانبول از سوی «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه به وی پیشنهاد شده و پوتین آن را «خلاقانه» ارزیابی کرده است.

به گفته نشریه رادیکال، طرح جدید ظرف روزهای اخیر میان آمریکا، روسیه، مصر، قطر و سازمان ملل مورد مذاکره بوده است.

بر اساس این گزارش، «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد در جریان سفر 7 دسامبر جاری خود به ترکیه اعلام کرده بود که به «ایده های جدید» مورد مذاکره طی نشست پوتین و اردوغان توجه خواهد کرد و ابراز امیدواری کرده بود که مذاکرات در هماهنگی با سازمان ملل برای دستیابی به یک توافق بین المللی باشد.

کلید واژه ها: روسیه سوریه ترکیه


نظر شما :