وزیر دفاع: شکست آمریکا با استقرار موشک‌های بالستیک و کروز ایران

۳۰ بهمن ۱۳۹۱ | ۲۳:۲۲ کد : ۱۹۱۲۹۶۶ سرخط اخبار

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: وقتی موشک های بالستیک و کروز ما در ساحل مستقر است و می تواند ناوهای آمریکایی را هدف قرار دهد، یعنی استراتژی آمریکایی ها در ابتدا با شکست مواجه شده است.

 

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار احمد وحیدی در همایش ملی توسعه سواحل مکران و اقتدار جمهوری اسلامی ایران که در دانشگاه علوم دریانوردی چابهار برگزار شد، گفت: وقتی به دریا و تحولات آینده توجه می کنیم و همچنین بررسی ملاحظات استراتژیک و حتی ادبیات آمریکا به این نکته می رسیم که قدرت آینده، قدرت آسیاست و آمریکا حداکثر یک قدرت در میان قدرت های آینده خواهد بود و نه به عنوان ابرقدرت حاکم.

 

 

وی با بیان اینکه این تغییر قدرت خیلی هم دور نیست، اظهار داشت: در این موضوع کشورهایی رقم زننده اصلی این اتفاق هستند که به عنوان کشورهای دریایی آُسیا مطرح هستند.

 

 

وزیر دفاع تاکید کرد: شاهد یک تحول قدرتی در دنیا خواهیم بود که الان هم آثار آن را می بینیم و خود غربی ها هم آن را قریب الوقوع می دانند و نمی توانند جلوی آن را بگیرند.

 

وی با بیان اینکه این موضوع تغییرات سریع و گسترده ژئوپلیتیک را به همراه خواهد داشت، گفت: در این تغییرات سریع ژئوپلیتیکی سواحل مکران هم صاحب نقش است.

 

وزیر دفاع ادامه داد: اقیانوس هند محل عمده تجارت آینده دنیا خواهد بود و البته ممکن است محل منازعاتی بشود.

سردار وحیدی خاطرنشان کرد: ساحل مکران را باید از نگاه ژئوپلیتیکی مورد بررسی قرار دهند و به تاثیری که می تواند در آینده تحولات منطقه اقیانوس هند و آسیا داشته باشد توجه کنیم. پیش بینی می شود قدرت های آینده قدرت های شبکه ای خواهند بود یعنی مجموعه ای از ائتلاف های دنیا که در این صورت برای اینکه ایران هم در این عرصه حضور خواهد داشت سواحل مکران نقش ویژه ای دارند.

 

 

وی افزود: برای رسیدن به افق های چشم انداز 1404 باید توجه ویژه ای به سواحل مکران شود. این سواحل منطقه مهمی در شکل گیری ائتلاف های شبکه ای در آینده خواهد بود.

 

وحیدی با بیان اینکه متاسفانه پیش از این نگاه خوبی به شرق و جنوب شرق کشور نبوده، گفت: کشورهای شرقی ایران ارتباط و توجه بسیار خوبی با ایران دارند که توجه به این منطقه و انبساط قدرت و ظرفیت می توانیم خودمان را برای مدیریت تحولات آینده آماده کنیم.

 

 

وزیر دفاع ادامه داد: اگر هرگونه بی ثباتی در این منطقه و منطقه جنوبی و جنوب غرب آسیا پیش بیاید، ممکن است در قالب تحولات یا انبساط قدرت باشد ایران با اتکا به یک ساحل خوب و گسترده و توانمندی های زیرساختی می تواند نقش مهمی ایفا کند.

 

وی خاطرنشان کرد: امروز کشورهای آسیای میانه به دلیل محدودیت های دسترسی به دریا به شدت علاقمندند از این فرصت سواحل گسترده درباره انرژی و انتقال آن و تجارت استفاده کنند و همچنین کشورهای دیگری نیز هستند که حاضرند از طریق این سواحل خود را به آسیای میانه وصل کنند. نظام همکاری های منطقه ای بر اساس همین واقعیت های صحنه شکل می گیرد.

 

وحیدی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: بر افول قدرت اقتصادی غرب و ظهور قدرت های جدید اقتصادی و قدرت های سیاسی

این منطقه می تواند نقش آفرینی خوبی داشته باشد.

 

 

وزیر دفاع تاکید کرد: اینکه ایران قدرت منطقه ای است متکی بر مناطق ژئوپلیتیکی حساس است که ایران می تواند قدرت نفوذ و تاثیرگذاری خود را فرامنطقه ای کند. کما اینکه این کار صورت گرفته است.

 

 

وی با بیان اینکه ایران باید سواحل گسترده مکران را سامان دهد، گفت: آب های این دریا مشرف به خلیج فارس و تنگه هرمز است و سواحل مکران به لحاظ نظامی عمق استراتژیک خلیج فارس حساب می شود. زمانی که قدرت نظامی ما با اقتدار با سواحل مکران حاضر باشد، هیچ قدرتی جرات نمی کند در خلیج فارس آتش افروزی کند. سواحل مکران تامین کننده واقعی امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز است.

 

وحیدی خاطرنشان کرد: وقتی پایگاه های جدید نیروی دریایی در سواحل مکران ایجاد شد، خیلی در خارج کشور مورد اهمیت قرار گرفت و این به دلیل نقش استراتژیک این سواحل است حتی یکی از مقامات قضایی گفته بود امروز قدرت دریایی ایران از قدرت اتمی آن خطرناک تر است.

 

 

وی تاکید کرد: نیروی دریایی ارتش با حضور قدرتمندانه در سواحل مکران می تواند دشمن را آنچنان از سواحل دور کند که آنها نتوانند استراتژیک شان را عملی کنند. وقتی دفاع ساحلی با موشک های ساحل به دریای ما عمق دریا را مورد هدف گیری و اصابت قرار می دهند، یعنی استراتژیک دشمن شکست خورده است.

 

 

وی افزود: آمریکایی ها چندین سال به دنبال ساخت ناوشکنی بودند که آن را متناسب با آب های جنوب و باتوجه به توانمندی های ایران ساختند و اعلام کردند که می توانند تا عمق 560 کیلومتری را هدف قرار دهند اما وقتی موشک های بالستیک و کروز ما در ساحل مستقر است و می تواند دورتر از این فاصله را هدف قرار دهند، نشان می دهد استراتژیک آمریکایی ها در ابتدا با شکست مواجه شده است.

 

 

وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: افزایش قدرت دریایی به توسعه قدرت فن آورانه می انجامد ما به آب های عمیقی دسترسی داریم که می توان انواع فناور ی های لازم را توسعه دهیم.

 

 

وحیدی با اشاره به اهمیت سواحل مکران گفت: این منطقه زمینه فعالیت های اقتصادی خوبی دارد که باید به آن توجه کرد و البته برنامه های زیادی مدنظر است که یکی از آنها ایجاد قطب سوم پتروشیمی در منطقه چابهار است.

 

 

وی همچنین اعلام کرد: برنامه های بسیار خوبی برای توسعه منطقه از جمله احداث پل، جاده، آبرسانی، آموزش و بهداشتی در دست اقدام است.

 

 

وزیر دفاع با اشاره به حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه همایش توسعه ملی سواحل مکران اظهار داشت: احتمال دارد سفری در هفته آینده برای بررسی تخصصی توسعه منطقه چابهار صورت گیرد.

 

 

وحیدی در پایان با اشاره به دستاوردهای وزارت دفاع در بخش دریا گفت: وزارت دفاع 400 فناوری کلیدی در حوزه دریا دارد که نشان از توجه به دریا است.

کلید واژه ها: قدرت سواحل مکران سواحل مکران دریا استراتژیک ساحل تحولات است.     وی خلیج فارس خلیج


نظر شما :