نیروی دریایی ارتش از تنگه مالاگا گذشت

۰۷ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۲:۳۷ کد : ۱۹۱۳۲۲۷ سرخط اخبار

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اعلام خبر حضور ناوگروه بیست و چهارم این نیرو در تنگه مالاگا گفت: برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی تنگه مالاگا را پشت سر گذاشت.

 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امیر دریادار حبیب الله سیاری در نشست خبری صبح امروز (دوشنبه) با اشاره به اینکه شمال اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا به لحاظ تجاری اهمیت زیادی برای جمهوری اسلامی ایران دارد، خاطر نشان کرد: در حد فاصل تنگه هرمز باب المندب و تنگه مالاگا تجارت زیادی صورت می گیرد و به همین دلیل برقراری امنیت در این مسیر برای اقتصاد کشور حائز اهمیت است.

 

وی در ادامه افزود: ناوگروه بیست و چهارم نیروی دریایی ارتش که متشکل از ناو بالگردان خارک و ناوشکن سبلان است به منظور تامین امنیت در این مسیر به سمت تنگه مالاگا حرکت کرد.

 

سیاری در ادامه با اشاره به اینکه در روز پنجم بهمن این ناوگروه منطقه یکم دریایی بندرعباس حرکت کرد، تصریح کرد: این ناوگروه خلیج عدن و تنگه باب المندب را پشت سر گذاشت و به سمت شرق اقیانوس هند حرکت و ازجنوب هند، سریلانکا و خلیج بنگال عبور کرد و وارد تنگه مالاگا شد.

 

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به اینکه امروز این ناوگروه در انتهای تنگه مالاگا وجود دارد بیان کرد: فردا ناوگروه بیست و چهارم از تنگه مالاگا خارج می شود و مسیرش را به سمت شمال ادامه می دهد و وارد اقیانوس آرام می شود.

 

به گفته وی این ناوگروه در بندر ژان چیانگ چین و بندر کلمبو سریلانکا پهلو خواهد گرفت و پیام دوستی ملت ایران را به کشورهای چین و سریلانکا اعلام می کند.

 

سیاری همچنین با اشاره به اینکه طول مسیررفت و برگشت این ناوگروه 20 هزار کیلومتر است، گفت: دانشجویان دانشگاه امام خمینی نیز به منظور پشت سر گذ اشتن دوره کارآموزی همراه این ناوگروه هستند.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا در تنگه مالاگا تهدیدی علیه منافع جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، گفت: در تنگه مالاگا گذشته دزدی های دریایی وجود داشته است اما اکنون در این تنگه امنیت تامین شده است.

 

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره تاریخ بازگشت این ناوگروه به کشور، اظهار کرد: این ناوگروه پس از 15 فروردین سال آینده به کشور برمی گردد و ناوگروه بیست و پنج جایگزین آن می شود.

 

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد ارتباط دریایی با سایر کشورها، گفت: ما در سال جاری میزبان ناوگروه هایی ازکشورهای روسیه و عمان بوده ایم و این آمادگی را داریم که از ناوگروه کشورهای دیگر استقبال کنیم. ما با تمام کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای می توانیم در زمینه تامین امنیت آب های آزاد رابطه دریایی داشته باشیم.

 

وی در ادامه افزود: حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دریاها آزاد براساس قوانین بین المللی صورت می گیرد.

 

وی در پایان افزود: از فردا به مدت سه روز همایش طب پیشگیری بهداشت، امداد و درمان دریایی بر روی شناورهای سطحی و زیرسطحی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی برگزار می شود.

کلید واژه ها: ناوگروه تنگه مالاگا تنگه مالاگا این ناوگروه جمهوری اسلامی نیروی دریایی ارتش جمهوری ارتش جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی ایران نیروی دریایی ارتش امنیت با اشاره به اینکه دریایی ارتش جمهوری اسلامی نیروی دریایی ارتش جمهوری اشاره به اینکه دریایی ارتش جمهوری به اینکه ناوگروه بیست


نظر شما :