مخالفت نزدیکان بشار با سفرش به ونزوئلا

۲۰ اسفند ۱۳۹۱ | ۰۴:۴۷ کد : ۱۹۱۳۸۰۳ سرخط اخبار


یک روزنامه لبنانی خبر داد بشار اسد رئیس جمهور سوریه قصد سفر به ونزوئلا برای تسلیت گویی مرگ چاوز را دارد اما با مخالفت دستیارانش روبه رو شده است.

به گزارش عصر ایران ، روزنامه الدیار چاپ بیروت نوشت: پس از مرگ هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا، بشار اسد رئیس جمهور سوریه در فکر سفر به کارآکاس برای تقدیم تسلیت درباره مرگ چاوز است اما مقامات ارشد اطلاعاتی امنیتی این کشور مخالف این سفر او هستند.

حدود 30 نفر از سران کشورها در مراسم رسمی گرامیداشت چاوز و ادای احترام به جنازه او در کارآکاس حضور داشتند.

سوریه از دو سال پیش تاکنون با موجی از ناآرامی ها و خشونت ها روبه رو است. مخالفان مسلح خواهان کناره گیری بشار اسد رئیس جمهور سوریه از قدرت هستند. هم اکنون درگیری ها میان مخالفان مسلح و ارتش در مناطق مختلف سوریه و از جمله بخش هایی از شهر دمشق ادامه دارد.

اسد از زمان آغاز درگیری ها در این کشور از دو سال پیش تاکنون به هیچ سفر خارجی نرفته است.

نزدیکان اسد ضمن پافشاری بر مخالفت با سفر اسد به ونزوئلا دلیل آن را حفظ سلامتی و امنیت بشار اسد اعلام کرده اند.

این افراد گفته اند که ممکن است توطئه ای بزرگ در انتظار بشار اسد باشد چرا که هیچ کس نمی داند در آسمان، در مسیر پرواز به سمت ونزوئلا یا فرودگاه کارآکاس چه اتفاقی می افتد. سفر اسد به ونزوئلا می تواند با خطرات بسیار زیادی همراه باشد.

در حال حاضر همچنان اسد دلایل و توجیه های دستیارانش را نپذیرفته و برای سفر به ونزوئلا پافشاری می کند اما دستیارانش این سفر را رد می کنند.

دستیاران اسد گفته اند نه تنها ممکن است بشار اسد در فرودگاه کارآکاس بلکه در خیابان های این کشور نیز ترور شود. همچنین این امکان وجود دارد که هواپیمای اسد بمب گذاری یا با خرابکاری روبه رو شود به همین دلیل تصمیم گیری در این باره هنوز نهایی نشده است.

چاوز از دوستان نزدیک بشار اسد بود و میان دو کشور ونزوئلا و سوریه نیز روابط نزدیکی برقرار است. چاوز قبل از این بارها از دولت و بشار اسد رئیس جمهور سوریه اعلام حمایت و ناآرامی های این کشور را یک توطئه توصیف کرده بود.

چاوز روز سه شنبه گذشته پس از دو سال تلاش برای معالجه بیماری سرطان، در بیمارستان نظامی کارآکاس درگذشت. جنازه او تا روز جمعه آینده در معرض نمایش عمومی برای خداحافظی آخر قرار می گیرد و سپس مومیایی می شود و در موزه نظامی نگهداری خواهد شد.

کلید واژه ها: بشار اسد ونزوئلا سوریه چاوز


نظر شما :