نظر مسکو درباره مذاکرات آلماتی

۱۸ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۳:۲۷ کد : ۱۹۱۴۶۴۵ سرخط اخبار

معاون وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد به اعتقاد روسیه همه حقوق ایران در معاهده «ان پی تی» از جمله حق غنی سازی اورانیوم باید در ازای کنترل و نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته یی بر برنامه هسته یی این کشور به رسمیت شناخته شود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از ایتارتاس، سرگئی ریابکوف پس از پایان مذاکرات آلماتی در روز شنبه گفت: ما معتقدیم اگر چنین توافقی صورت گیرد، همه تحریم ها باید لغو شود.

 

وی اظهار کرد: ما در ارتباط با کار و فضای گفت وگوها، حرکت رو به جلو داشتیم اما متأسفانه نتوانستیم مواضع دو طرف را درباره بسیاری از جنبه ها هماهنگ کنیم. تاکنون یافتن نقاط مشترکی که بتوان گفت سرانجام به پیشرفت هایی رسیدیم ، تقریبا دشوار بوده است.

 

وی ادامه داد: روسیه مخالف سیاست شرکای غربی خود برای اعمال تحریم ها علیه ایران است.

 

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: وظیفه مشترک کشورهای گروه پنج به علاوه یک، یافتن راه حلی برای برنامه هسته یی ایران است. ما این مساله را پنهان نمی کنیم که رویکرد روسیه در قبال برنامه هسته یی ایران و راه های حل و فصل آن، چند جنبه دارد که از دیدگاه غرب نادرست و غیرمنصفانه است. در وهله نخست منظور من این واقعیت است که شرکای غربی از تحریم های یکجانبه و اقدامات بازدارنده یکجانبه استفاده می کنند. این نکته با شرکای غربی مورد بحث و مذاکره قرار می گیرد و ایران نیز از آن مطلع است.

 

وی افزود: اختلاف جزیی دیگری وجود دارد؛ ما معتقدیم که در روند مذاکرات هیچ گونه وقفه ای نباید وجود داشته باشد، ما تقریبا تجربه دشواری داریم از این که گفت وگوها به شکلی نامنظم و ناپیوسته برگزار می شود. دو دور نشست در آلماتی نمونه ای از نوع دیگری از کار است، نمونه ای از پیشرفت و تحرک درحال انجام.

کلید واژه ها: روسیه یی هسته یی


نظر شما :