پیام این انتخابات برای نوری مالکی چیست؟

۳۱ فروردین ۱۳۹۲ | ۲۰:۱۰ کد : ۱۹۱۵۱۶۸ سرخط اخبار

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در باره انتخابات روز شنبه شوراهای استانی عراق، این انتخابات را شاخص مهمی برای تعیین میزان محبوبیت احزاب سیاسی این کشور و آزمونی برای نیروهای امنیتی آن دانست.
براساس این گزارش،اگرچه نتایج انتخابات امروز عراق که در میان تدابیر امنیتی شدیدی آغاز شد، شاکله دولت ملی این کشور را تغییر نخواهد داد، اما شاخص مهمی برای میزان محبوبیت احزاب سیاسی متعددی خواهد بود که درصدد شرکت در انتخابات مجلس سال 2014 هستند.

این انتخابات از یک سو می تواند تنش های فرقه ای فعلی در عراق را تشدید کند و از دیگر سو، توانایی پلیس و ارتش عراق را برای حفظ امنیت در نخستین انتخابات پس ازخروج نظامیان آمریکایی از کشورشان به بوته آزمون بگذارد.

آسوشیتدپرس با اشاره به تدابیر امنیتی شدیدی که همزمان با برگزاری انتخابات امروز به اجرا درآمده است،از وقوع خشونت های پراکنده در ساعات اولیه برگزاری انتخابات در محمودیه و لطیفیه در جنوب بغداد و سامرا در شمال پایتخت گزارش داد.

براساس این گزارش، ˈعدنان الاسدیˈ معاون وزیر کشور عراق وضعیت امنیتی را آرام و باثبات ارزیابی کرد و در مصاحبه با تلویزیون عراق از اعزام و استقرار نیروهای پلیس و ارتش در تمامی نقاط کشور خبر داد.

رای گیری در بیش از پنج هزار حوزه اخذ رای و برای انتخاب اعضای شوراهای استانی برگزار می شود و منتخبین در 12 شورای استان از مجموع 18 استان کشورمشغول خدمت می شوند.هزاران نامزد از50 فهرست انتخاباتی برای تصدی 378 کرسی شوراها رقابت می کنند.

انتخابات قبلی شوراهای استانی عراق در ژانویه 2009 برگزار شد.

حزب العراقیه هم در این انتخابات شرکت دارد، اما این حزب دچار تشتت شده است و شخصیت های برجسته ای از آن همچون ˈاسامه النجیفیˈ رییس مجلس و ˈصالح المطلکˈ معاون نخست وزیر با فهرست های دیگری به غیر از العراقیه در انتخابات حضور دارند.

در بغداد و منطقه تحت سلطه شیعیان در جنوب عراق، ˈدولت قانونˈ با چالش رقابت مجلس اعلای اسلامی عراق و جریان صدر روبروست،بطوری که آرای بالای آنها در این انتخابات می تواند حمایت از گروه نوری المالکی را که به انتخابات ملی کشور در سال آینده میلادی چشم دوخته است، تضعیف کند.

ˈکریم هانیˈ که رای خود را در شهرک صدر به صندوق انداخت، گفت که در ابتدا به خاطر عملکرد ضعیف مقام های استانی قصد شرکت در انتخابات را نداشت، اما پس از درخواست رهبران مذهبی و عمدتا به خاطر تهدیدهای فراروی شیعیان، نظرش را تغییر داد.

شوراهای استانی استانداران را انتخاب می کنند و براساس قانون اساسی کشور حق دارند برای تبدیل خود به یک منطقه فدرال در کشور، همه پرسی برگزار کنند. همین ویژگی،می تواند شوراهای استانی را به میزان قابل توجهی مستقل از دولت مرکزی کند.

13 میلیون و 800 هزار عراقی برای شرکت در انتخابات امروز که شمارش و اعلام نتایج آن احتمالا چند روز طول می کشد،واجد شرایط هستند.

کلید واژه ها: عراق استانی شوراهای استانی شوراهای


نظر شما :