درخواست مشترک بان کی مون و اولاند از مصری ها

۲۵ تیر ۱۳۹۲ | ۱۵:۰۳ کد : ۱۹۱۸۶۱۸ سرخط اخبار

دبیرکل سازمان ملل و رئیس جمهوری فرانسه ضمن ابراز نگرانی نسبت به درگیری های اخیر در مصر، توقف خشونت ها و از سرگیری روند سیاسی در این کشور را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیرة، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در خصوص اوضاع مصر دیدار و گفت وگو کرد.

وی در پی این دیدار که در پاریس برگزار شد، گفت: ما هر دو نسبت به وضعیت مصر نگرانیم و تمایل داریم که همه آنچه در توانمان است به کار ببندیم تا روند سیاسی در مصر آغاز شده و انتخابات برگزار شود.

اولاند همچنین به حضور همه گروه های ذی ربط در مذاکرات ملی مصر، ممانعت از هرگونه زد و خورد و خشونت، فراهم کردن زمینه برای بازگشت نظامی که بر پایه قانون اساسی است و تلاش برای رسیدن به راهکاری سیاسی در نزدیکترین زمان ممکن تاکید کرد.

بان کی مون نیز از طرف های درگیر در مصر خواست تا از هرگونه انتقام جویی و تلاش برای به حاشیه کشاندن گروه ها و احزاب دیگر از صحنه سیاست مصر ممانعت کنند.

وی در ادامه با ابراز نگرانی نسبت به سلسله بازداشت های اعضای اخوان المسلمین مصر پس از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور سابق این کشور گفت: چیزی که مهم است این است که مقامات مصری همه گروه ها و احزاب این کشور را بدون استثنا در اداره اوضاع کنونی کشور مشارکت دهند.

در ترکیه نیز احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه این کشور با اعلام اینکه کشورش همچنان محمد مرسی را رئیس جمهور مصر می داند، نسبت به هرگونه تلاش برای به حاشیه کشاندن احزاب سیاسی مصر پس از آنچه وی از آن "کودتای مصر" یاد کرد، هشدار داده و گفت: این وضعیت باعث گسترش خشونت در سراسر خاورمیانه می شود.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز اخیرا اعلام کرده بود که ترکیه همچنان محمد مرسی را "رئیس جمهوری قانونی" مصر می داند.

کلید واژه ها: مصر سیاسی


نظر شما :