چالش تازه دولت انگلیس

یاران نزدیک تونی بلر اخوانی هستند

۳۱ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۳ کد : ۱۹۳۱۴۷۴ ترجمه برگزیده خاورمیانه
در پاسخ به این اتهام‌ها سخنگوی موسسه بلر به دفاع از الشطی و تسیریچ بر خواسته و گفته است که این دو از یاران اصلی پیگیری اهداف موسسه هستند و موسسه از این که با آنها همکاری می‌کند به خود می‌بالد.
یاران نزدیک تونی بلر اخوانی هستند

دیپلماسی ایرانی: منابع بریتانیایی اعلام کردند که تونی بلر، نخست وزیر اسبق انگلیس اخیرا با اتهام انتخاب چهره هایی از میان اعضای خوان المسلمین در موسسه خیریه خود مواجه شده و این مساله سبب شده است تا پرونده جدیدی که دولت انگلیس برای تحقیق بر سر فعالیت های جریان اخوان المسلمین در این کشور گشوده است به چالش بخورد.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ انگلیس، یکی از بارزترین مشاوران این مجموعه که از نزدیکان بلر محسوب می شود و توصیه های مختلف در امور گوناگون به وی می دهد ارتباطات بسیار نزدیکی با اخوان المسلمین دارد و این در حالی است که سازمان امنیت داخلی و خارجی انگلیس اخیرا کشف کرده اند که این جریان با گروه های تروریستی ارتباط دارد و برای همین درصدد اتخاذ تصمیم هایی برای ممنوعیت فعالیت آنها در بریتانیا هستند.

العرب به نقل از روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف همچنین گزارش می دهد که موسسه خیریه زیر نظر تونی بلر روابط نزدیکی با اخوان المسلمین دارد و برخی از اعضای اخوان در آن عضویت دارند.

این در حالی است که پیش از این تونی بلر، نخست وزیر اسبق انگلیس انتقادهای شدید اللحنی را از اخوانی ها کرده بود و آنها را با حزب کمونیست شوروی مقایسه کرده بود و گفته بود که دستورالعمل آنها برای فعالیت های سیاسی غیر دموکراتیک است. بلر همچنین گفته بود که آن چه اخوانی ها انجام می دهند با همه اصولی که ما از آن دفاع می کنیم مغایرت دارد. بلر که در حال حاضر ریاست کمیته چهارجانبه عملیات صلح در خاورمیانه را بر عهده دارد، همچنین گفت که اخوانی ها تلاش می کنند که پیشرفت در مصر به چالش بخورد و کشورشان از چارچوب ها و اصول اصلی استقلال خود دور شود و جامعه مصر از مبادی اصلی خود فاصله بگیرد.

موسسه ای که تونی بلر ریاست آن را بر عهده دارد در سال 2008 با هدف مبارزه با فقر و رویارویی با درگیری های فرقه ای و طایفه ای و تلاش برای توحید ادیان جهان تشکیل شد. اکنون تحقیقات انجام شده نشان می دهد که دو تن از مشاوران ارشد بلر که از اعضای بارز این موسسه خیریه محسوب می شوند، وابسته به جماعت اخوان المسلمین هستند.

روزنامه دیلی تلگراف به نقل از سازمان مراقبت از اخوان المسلمین، گلوبان دیلی واچ در این باره می نویسد که تحقیقاتی که بر روی 13 سال فعالیت های اخوان المسلمین انجام شده است، نشان می دهد که اسماعیل خضر الشطی، عضو شورای مشاوران موسسه بلر یکی از رهبران بارز در جنبش قانون اسلامی، شاخه اخوان المسلمین کویت است. این گزارش همچنین به مصطفی تسیریچ به عنوان عضو بارز دیگر این موسسه خیریه اشاره می کند و تاکید می کند که وی مفتی سابق بوسنی و هرزگوین بوده است. وی ارتباطات نزدیکی با سازمان جهانی اخوان المسلمین دارد و از اعضای شورای اروپایی هیئت فتوا و مطالعات که ریاست آن را یوسف القرضاوی، رهبر معنوی اخوان بر عهده دارد، محسوب می شود. وی در سال 2008 به دلیل ارائه نظرات و صدور فتواهای افراطی از سوی دولت انگلیس تلاش می شده که از بریتانیا به دور باشد. وی در موسسه تونی بلر منصب مشاور ارشد امور اسلامی تونی بلر را بر عهده دارد. مرکز نظارت بر فعالیت های اخوان در پایان از تونی بلر خواسته است که در فعالیت ها و ارتباطات خود با اخوان المسلمین تجدید نظر کرده و با تدبیر در این زمینه برخورد کند.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که دو تن از مشاوران ارشد بلر که از اعضای بارز این موسسه خیریه محسوب می شوند، وابسته به جماعت اخوان المسلمین هستند.

در پاسخ به این اتهام ها سخنگوی موسسه بلر به دفاع از الشطی و تسیریچ بر خواسته و گفته است که این دو از یاران اصلی پیگیری اهداف موسسه هستند و موسسه از این که با آنها همکاری می کند به خود می بالد.

وی در ادامه می افزاید: «ما هیچ اطلاعاتی از ارتباطاتی که با آن چه در گزارش ها آمده است نداریم اما به هر حال کاملا قانع هستیم که آنها مخلصانه از فعالیت های موسسه حمایت می کنند.»

در همین رابطه استفان مرلی، محقق امریکایی و پژوهشگر در امور جنبش های افراطی و رئیس سازمان مراقبت از اخوان المسلمین می گوید: «گروه های اسلامی مختلفی هستند که به خود نام اخوان المسلمین نمی دهند اما با سازمان بین المللی اخوان ارتباط دارند.»

وی تاکید می کند، این افراد شماری از سیاستمداران از جمله تونی بلر را فریب داده اند در حالی که او باید بداند که اشخاصی مثل الشطی و تسیریچ در همان اتاق بلر علیه او فعالیت می کنند.

اولیویه گیتا، مدیر مرکز مطالعات جمعیت هنری جسکون نیز در این باره می گوید: «انگلیس تاریخی طولانی از تملق برای اسلام گرایان دارد و معتقد است که آنها آزاری برای کسی ندارند، در طول 40 سال گذشته اخوان المسلمین بریتانیا را پناهگاهی امن برای خود یافته اند و با کمک هایی که از سوی دولت انگلیس دریافت کرده اند توانسته اند که از طریق این کشور به نفوذ تدریجی در دیگر کشورهای جهان اقدام کنند.»

در همین رابطه ابراهیم منیر، دبیر کل سازمان سازمان جهانی اخوان المسلمین اعلام کرده است که بر خلاف آن چه در روزهای اخیر درباره احتمال جابه جایی دفتر این سازمان از انگلیس به اطریش در برخی رسانه ها آمده است، سازمان جهانی اخوان المسلمین به هیچ وجه قصد ندارد دفتر خود را از انگلیس به کشوری دیگر منتقل کند و هر آن چه در این زمینه در رسانه ها مطرح می شود، کذب محض است.

به گزارش روزنامه القدس العربی وی تاکید می کند که لندن تنها مقری برای جلسات رهبران جماعت اخوان المسلمین است که در آن رهبران اخوان گرد هم می آیند و الا مرکز اداره این سازمان از لندن صورت نمی گیرد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

انتشار اولیه: سه شنبه 26 فرودین 1393/ بازانتشار: یکشنبه 31 فروردین 1393

کلید واژه ها: اخوان المسلمین تونی بلر


نظر شما :