جزئیات دیدار «بارزانی» و «کری»

۰۴ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۵۱ کد : ۱۹۳۴۹۰۰ سرخط اخبار

ریاست منطقه کردستان عراق بیانیه ای در خصوص ملاقات وزیر خارجه آمریکا با رئیس این منطقه و سایر مقامات کُرد منتشر کرد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری ریاست منطقه  کردستان عراق، در دیدار «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان که نوشیروان مصطفی رهبر جنبش تغییر، نیچروان بارزانی رئیس دولت کردستان عراق، برهم صالح عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی، قباد طالبانی معاون نخست وزیر کردستان عراق، فواد حسین رئیس نهاد ریاست منطقه و فلاح مصطفی،مسئول روابط خارجه کردستان عراق حضور داشتند، وزیر امور خارجه آمریکا ضمن ابراز خوشحالی از سفرش به کردستان اشاره کرد که اقدامات و فعالیت های زیربنایی در این منطقه در سطح مطلوبی است.

وی ضمن تبریک به مناسبت تشکیل کابینه هشتم کردستان به مسعود بارزانی، افزود: دولت باراک اوباما دیدگاه مثبتی نسبت به اقدامات زیربنایی انجام شده در کردستان عراق دارد.

جان کری درباره اوضاع سیاسی کنونی عراق تصریح کرد که کشور از قوت گرفتن تروریست ها در عراق نگران است.

وزیر خارجه آمریکا آمادگی کشورش را برای هرگونه همکاری برای بهبود اوضاع سیاسی و تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه جریان های عراقی اعلام کرد.

مسعود بارزانی نیز از سوی خود و در مقام رهبری سیاسی کردستان عراق از دولت و ملت آمریکا به خاطر حمایت ها و قربانی دادن هایشان در سرنگونی صدام و بعد از آن قدردانی و تشکر کرد.

بارزانی تصریح کرد: مایه فخر و مباهات است که ما توانسته ایم تجربه موفقی را به جهان و آمریکا نشان دهیم

رئیس کردستان عراق در ادامه سخنانش ضمن اشاره به جزئیات وضعیت سیاسی عراق طی 10 سال گذشته و موانع و بحران های این سال ها، اظهار کرد: همپیمان های ما متعهد به هیچ یک از توافقنامه های خود نبودند و با این وجود ما انعطاف زیادی به خرج داده و در  پی حل مشکلات بودیم اما متأسفانه روزبه روز اختلافات عمیق تر شد و نتوانستیم در این امر موفقیتی کسب کنیم.
مسعود بارزانی در ادامه گفت: ما به این نتیجه رسیده ایم که بغداد می خواهد همانند گذشته کردستان دنباله رو و تابع دولت مرکزی باشد، مردم کردستان نیز قربانیان زیادی برای آزادی داده اند و این مسئله را نمی پذیرند. مردم کُردستان مخالف تروریسم هستند و قربانیان زیادی در این راه داده اند اما اکنون که در سایه جنگ علیه ترور جنگ طائفه ای انجام می گیرد ما وارد چنین جنگی نمی شویم.
وی درباره حقوق مردم کُردستان در قانون اساسی عراق اشاره کرد: ما بر سر قانون اساسی با بغداد به توافق رسیدیم . بر اساس این قانون، عراق با دو قوم اصلی کُرد و عرب شناخته می شود و به صراحت در مقدمه قانون اساسی آمده است که پایبندی به آن شرط تحقق عراقی یکپارچه است.
رئیس منطقه کردستان درباره راه برون رفت از بحران های جدید عراق گفت: هر راه حلی باید با درنظر گرفتن تغییرات و واقعیات جدید سیاسی و امنیتی  اتخاذ شود و ریشه و اساس مشکلات نیز سیاسی هستند نه نظامی و باید با عوامل برخورد شود نه نتایج. در صورت یافتن راه حلی مناسب آن گاه می توان بهتر با مسئله تروریسم مبارزه کرد.
مسعود بارزانی درباره رویدادوهای اخیر در گفت وگو با جان کری اعلام کرد: ما پیشتر بغداد را از احتمال بروز خطرات کنونی آگاه کردیم اما آنها نسبت به هشدارهای ما بی توجهی کردند.
بارزانی در ادامه سخنانش گفت: بعد از گذشت 10 سال در انتظار این پاسخ هستیم که چگونه گام برداریم؟ اگر فرصتی باقی مانده باشد باید شیعیان و سنی ها بر اساس اصولی جدید و با در نظر گرفتن واقعیت جدید کار کنند و در این صورت است که مقابله و مبارزه با ترور آسانتر خواهد شد.
وی در مورد نیروهای پیشمرگ گفت : نیروهای پیشمرگه مسئولیت حفاظت از امنیت کردستان عراق را بر عهده دارند و در این راه قربانی هم داده اند و تهدیدات تروریست ها به طور مداوم و جدی ادامه دارد و نیروهای پیشمرگه آماده واکنش به این تهدیدات هستند.
جان کری ضمن تشکر از بارزانی به دلیل تشریح اوضاع گفت: شکی نداریم که کردستان عراق می تواند از نظر اقتصادی و دیگر عرصه ها توسعه پیدا کند.
جان کری ضمن ابراز نگرانی از اوضاع عراق تأکید کرد که باید تغییراتی ایجاد و تصمیمات مهمی در این باره اتخاذ شود و از بارزانی خواست که در این روند مشارکت داشته باشند و به ایفای نقش بپردازند تا دولتی جدید تشکیل شود.

اظهارات جان کری پس از دیدار با رهبران کُرد
جان کری پس از دیدار با رهبران کُرد در اربیل به خبرنگار شبکه سی بی اس آمریکا گفت: اوباما آمادگی دارد که از ارتش آمریکا برای عقب راندن نیروهای تندرو اسلامی سنی در عراق استفاده کند اما انجام این امر در خلا قدرت سیاسی در عراق ممکن نیست.»
وی مهمترین مسئله را تحت فشار قرار دادن رهبران منطقه ای عراق برای حمایت از دولت مرکزی این کشور عنوان کرد.
وزیر خارجه آمریکا درباره هدف از سفر خود به اربیل و بغداد گفت:« آنچه می خواهیم انجام دهیم گوش کردن به سخنان مردم اینجا، متحدان این کشور و کشورهای شریک با رویکردی متفکرانه و احتیاط آمیز برای انجام اقدامی مفید برای حل بحران عراق است.»
وی تاکید کرد راهکارهای نظامی به تنهایی کارساز نیست و ما باید به دنبال راهکاری سیاسی باشیم.
جان کری درباره احتمال دستور اوباما به انجام اقدامات نظامی علیه داعش قبل از اصلاحات مورد نظر این کشور در عراق، گفت: احتمال دارد کاخ سفید قبل از انجام اصلاحات در عراق( تشکیل دولت جدید) تحرکاتی انجام دهد.
وزیر خارجه آمریکا دیروز در اربیل با رهبران کُرد درباره راههای حل بحران حضور داعش در عراق گفت وگو کرد. وی روز گذشته در بغداد با نوری مالکی و مقامات سیاسی عرب نیز دیدار کرد.
کری در بغداد گفت که مالکی پایبندی خود به جدول زمان بندی قانونی را تأکید کرده است و افزود که مالکی با قاطعیت بر تشکیل دولت جدید در اول ماه ژوئیه تأکید کرده است و تأکید کرد که ایالات متحده به تصمیم رهبران سیاسی عراق احترام می گذارد و هیچ پیش شرطی درباره کسانی که در دولت شرکت می کنند تعیین نمی کند.
وی گفت که اوباما پیش از این اعلام کرده که حاضر به دخالت نظامی مستقیم در عراق نیست اما اگر لازم باشد ممکن است برخی تصمیمات مهم گرفته شود به خصوص اگر خطری سامراء را تهدید کند و امریکا حاضر نیست بار دیگر اتفاق بدی در آن منطقه بیفتد.
کری افزود که هرگونه تصمیم رئیس جمهور آمریکا درباره داعش و فعالیت هایش در عراق به معنای حمایت از نخست وزیری نوری مالکی یا این و آن رهبر سیاسی نیست و فقط به منظور توقف خطر داعش است.
او عراق را همپیمان استراتژیک امریکا در مبارزه با تروریسم و حفظ ثبات در بازار انرژی جهان و جلوگری از قطب بندی های فرقه ای در منطقه دانست.

کلید واژه ها: کردستان عراق بارزانی بغداد مالکی عراق داعش


نظر شما :