انتخابات آمریکا زیر ذره بین دیپلماسی ایرانی

6 ایالتی که نتیجه انتخابات سنا را تعیین می کند

جمهوری خواهان به طور حتم در کرسی هایی همچون مونتانا، ویرجینیای غربی و داکوتای جنوبی، پیروز خواهند شد. علاوه بر این سه سناتور دموکراتی که در ایالت های جمهوری خواه هستند شانس کمی برای پیروزی دارند و همین کرسی ها نتیجه ی انتخابات را تعیین می کنند.
6 ایالتی که نتیجه انتخابات سنا را تعیین می کند

دیپلماسی ایرانی: براساس آخرین بررسی ها احتمالاً شش کرسی که در اختیار دموکرات ها می باشد، نتیجه ی انتخابات سنا را تعیین می کند و جمهوری خواهان 22 روز دیگر با پیروزی در این ایالت ها می توانند اکثریت مجلس سنا را از آن خود کنند. جمهوری خواهان به طور حتم در کرسی هایی همچون مونتانا، ویرجینیای غربی و داکوتای جنوبی، پیروز خواهند شد. علاوه بر این سه سناتور دموکراتی که در ایالت های جمهوری خواه هستند شانس کمی برای پیروزی دارند و همین کرسی ها نتیجه ی انتخابات را تعیین می کنند. در ادامه این شش کرسی را بررسی می کنیم.

1- کنتاکی (در اختیار جمهوری خواهان)

وقتی هفته ی گذشته یک نظرسنجی نشان داد که آلیسون لاندرگان گریمز (دموکرات) با دو درصد اختلاف از سناتور میچ مک کانل (جمهوری خواه) پیشی گرفته است، دموکرات ها بسیار هیجان زده شدند. با این حال یازده نظرسنجی اخیر نشان داده اند که مک کانل با 2 تا 8 درصد اختلاف پیشتاز است. در عین حال عدم پاسخ گریمز به این سوال که آیا به باراک اوباما رای داده است، جزء اتفاقات مهم روزهای اخیر بود.

2- نیوهمشایر (در اختیار دموکرات ها)

نظرسنجی ها نشان می دهند که سناتور جین شاهین (دموکرات) پیشتاز رقابت است، اما سناتور سابق اسکات براون همچنان فاصله ی کمی با وی دارد. جمهوری خواهان معتقدند که تلاش خستگی ناپذیر براون منجر به این شده است که وی در مبارزات انتخاباتی باقی بماند. اما شاهین هیچ اشتباه بزرگی نداشته است. اگر همین روند ادامه داشته باشد این امکان وجود دارد که براون بتواد وی را شکست دهد.

3- جورجیا (جمهوری خواه)

فضای سیاسی به خوبی از احتمال به دور دوم کشیده شدن انتخابات در لوئیزیانا در صورتی که در روز انتخابات هیچ کدام از کاندیداها نتواند بیش از 50 درصد آرا را به دست بیاورد، آگاهی دارد. اما همین احتمال درباره ی جورجیا هم وجود دارد. نظرسنجی ها نشان می دهند که دیوید پردو تاجر جمهوری خواه با اختلافی اندک از میشل نان (دموکرات) پیشی گرفته است، اما وی به 50 درصد نزدیک نیست. بهترین و احتمالاً تنهاترین شانس نان برای پیروزی در انتخابات روز 4 نوامبر است، وگرنه در دور دوم انتخابات که 6 ژانویه برگزار می شود، در صورت وقوع هر اتفاقی در سطح ملی، پردو برنده ی انتخابات خواهد بود.

4- کارولاینای شمالی (دموکرات)

سناتور کی هیگن (دموکرات) همچنان با اختلاف کمی از تام تیلیس رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان ایالت، جلوتر است (براساس پنج نظرسنجی ای که اخیراً منتشر شده است، وی اختلافی 1 تا 5 درصدی داشته است) مشکلی که تیلیس دارد این است که همانند دیگر جمهوری خواهانی که در انتخابات امسال در ایالت های کلیدی هستند، انتخابات در کارولاینای شمالی به معنای رفراندومی علیه باراک اوباما نیست. در عوض برخی اقدامات بحث برانگیز – به خصوص در حوزه آموزش- توسط قانون گذاران ایالتی صورت گفته است که همین مسئله کار را برای حزب جمهوری خواه سخت کرده است. در حال حاضر کاملاً مشخص شده است که جمهوری خواهان می توانند اکثریت مجلس سنا را کسب کنند ولی در کارولاینای شمالی شکست بخورند، این سناریو یک سال پیش غیر محتمل بود.

5- کلرادو (دموکرات)

یکی از لحظات جالب این رقابت در مناظره اخیر میان دو کاندیدا اتفاق افتاد، زمانی که سناتور مارک یودال (دموکرات) بر سر قطع قانون مدیکر از نماینده کوری گاردنر (جمهوری خواه) انتقاد می کند. نظرسنجی های فاکس نیوز و کوئینیپیاک در هفته های اخیر نشان می دهند که گاردنر اختلافی 6 تا 8 درصدی دارد، اما نظرسنجی دانشگاه سافک نشان می دهد که یودال با یک درصد اختلاف پیش است.

6- آیووا (دموکرات)

روزهایی را که درباره توانایی جمع آوری کمک مالی توسط جانی ارنست (جمهوری خواه) شک و تردید وجود داشت را به یاد بیاورد، آن روزها تمام شده است. وی در سه ماهه ی سوم امسال بیش از 6 میلیون دلار کمک مالی جمع آوری کرده و توانسته از نماینده بروس بریلی (دموکرات) پیشی بگیرد. ممکن است که دموکرات ها برای پخش تبلیغ های تلویزونی به بریلی کمک کنند، ولی این اقدام به تنهایی برای بهبود تصویر بریلی در مناطق روستایی آیووا کافی نیست. بریلی بعد از گفتن جمله ی «یک کشاورز از آیووا» فقط خودش را بدنام کرد.

منبع: واشینگتن پست/ مترجم: حسین هوشمند

انتشار اولیه : چهارشنبه 23 مهر 1393 / باز انتشار : سه شنبه 29 مهر 1393

کلید واژه ها: انتخابات سنا انتخابات 2014 انتخابات آمريكا


نظر شما :