انتخابات آمریکا زیر ذره بین دیپلماسی ایرانی

جمهوری خواهان فرمانداری ها را هم فتح خواهند کرد

کاکس درباره عملکرد جمهوری خواهان در این انتخابات می گوید «ما شش ماه پیش فکر می کردیم می توانیم سه یا چهار کرسی را به دست آوریم، امروز اعتقاد داریم که نه کرسی را به دست خواهیم آورد»
جمهوری خواهان فرمانداری ها را هم فتح خواهند کرد

دیپلماسی ایرانی: جمهوری خواهان قصد دارند برتری 29 به 21 خودشان در فرمانداری ها را در انتخابات 4 نوامبر حفظ کنند. این درحالی است که 60 درصد کرسی های فرمانداری آنها در ایالت هایی است که باراک اوباما دو بار در آنها پیروز شده است. این هدف در زمانی واقع شده است که هر دو حزب به صورت غیر منتظره در حال بازی در وضعیت تدافعی در ایالت هایی هستند که در آغاز چرخه ی انتخابات انتظار آن را نداشتند. پیشتازی در رقابت باز ماساچوست، رقابت با فرمانداران دموکرات در کلرادو و کنتکیت و پیشتازی در آرکانزاس، موجب شده است تا جمهوری خواهان در موقعیتی قرار بگیرند که حتی بتوانند در روز انتخابات کرسی جدید هم به دست بیاورند.

فیل کاکس، مدیر اجرایی انجمن فرمانداران جمهوری خواه می گوید «در حقیقت هدف ما پیدا کردن راهی برای رسیدن به 29 کرسی است. اگر به 30 کرسی برسیم که عالی است» البته دموکرات ها هم در ایالت هایی که در اختیار جمهوری خواهان است، وضعیت خوبی دارند. موقعیت خوب دموکرات ها در دژهای جمهوری خواه همانند کانزاس و جورجیا فرصت های جدید را برای حزب به وجود آورده است. دموکرات ها که کنترل 21 کرسی فرمانداری را در اختیار دارند، از تعیین هدفی عمومی خودداری کرده اند.

دنی کانر، سخنگوی انجمن فرمانداران دموکرات می گوید این انجمن احساس خوبی درباره ی حفظ کرسی ها و پیروزی در کرسی های جمهوری خواهان دارد. جمهوری خواهان باید از 22 کرسی دفاع کنند و دموکرات ها از 14 کرسی دفاع خواهند کرد. این درحالی است که در پنسیلوانیا که تام کوربت فرماندار جمهوری خواه در آن حضور دارد، شکی وجود ندارد که با محبوبیت پایینی که وی دارد، دموکرات ها (کاندیدای آنها تام وولف است) در این کرسی پیروز خواهند شد.

9 ایالت از 19 ایالتی که فرماندهان جمهوری خواه باید در انتخابات مجدد شرکت کنند، ایالت هایی هستند که اوباما دو بار در آنها پیروز شده است. اوباما بیشتر انرژی اش را به جای انتخابات مجلس نمایندگان بر روی فرمانداری ها متمرکز کرده است. اما با وجود پیروزی اوباما در این ایالت ها، نا رضایتی از وی – براساس نظرسنجی های ملی محبوبیت وی به حدود 40 درصد رسیده است -  شانس نامزدهای حزب در انتخابات فرمانداری را کاهش می دهد.

در فلوریدا، چارلی کریست (دموکرات) فرماندار سابق رقابت نزدیکی با ریک اسکات فرماندار جمهوری خواه دارد. جمهوری خواهان جدیداً تبلیغی تلویزیونی علیه کریست پخش کردند که در آن سعی داشتند وی را به اوباما ربط دهند. میزان محبوبیت اوباما در فلوریدا، همتراز با وضعیت وی در سطح ملی است. به نظر می رسد بهترین شانس جمهوری خواهان در آرکانزاس باشد. جایی که محبوبیت نماینده سابق مایک راس (دموکرات) در آن کم شده است و نظرسنجی های جدید نشان می دهد که نماینده سابق آسا هاچینسون (جمهوری خواه) در رقابت ها پیشی گرفته است. آرکانزاس که زمانی دژ دموکرات ها بود، در سال های اخیر متمایل به جمهوری خواهان شده است. جمهوری خواهان امسال می توانند سنا و فرمانداری این ایالت را از آن خود کنند.

دموکرات ها بیشتر وقت و منابع خودشان را صرف ایالت هایی کرده اند که اوباما دو بار در آنها پیروز شده  و فرماندار جمهوری خواه دارند، ایالت هایی همانند: ویسکانسین، میشیگان، فلوریدا و مین. نظرسنجی ها نشان می دهند که در هر چهار ایالت رقابت بسیار نزدیک است. جمهوری خواهان با دقت در حال نظاره ی اوضاع ویسکانسین می باشند. جایی که فرماندار اسکات واکر (جمهوری خواه) به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در حضور دارد. اما اگر وی رقابت را ماری بورک دموکرات واگذار کند، موقعیتش در حزب متزلزل خواهد شد.

دموکرات ها همچنین منابع قابل توجهی را برای دفاع از فرماندار ایلینوی (ایالت اوباما) پت کوئین صرف نموده اند. این در حالی است که محبوبیت کوئین به خاطر مشکلات مالی ایالت تنزل پیدا کرده است و بروس رانر، تاجر جمهوری خواه به دنبال شکست دادن وی است. دموکرات ها در ایالتی همچون ماساچوست که زمانی دژ آنها بود مجبور به بازی تدافعی شده اند. مشکل جمع آوری کمک مالی موجب شده است تا مارتا کوکلی (دموکرات) رقابت سختی با چارلی بیکر جمهوری خواه داشته باشد. نظرسنجی جدید بوستون گلوب نشان می دهد که بیکر با فاصله ای 9 درصدی از کوکلی پیشی گرفته است. کاکس درباره عملکرد جمهوری خواهان در این انتخابات می گوید «ما شش ماه پیش فکر می کردیم می توانیم سه یا چهار کرسی را به دست آوریم، امروز اعتقاد داریم که نه کرسی را به دست خواهیم آورد»

منبع: واشینگتن پست/ مترجم: حسین هوشمند

کلید واژه ها: انتخابات 2014انتخابات فرمانداريجمهوري خواهانتخاباتآمريكا


نظر شما :