انتخابات آمریکا زیر ذره بین دیپلماسی ایرانی

آیا بیل کلینتون برگ برنده دموکرات ها است؟

حزب دموکرات باید پیام حمایت کلینتون را به تمام رای دهندگان کشور برساند. این یک برتری قطعی برای دموکرات ها است که معتقدند داور می تواند نتیجه ی یک بازی برابر را در دقیقه های آخر به نفع یک تیم عوض کند
آیا بیل کلینتون برگ برنده دموکرات ها است؟

دیپلماسی ایرانی: در حالی که کمتر از یک ماه به انتخابات میان دوره ای کنگره باقی مانده است و باراک اوباما وضعیت چندان خوبی ندارد، دموکرات های آسیب پذیر در سطح کشور به ویژه آنهایی که در ایالت های قرمز (جمهوری خواه) هستند به دنبال کمک بیل کلینتون است. بعضی از تحلیل گران هم خواستار همین موضوع هستند. برنت بودوسکی در نشریه هیل می گوید:

«توصیه ی من به حزب دموکرات برای انتخابات رقابتی میان دوره ای کنگره این است که به جای حضور کلینتون در کمپین ها، یک فیلم 3 تا 5 دقیقه ای از وی، مبنی بر این که وی از کاندیداهای دموکرات انتخابات سنا حمایت می کند، پخش کنند. حزب باید پیام حمایت کلینتون را به تمام رای دهندگان کشور برساند. این یک برتری قطعی برای دموکرات ها است که معتقدند داور می تواند نتیجه ی یک بازی برابر را در دقیقه های آخر به نفع یک تیم عوض کند»

این اولین بار نیست که دموکرات ها به دنبال کلینتون هستند تا آنها را نجات دهد. به یاد داشته باشید که کلینتون در کنوانسیون ملی دموکرات ها در انتخابات سال 2012، بهتر از هر کس دیگر توانست به اوباما کمک کند و اگر دموکرات ها می خواهند که اکثریت سنا در انتخابات 2014 را حفظ کنند، بیل کلینتون اعتبار خوبی برای این منظور دارد.

هفته ی آینده کلینتون به آرکانزاس بازخواهد گشت تا در کمپین چند کاندیدا شرکت کند. یکی از این کاندیداها سناتور مارک پریور است که رقابت سختی با کاندیدای جمهوری خواه، نماینده تام کاتن دارد. شواهد نشان می دهد که پریور دچار مشکل عمیقی است و آن گونه که نظرسنجی ها نشان می دهند کاتن با فاصله ی اندکی از وی پیشی گرفته است. اما موقعیت کلینتون در آرکانزاس در مقایسه با هرجای دیگری قوی تر است. به این خاطر که وی سال ها فرماندار این ایالت بوده است و کتابخانه ی ریاست جمهوری وی هم در این ایالت مستقر است. آن گونه که پاتریشیا مورفی می گوید، پیروزی در ماه نوامبر نه تنها به منزله ی پیروزی دوستان وی است، بلکه به عنوان میراثی از وی در ایالت های جنوبی باقی خواهد ماند و این که هیلاری می تواند عملکرد خوبی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در این مناطق داشته باشد.

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که حمایت کلینتون برای پیروزی کاندیدایی در آرکانزاس به تنهایی کافی نیست. وی نتوانست موجب پیروزی ال گور در انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 در این ایالت شود. همچنین حمایت وی از سناتور بلنچ لینکلن در انتخابات سنای سال 2010 از شکست وی جلوگیری نکرد و لینکلن با اختلاف 20 درصدی در انتخابات شکست خورد. هیچ کس فکر نمی کند که پریور با چنین اختلافی بازنده شود، ولی شکست لینکلن را باید جزء سوابق کلینتون در نظر داشت.

تاد پادروم در پولیتیکو می گوید «تقاضاهای زیادی از کلینتون برای شرکت در کمپین های انتخاباتی وجود دارد، این درخواست ها بیشتر از هر شخص دیگری حتی باراک اوباما است» این واقعیت که بیل کلینتون که زمانی خودش در رسوایی غرق شده بود و همه در حزبش از او دوری می جستند، تبدیل به شخصی شده که همه دنبالش هستند، کاملاً قابل توجه است. امروز، شاید مارک پریور بخواهد خودش را از باراک اوباما دور کند، ولی چند سال پیش هم وی خودش را از بیل کلینتون دور می کرد.

در انتخابات سال 2002، پریور با سناتور تیم هاچینسون رقابت می کرد که دچار رسوایی اخلاقی شده بود. پریور (که هم اکنون از همسرش طلاق گرفته است) سعی می کرد تا خودش را مدافع ارزش های خانواده نشان دهد و به همین دلیل از بیل کلینتون خودش را دور نگه می داشت. اخبار سال 2002 نشان می داد که پریور از شرکت در هر گونه کمپین و جلسه ای که بیل کلینتون رئیس جمهور سابق در آن شرکت داشت، طفره می رفت.

جف زلنی در آن زمان گفته بود «کاندیدای دموکرات انتخابات سنا در ایالت آرکانزاس که ایالت بیل کلینتون است، در ماه های آخر از این که در کنار وی حضور داشته باشد، خودداری می کند. همچنین رئیس دفتر سابق کلینتون هم که کاندیدای انتخابات سنا از کارولاینای شمالی شده است هم مشخص کرده است که نمی خواهد رئیس سابقش در رقابت های انتخاباتی وی حضور داشته باشد» خوب پس چه چیز تغییر کرده است؟ بدیهی است که گذشت زمان بعضی از مشکلات را حل می کند و همچنین این واقعیت هم وجود دارد که بیل کلینتون سیاستمداری فوق العاده با استعداد و دوست داشتنی است.

منبع: ویک/ مترجم: حسین هوشمند

انتشار اولیه : دوشنبه 21 مهر 1393 / باز انتشار : یکشنبه 27 مهر 1393

کلید واژه ها: بیل کلینتونانتخابات سناانتخابات 2014انتخاباتآمريكا


نظر شما :