اوباما نتانیاهو را بزدلی می‌داند که به ایران حمله نخواهد کرد

۰۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۳:۴۸ کد : ۱۹۴۰۱۹۶ سرخط اخبار

جفری گلدبرگ که به انتشار گزارش های جنجالی مشهور است، در تازه ترین گزارش خود در نشریه آتلانتیک به نقل از یک مقام آمریکایی نخست وزیر رژیم صهیونیستی را یک «بزدل» خوانده و نوشته است که اوباما می داند وی علیه ایران دست به حمله نمی زند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «جفری گلدبرگ» روزنامه نگار آمریکایی که ارتباط نزدیکی با مقامات اسرائیلی دارد و به انتشار گزارش های جنجالی مشهور است، در تازه ترین گزارش خود که در نشریه آتلانتیک منتشر شده، به اختلاف میان تل آویو و واشنگتن پرداخته و در مورد مسئله هسته ای ایران نوشته است که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا دیگر تهدیدات «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد اقدام نظامی علیه ایران را جدی نمی گیرد.

وی ابتدای گزارش خود را با نقل قولی از یک مقام ارشد دولت آمریکا در مورد نتانیاهو آغاز کرده است. به گفته گلدبرگ، این مقام آمریکایی در مورد نتانیاهو گفته است: «بی بی (نتانیاهو)، یک آدم حقیر است.»

گلدبرگ سپس مدعی شده است که این اظهارات نشان دهنده آن است که روابط «ناگسستنی» اسرائیل و آمریکا به سمت یک «بحران تمام عیار» پیش می رود و حالا به بدترین وضعیت در تمام دوران رسیده و ممکن است بعد از انتخابات میان دوره ای کنگره از این هم بدتر شود.

به ادعای نویسنده آتلانتیک اوباما ممکن است سال آینده در نشست مجمع عمومی سازمان ملل پوشش دیپلماتیک در رابطه با اسرائیل را کنار بگذارد، اما پیش از آن هم در صورتی که توافق هسته ای با ایران حاصل شود، ممکن است منازعه طرفین به رسانه ها کشیده شود.

گلدربرگ با بیان اینکه نتانیاهو و کابینه وی را می توان مقصر این تنش در روابط قلمداد کرد، نوشته است که نتانیاهو اخیرا به چند نفر اعلام کرده است که او دیگر روی اوباما «خط کشیده» و قصد دارد در صورت توافق، مستقیما با کنگره و مردم آمریکا صحبت کند. به نوشته آتلانتیک، یک مقام آمریکایی می گوید دولت اوباما «عصبانیت بی حد و حصر» خود از گسترش شهرک ها در اراضی اشغالی را که منجر به تضعیف روند سازش می شود، به نتانیاهو ابراز کرده است.

وی در ادامه مدعی شده است که مقامات دولت آمریکا در سال های اخیر در نشست های خصوصی با گلدبرگ، نتانیاهو را با الفاظی نظیر «متمرد»، «کوته بین»، «مرتجع» و «کند ذهن» یاد کرده اند، اما این اولین بار است که او شنیده است که یک مقام آمریکایی وی را «حقیر» توصیف می کند.

مقام آمریکایی در توضیح به کار بردن عبارت پست و حقیر در مورد نتانیاهو می گوید: «خبر خوب در رابطه با نتانیاهو این است که او از به راه انداختن جنگ می ترسد. خبر بد هم این است که او هیچ کاری برای کنار آمدن با فلسطینی ها یا کشورهای عرب سنی انجام نمی دهد. تنها چیزی که او به آن علاقه دارد، این است که از خود در برابر شکست سیاسی محافظت کند. او نه (اسحاق) رابین است، نه (آریل) شارون است، او قطعا (مناخیم) بگین هم نیست. او بی جربزه است.»

 

به نوشته گلدبرگ، وی این مسئله را با یک مقام آمریکایی دیگر که به طور مرتب با اسرائیل سر و کار دارد، در میان گذاشته است. این مقام نیز با به کار بردن لفظ «حقیر» برای نتانیاهو در مسئله فلسطین موافق بوده، اما گفته است که وی در قبال مسئله هسته ای ایران یک «بزدل» است. به گفته این مقام آمریکایی، دولت اوباما دیگر تهدید نتانیاهو مبنی بر انجام حمله پیش دستانه به تأسیسات هسته ای ایران را باور ندارد. این مقام آمریکایی در این رابطه گفته است: «الان دیگر برای اینکه او دست به کاری بزند، خیلی دیر شده است. دو، سه سال قبل، ممکن بود این اتفاق رخ دهد. اما او نهایتا نتوانست ماشه را بکشد. دلیلش هم ترکیبی از فشار ما و بی رغبتی او برای انجام کاری رادیکال بود. الان هم دیگر خیلی دیر شده است.»

گلدبرگ سپس مدعی شده است که این یک تغییر بزرگ در نگرش دولت اوباما نسبت به نتانیاهو است. در سال های 2010 و 2012 مقامات دولت آمریکا متقاعد شده بودند که نتانیاهو و «ایهود باراک» وزیر جنگ وقت اسرائیل آماده اقدام نظامی علیه ایران هستند. گلدربرگ اذعان کرده است که اوباما به شیوه ای حساب شده از این تهدید استفاده کرد تا اجماعی جهانی برای تحریم ایران شکل دهد. به ادعای آتلانتیک، در آن زمان حتی مقر مرکزی فرماندهی آمریکا نیز در حال رصد منطقه بودند تا زمان دقیق اقدام نظامی علیه ایران را پیش بینی کنند.

مقام آمریکایی با بیان اینکه امروز به ندرت چنین هراسی وجود دارد، گفته است: «احساس این است که بی بی بلوف می زند. او (مناخیم) بگین "اوسیراک" نیست.»

اشاره این مقام آمریکایی به حمله سال 1981 جنگنده های رژیم صهیونیستی به نیروگاه هسته ای عراق به دستور نخست وزیر وقت این رژیم است.

گلدبرگ در ادامه این گزارش که اندکی پس از آن یادداشت هیل مبنی بر لزوم اجرای بازی پلیس خوب و پلیس بد از سوی اوباما و نتانیاهو در قبال ایران، منتشر شده، عنوان کرده است که راحت شدن خیال اوباما از عدم اقدام نظامی از سوی نتانیاهو، موجب شده تا دولت وی بتواند راحت تر با ایران مذاکره کند.

به نوشته گلدبرگ، یکی دیگر از دلایلی که دولت اوباما نتانیاهو را فردی حقیر می داند، میل وافر او به حفظ کرسی نخست وزیری است. به همین دلیل هم هست که او با وجود اظهارات لفظی مبنی بر پایبندی به راهکار دو دولتی، همچنان به ساخت و ساز و انتقال یهودیان تندرو به مناطق فلسطینی نشین ادامه می دهد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز گذشته انتقادات از شهرک سازی ها در کرانه باختری و قدس شرقی را رد کرد و آن ها را به دور از واقعیت خواند. «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دو روز قبل گفته بود اگر اسرائیل می خواهد در صلح زندگی کند، باید اقداماتی انجام دهد که از تنش ها بکاهد.

گلدربرگ در ادامه می نویسد: «این دولت نتانیاهو است که به نظر می رسد از واقعیات به دور است. بیت المقدس در آستانه انفجار انتفاضه سوم قرار دارد. این درست است که یهودیان حقی اخلاقی دارند که هرکجایی می خواهند در بیت المقدس که مقدس ترین شهر آن هاست، زندگی کنند. اما این هم درست است که یک دولت بالغ باید درک کند که همه حقوق را نمی توان هم زمان اجرا کرد. فلسطینی ها هم معتقدند، آن هم نه بدون دلیل، که هدف از انتقال ساکنان یهودی به مناطق کاملا عرب نشین، نه ایجاد یکپارچگی، بلکه تسلط بر آن منطقه و هرچه دشوارتر کردن شکل گیری پایتختی فلسطینی در شرق بیت المقدس است.»

 

نویسنده این یادداشت سپس با اشاره به خودداری «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی اوباما از دیدار با «موشه یعلون» که هفته گذشته به آمریکا سفر کرده بود، نوشته است که هیچ دوره ای را به یاد ندارد که بین تل آویو و واشنگتن تا این حد تنش باشد.

به نوشته گلدبرگ، حتی سران لابی های اسرائیل در آمریکا نیز این موضوع را تائید کرده و نتانیاهو را مقصر می دانند. «آوراهام فاکسمن» رئیس اتحادیه ضدافترا (از لابی های قدرتمند صهیونیستی) در این مورد می گوید: «اسرائیلی ها به حد کافی نقش آمریکا در حمایت اقتصادی، نظامی و سیاسی از اسرائیل را ارج نمی نهند.»

آتلانتیک در ادامه به تبعات این تنش پرداخته و مدعی شده است که از این پس نتانیاهو در برخورد با توافق هسته ای احتمالی با ایران، کار دشوارتری خواهد داشت و ضمنا پس از انتخابات میان دوره ای که این هفته برگزار می شود، دولت اوباما علاقه کمتری به دفاع از اسرائیل در برابر قطعنامه های احتمالی در سازمان ملل خواهد داشت.

گلدبرگ در ادامه مدعی شده است که هدف از این کار جلوگیری از ادامه شهرک سازی هاست. به گفته وی، دولت اوباما همچنان قطعنامه درخواستی فلسطینی ها برای به رسمیت شناختن دولت فلسطینی را وتو می کند، اما ممکن است آن را با قطعنامه ای جایگزین کند که شهرک سازی ها را محدود کند. این قطعنامه می تواند به انزوای جهانی اسرائیل منجر شود.

وی با بیان اینکه ممکن است کابینه نتانیاهو در برابر این طرح ها مقاومت کند، نوشته است که ممکن است این مسئله برای دوران سیاسی نتانیاهو خوب باشد، اما برای اسرائیل فاجعه بار خواهد بود.

کلید واژه ها: نتانیاهودولت اوبامارژیم صهیونیستی


نظر شما :