بارزانی: شاید نیروی بیشتری به کوبانی بفرستیم

۰۸ آبان ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۱ کد : ۱۹۴۰۲۶۷ سرخط اخبار

رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد: نیروهایی که به کوبانی سوریه رفته اند تنها برای پشتیبانی هستند و اگر شرایط ایجاب کند نیروهای بیشتری را به کوبانی اعزام خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در خصوص ورود نیروهای پیشمرگ کرد به کوبانی اعلام کرد: حملات و جنایات فجیع گروه تروریستی داعش مقابل مردم کرد به خوبی نشان می دهد که تندروی های آنان تنها بعد دینی ندارد بلکه بیشتر اعضای این گروه تروریستی همزمان مواضع افراطی دینی و قومی را در پیش گرفته اند.

وی تاکید کرد: ورود پیشمرگ ها به کوبانی بدون موافقت ترکیه و هماهنگی با آمریکا امکان پذیر نیست.

بارزانی اظهار کرد: جان کری، وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی که با من داشت، اعلام کرد که برای جلب موافقت ترکیه برای اعزام نیروهای پیشمرگ از طریق خاک ترکیه در تلاش است.

بارزانی اظهار کرد: در پی نشست های سه جانبه با ترکیه و مسئولان آمریکا ترکیه به طور رسمی اعلام کرد که با ورود نیروهای پیشمرگ به کوبانی از طریق خاک خود موافقت کرده و برای این امر وارد عمل خواهد شد.

وی افزود: ما در تماس با رهبر حزب اتحادیه دموکرات کرد سوریه آمادگی خود را برای اعزام نیروهای بیشتر به کوبانی اعلام کردیم.

بارزانی افزود: اتحادیه دموکرات کرد سوریه در پاسخ گفت که به نیروهای مدافع نیاز ندارد بلکه به نیروهای پشتیبانی نیازمند است به همین خاطر ما تصمیم داریم نیروهای پشتیبانی بیشتری از پیشمرگ ها را به کوبانی بفرستیم.

بارزانی تاکید کرد: نیروهای پیشمرگی که به سمت کوبانی رفتند تنها نیروهای پشتیبانی هستند و اگر شرایط میدانی اقتضا کند و از ما درخواست کمک کنند نیروهای بیشتری به آنجا اعزام خواهیم کرد.

از سوی دیگر، نخستین گروه از پیشمرگ های کردستان عراق امروز (پنجشنبه) وارد شهر کوبانی شدند تا به عقب راندن شبه نظامیان داعش که حملات هوایی آمریکا را دفع و تهدید کرده که مدافعان کرد را قتل عام می کنند، کمک کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، کوبانی شهری مرزی بین سوریه و ترکیه بیش از 40 روز است که توسط شبه نظامیان داعش محاصره شده است. حملات هوایی تحت رهبری آمریکا در چند هفته اخیر نتوانسته این محاصره را شکست دهد و کردها امیدوارند که ورود این پیشمرگ ها به شکستن این محاصره کمک کند.

تصرف کوبانی آزمونی برای توانایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای متوقف کردن پیشرفت داعش محسوب شده و واشنگتن از استقرار پیشمرگ ها در این شهر استقبال کرده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در انگلیس گفت: نخستین یگان از پیشمرگ های کردستان عراق که شامل 10 تن است امروز از ترکیه وارد شهر کوبانی شد.

مقامات ترکیه و کردستان عراق نیز گفتند: انتظار می رود در چند ساعت آتی تعداد بیشتری از این پیشمرگ ها در کوبانی مستقر شوند.

مریم کوبانی، یکی از فرماندهان گروه مسلح کردهای سوریه گفت: نخستین گروه از پیشمرگ ها وارد کوبانی شدند تا نقشه های لازم برای پیشبرد استراتژی ما را انجام دهند. پیشمرگ ها براساس نیازهای ما مستقر خواهند شد.

حدود 10 پیشمرگ کرد عراق روز چهارشنبه وارد ترکیه شده و سپس کاروان زمینی شامل تسلیحات سنگین به آن ها ملحق شدند.

کلید واژه ها: کوبانی پیشمرگ کردستان عراق


( ۱ )

نظر شما :