به عقیده تل‌آویو، مذاکرات بار دیگر تمدید می‌شود

۲۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۸ کد : ۱۹۴۰۹۳۳ سرخط اخبار

روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از یک مقام اسرائیلی گزارش داد ارزیابی تل آویو از روند مذاکرات هسته ای این است که این گفت وگوها بار دیگر تمدید می شود.

به گزارش فارس، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» روز دوشنبه در آستانه آغاز دور تازه مذاکرات هسته ای، گزارش داده است که مقامات اسرائیلی به این جمع بندی رسیده اند که گفت وگوها بار دیگر تمدید می شود.

دهمین دور از مذاکرات هسته ای ایران و گروه موسوم به 1+5 در حالی از امروز (سه شنبه) در شهر وین اتریش آغاز می شود که طرفین برای حصول توافق جامع تنها تا روز سوم آذر زمان دارند. پابرجا بودن اختلافات، و حتی آنطور که روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده، افزایش اختلافات در آخرین دور مذاکرات که در شهر مسقط عمان برگزار شد، موجب شده تا گمانه زنی ها در مورد احتمال تمدید مذاکرات قوت گیرد.

با این وجود، یک مقام ارشد دولت آمریکا دیروز با بیان اینکه طرفین تاکنون مذاکره ای در مورد تمدید مذاکرات نداشته اند، گفت دستیابی به توافق جامع در وین، «دشوار اما امکان پذیر» است.

این مقام آمریکایی که در جمع خبرنگاران صحبت می کرد، گفت: «ما باز هم پیشرفت هایی داشتیم، اما همچنان اختلافاتی وجود دارد که باید برطرف شود. نمی دانیم که می توانیم این کار را انجام دهیم یا نه.»

هاآرتص گزارش داده است که با این حال، ارزیابی جامعه اطلاعاتی و وزارت خارجه اسرائیل این است که طرفین مذاکرات را برای چند ماه دیگر تمدید می کنند.

یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی می گوید تل آویو تصور می کند که ایران و 6 کشور تلاش خواهند کرد تا روز سوم آذر به توافقی کلی که موضوعات مورد تفاهم را جمع بندی می کند، دست یابند و سپس مذاکره برای حل موضوعات باقی مانده را چند ماه دیگر تمدید کنند.

یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی که در جریان روند مذاکرات قرار دارد، می گوید: «اختلافات بسیار زیاد است. اگر تغییر چشم گیری در موضع یکی از طرفین صورت نگیرد، توافقی صورت نمی گیرد.»

بر اساس توافق موقتی که سال گذشته تحت عنوان «برنامه مشترک اقدام» در شهر ژنو سوئیس میان ایران و اعضای دائم شورای امنیت به علاوه آلمان به دست آمد، طرفین باید ظرف 6 ماه از زمان آغاز اجرای توافق، یعنی تا پایان تیر ماه، به توافق می رسیدند. عدم حصول توافق تا آن تاریخ، موجب شد تا مذاکرات چهار دیگر نیز تمدید شود. این مهلت چهار ماهه در حالی هفته آینده به پایان می رسد که در توافق ژنو تنها یک بار تمدید پیش بینی شده و به همین جهت ساز و کار تمدید مجدد هنوز مشخص نیست.

کلید واژه ها: برنامه هسته اي ايران برنامه هسته ای ایران مذاکرات


نظر شما :