ائتلاف جدید اعراب و رژیم اسرائیل علیه ایران

۲۱ آذر ۱۳۹۳ | ۱۵:۴۷ کد : ۱۹۴۱۸۱۷ سرخط اخبار

همزمان با انتشار اخبار «ائتلاف جدید اعراب و اسرائیل» علیه ایران، یک روزنامه اسرائیلی از سفر محرمانه رئیس دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی به عربستان و دیدار با همتای سعودی وی خبر داد.

به گزارش فارس، روزنامه ها و مراکز مطالعاتی در رژیم صهیونیستی در یک هفته اخیر از تقریب مواضع میان دولت های عربی و رژیم صهیونیستی خبر دادند و اعلام کردند که این مواضع به یک ائتلاف جدید منجر شده است.

سفر محرمانه رئیس موساد به عربستان

روزنامه «اسرائیل امروز» چاپ فلسطین اشغالی، روز چهارشنبه (10 دسامبر) فاش کرد که «تامیر پاردو» رئیس دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی، اخیرا در سفری محرمانه به عربستان سعودی، با همتای سعود خود دیدار کرده است.

بنا بر گزارش این روزنامه اسرائیلی، تامیر پاردو در سفر به ریاض، با «خالد بن بندر» رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان دیدار کرد.

این خبر همزمان با سخنان اخیر «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در مرکز «سابان» وابسته به اندیشکده «بروکینگز» منتشر می شود که در آن فاش کرد که تعدادی از کشورهای عربی در منطقه در حال تشکیل ائتلاف با اسرائیل علیه برخی گروه ها در منطقه مانند حماس هستند (جزئیات بیشتر).

در حالی که حدودا 24 ساعت از انتشار این خبر می گذرد هنوز هیچ مقام رسمی در عربستان سعودی این خبر را تکذیب نکرده است.

جنگ نفتی علیه ایران و انتقال نفت به اسرائیل

این روزنامه اسرائیلی در ادامه و همزمان با جنگ اقتصادی ریاض علیه ایران از طریق کمک به کاهش قیمت نفت، به رویکرد فعلی عربستان در تجهیز اسرائیل به نفت خبر داد و نوشت که «علی النعیمی» وزیر نفت عربستان اخیرا (در نشست وزرای نفت اوپک) اعلام آمادگی کرد که به اسرائیل نفت بدهد.

النعیمی در جلسه اخیر اوپک اعلام کرد که کشورش از هیچ کشوری متنفر نیست از جمله (دولت) اسرائیل و دولت عربستان حاضر است که به هر کشوری نفت بفروشد و بعید نیست به اسرائیل نیز بفروشد.

بنا بر گزارش این روزنامه، النعیمی همچنین گفته است که «بیشتر جهان عرب اسرائیل را به رسمیت می شناسد و هیچ مانعی برای همکاری تجاری با آن (اسرائیل) نیست».

این روزنامه همچنین ادعا کرد که همکاری میان عربستان و اسرائیل که سالهاست در خفا انجام می شود، اکنون در حال آشکار شدن است.

ائتلاف کشورهای عربی و اسرائیل

خبر سفر محرمانه رئیس موساد به عربستان، همزمان شده است با سخنان جان کری در مرکز سابان. کری در این سخنرانی از تشکیل ائتلاف چند کشور منطقه که نامی از آنان نبرد، با رژیم صهیونیستی با هدف فعالیت علیه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) خبر داد.

کری هشتم دسامبر در سابان گفت: به من می گویند که آماده صلح با اسرائیل هستند. به من می گویند که در زمان فعلی قدرت این را دارند که ائتلاف جدید بین المللی علیه حماس و جهاد اسلامی و... تشکیل بدهند.

وزیر خارجه آمریکا «خشونت کنونی» در خاورمیانه را دلیلی دانست که سبب به وجود آمدن مقدمات جهت تشکیل ائتلافی منطقه ای شامل اسرائیل و کشورهای عربی شده است.

کری در خلال صحبت خود از آنچه آن را اقدامات تروریستی در منطقه خواند، گفت که «شاهد احتمال شکل گیری صف بندی توافقی منطقه ای جدید میان کشورهایی هستیم که اشتراکات اندکی دارند اما همه در رد خشونت مشترکند».

کری هیچ اشاره ای به نام این کشورهای عربی نکرد اما گفت که این کشورها حاضر به صلح با اسرائیل هستند و توان این را دارند که ائتلاف منطقه ای جدیدی علیه حماس و گروهک داعش و گروهک «احرار الشام» (یکی از گرو ههای مسلح در سوریه) و گروهک «بوکو حرام» در نیجریه تشکیل بدهند.

السیسی عربستان و امارات را به سوی ائتلاف با اسرائیل سوق داد

روزنامه جروزالم پست نیز هفته گذشته در گزارشی به قلم «کارولین گلیک» فاش کرد که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، عربستان و امارات را به ائتلافی اعلام نشده با اسرائیل علیه جریان های اسلامی وارد کرده است؛ جریان هایی که از نظر آنان تهدیدی راهبردی برای امنیت اسرائیل است.

این روزنامه نوشت که سیسی و ژنرالهایش اخوان المسلمین را با حمایت عربستان و امارات کنار زدند و سیسی نتنها از اسرائیل علیه حماس حمایت کرده بلکه عربستان و امارات را وارد ائتلاف خود با اسرائیل کرده است.

بنا بر گزارش این روزنامه اسرائیلی، اکنون سیسی با مبارزه علیه اسلام گراها وارد ائتلاف با اسرائیل شده است. این رویکرد سیسی در مقابله با حماس در غزه کاملا قابل ملاحظه است بخصوص که وی در جنگ اخیر اسرائیل علیه غزه بر خلاف همه توقعات عمل کرد چرا که همگان انتظار داشتند گذرگاه غزه با مصر باز شود اما سیسی با حمایت از اسرائیل، بر خلاف توقعات عمل کرد.

ائتلاف راهبردی جدید

جروزالم پست از این ائتلاف به نام ائتلاف جدید نام برد که تحولی راهبردی مهم به شمار می آید چرا که جنگ علیه اسرائیل، جنگ علیه این ائتلاف به شمار خواهد رفت.

بر خلاف عادی سازی روابط با اسرائیل که در سطح رسمی به اردن و مصر و موریتانی محدود شده است، اما روابط غیر رسمی (اعراب) با اسرائیل زیاد است چرا که تاکنون دیدارهای متعدد مسئولان اسرائیلی با همتایان عرب خود اعلام شده که محرمانه بود تا جایی که ایلی فوده تحلیلگر اسرائیلی گفت که اعراب با اسرائیل مانند معشوقه خود رفتار می کنند که در خفا با وی دیدار می کنند.

اشتراک منافع عربستان و اسرائیل؛ جنگ علیه ایران

از طرفی دیگر، «یشوع تتیالبوم» پژوهشگر «مرکز مطالعات راهبردی بگین-سادات» وابسته به دانشگاه «بار ایلان» از اشتراک منافع عربستان و اسرائیل خبر داد و گفت این اشتراک ممکن است به این منجر شود که ریاض کمک های مهمی به اسرائیل بکند اگر تل آویو تصمیم حمله به تاسیسات اتمی ایران را بگیرد.

پژوهشی که این مرکز اخیرا منتشر کرد، توضیح می دهد که عربستان ممکن است به جنگنده های اسرائیلی اجازه پرواز در حریم هوای خود را بدهد و حتی ممکن است به جنگنده های اسرائیلی سوخت رسانی هم بکنند.

تتیالبوم پا را از این فراتر نیز می گذارد و می گوید حتی این احتمال نیز هست که اگر جنگنده های اسرائیل در حمله به ایران دچار سانحه شدند، به خلبان های اسرائیلی امدادرسانی نیز بکند.

به گفته این پژوهشگر اسرائیلی، آمریکایی ها در این هماهنگی میان عربستان و اسرائیل، نقشی مهم ایفا کرده اند و بعید نیست که دو طرف طرح هایی مشترک برای موشک های بالستیک ایران طراحی کرده باشند.

این پژوهشگر اسرائیلی همچنین می گوید که بعید نیست که عربستان سکو و آتشباری سامانه ضد موشکی اسرائیل را در خاک خود برای مقابله با موشک های ایران نصب کند.
 

کلید واژه ها: حماس رژیم صهیونیستی سیسی عربستان و امارات روزنامه اسرائیلی


نظر شما :