رأی‌گیری شورای‌امنیت برای تأیید توافق 5+1و ایران

۲۳ اسفند ۱۳۹۳ | ۰۳:۱۷ کد : ۱۹۴۵۲۴۳ سرخط اخبار

مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که تعهدات سیاسی آمریکا تحت توافق با ایران را به تعهدات الزام آور از طریق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تبدیل نخواهد کرد. 

به گزارش تسنیم، یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که آمریکا هیچ تمایلی برای  استفاده از سازمان ملل برای مستحکم کردن هر توافق بالقوه با ایران بر سر برنامه هسته ای ندارد.

برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه ای که در اختیار سایت خبری بازفید قرار داد گفت: آمریکا "تعهدات سیاسی آمریکا تحت توافق با ایران را به تعهدات الزام آور از طریق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تبدیل نخواهد کرد."

وی در ادامه گفت: قطعنامه های پیشین شورای امنیت سازمان ملل درمورد ایران خواستار حل موضوع هسته ای ایران از طریق مذاکره شده و مطابق با آن ما به طور کامل از شورای امنیت سازمان ملل خواهیم خواست  تا هرنوع توافقی با ایران را تایید کرده و اجرای کامل آن را ترغیب کنند تا نگرانی های بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران حل و فصل شوند.

امروز همچنین جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روزانه خود گفت در صورت توافق احتمالی بین ایران و گروه 1+5 در شورای امنیت نیز برای تأیید آن رأی گیری خواهد شد.

وی در ادامه گفت هر نوع قطعنامه ای که در شورای امنیت سازمان ملل بر اساس فصل هفتم تصویب شود به معنای الزام کنگره آمریکا به لغو تحریم های ایران نیست.

ساکی در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره الزام آور بودن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل که بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل تصویب می شوند گفت: "شورای امنیت هیچ گونه الزامات جدیدی را بر آمریکا اعمال نخواهد کرد زیرا این امر انعطاف پذیری ما را در آینده کاهش خواهد داد."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به خبرنگاران چندین بار اعلام کرد که باید موضوع قطعنامه  شورای امنیت درباره توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 را برای کسب اطلاعات بیشتر با حقوقدانان در میان بگذارد.

کلید واژه ها: شورای امنیت سازمان ملل الزام


نظر شما :