اخبار مذاکرات هسته‌ای در لوزان - روز یکشنبه

عراقچی: توافق دو مرحله‌ای نداریم

۱۰ فروردین ۱۳۹۴ | ۰۰:۱۹ کد : ۱۹۴۵۸۰۰ اخبار اصلی پرونده هسته ای گام به گام تا توافق جامع
معتقدیم رسیدن به یک توافق، در دسترس است و نیاز است تصمیم جدی و لازم را در رفع تحریم‌ها و احترام به برنامه هسته‌ای ایران گرفته شود.
عراقچی: توافق دو مرحله‌ای نداریم

23:44- جلسه وزرای خارجه 1+5 (بدون حضور ایران) آغاز شد. قرار است که فردا صبح وزیران خارجه 1+5 با ظریف دیدار کنند.

23:40- عراقچی: فرستادن ذخایر اورانیوم به خارج از ایران در دستور کار نیست.

23:24- فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا وارد محل مذاکرات شد. به گزارش بی بی سی، او به خبرنگاران گفت توافق قابل انجام است، اما "بمب باید خارج از دسترس باشد".

23:20- سید عباس عراقچی، عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت که مذاکرات فشرده ای در جریان بوده و به لحظات سخت رسیده است. وی افزود: هنوز هیچ توافقی حاصل نشده و شایعات و فضاسازی ها با اهداف خاص سیاسی است. برای خیلی از موضوعات، راه حل پیدا شده و همه مفاد توافق زمانی بدست می آید که با جزئیات همراه باشد و قطعاً توافق دو مرحله ای نداریم. اول باید برای همه موضوعات راه حل پیدا شود و بعد آنها را به شکل مطلوب، مکتوب می کنیم. به گزارش ایسنا، عراقچی افزود: جلسه اصلی و عمومی ایران و 1+5 صبح روز دوشنبه انجام می شود. البته قرار بود امشب (یکشنبه شب) این جلسه برگزار شود اما به خاطر تأخیر یکی از وزرای 1+5، به صبح موکول شد. این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان همچنین اظهار کرد: معتقدیم رسیدن به یک توافق، در دسترس است و نیاز است تصمیم جدی و لازم را در رفع تحریم ها و احترام به برنامه هسته ای ایران گرفته شود. وی با تاکید بر ضرورت حفظ برنامه هسته ای ایران و رفع تحریم ها گفت: درباره برنامه هسته ای، ظرفیت غنی سازی ایران و ذخایر اورانیوم غنی شده، نحوه نظارت، تأسیسات هسته ای و رآکتور اراک، موضوعاتی مطرح است که باید درباره اینها راه حل پیدا شود و ماهیت صلح آمیز بودنشان تأیید شود و در مقابل، موضوع تحریم های اروپا و آمریکا و شورای امنیت مطرح است که از اهمیت خاصی به لحاظ حقوقی و سیاسی برخوردار است. این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ادامه داد: شش قطعنامه تحریمی علیه ایران وجود دارد که باید حتماً لغو شود؛ به علاوه تحریم های اقتصادی. در چند موضوع هنوز مذاکره ادامه دارد و در عین حال، در بسیاری از موضوعات به راه حل هایی رسیده ایم.

22:45- سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه وارد هتل محل مذاکرات در لوزان سوئیس شد. به گزارش بی بی سی، لاوروف در پاسخ به خبرنگاری که پرسید تا چه حد خوشبین هستید گفت: من حقوق نمی گیرم که خوشبین باشم. خبرنگار مهر هم از لوزان گزارش داده که لاوروف تا ساعاتی دیگر با محمدجواد ظریف دیدار خواهد داشت. هنوز در پنجمین روز مذاکرات خبری از فضای حاکم بر گفتگوها و اینکه آیا در موارد اختلافی راه حل مورد توافق قرار گرفته است خبری در دست نیست.

22:11- سایت ایران هسته ای گزارش داد جمع بندی اخبار واصله از لوزان نشان دهنده آن است که توافق هسته ای میان ایران و 1+5 تا روز سه شنبه اعلام خواهد شد. تمامی وزرای خارجه گروه 1+5 تا صبح دوشنبه وارد لوزان خواهند شد و مذاکرات درباره مسائل اساسی تا روز سه شنبه پایان خواهند یافت. منابعی که «ایران هسته ای» با آنها گفت وگو کرده می گویند اگرچه صد درصد مسائل حل نشده ولی سناریوی عدم توافق منتفی است. وزرای خارجه 1+5 به همراه تیم مذاکره کننده ایران برای امضای سند نهایی از لوزان به مقر سازمان ملل در ژنو خواهند رفت. منابع دیپلماتیک گفتند که حتما یک متن مکتوب وجود خواهد داشت اما درباره نحوه اعلام آن در روز پایانی تصمیم گیری خواهد شد. این منابع می گویند آنچه در روز سه شنبه اعلام می شود چارچوب توافق نهایی یا به اصطلاح یک توافق سیاسی درباره مسائل کلیدی خواهد بود و جزئیات در 6 پیوست تا اوایل تیر ماه نهایی خواهد شد. منابع مطلع به «ایران هسته ای» گفتند 1+5 تعلیق تحریم های اقتصادی بلافاصله پس از توافق نهایی را پذیرفته ولی درباره تحریم های هسته ای و تسلیحاتی که مصوب شورای امنیت سازمان ملل است هنوز بحث ها ادامه دارد.یک دیپلمات گفت: «آنچه نهایتا منتشر خواهد شد یک جدول است. جدولی دارای زمان بندی که هر اقدام خاص در زمینه تعلیق تحریم ها را به یک اقدام خاص هسته ای از سوی ایران مرتبط می کند. به این ترتیب فرآیند ضرورتا تدریجی خواهد بود.»

22:02- فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان فضای مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 در لوزان سوئیس را خوب توصیف کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز ، اشتاین مایر در پاسخ به درخواست یک خبرنگار برای توصیف فضای مذاکرات بین ایران و 1+5 گفت: «تاکنون فضا خوب بوده است اما این امر به توانایی دو طرف برای کاهش اختلافات در ساعات آینده بستگی دارد.» اشتاین مایر در عین حال افزود: «من نمی توانم وجود دشواری بیشتر در این مذاکرات را منتفی بدانم و این همواره در چنین مذاکرات خطیری که ما نه تنها در مورد خودمان بلکه در مورد تمام کسان دیگری که در پشت میز مذاکرات حاضر نیستند احساس مسئولیت می کنیم، صادق است.»

21:30- فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس راهی لوزان شد. او در صفحه تویتر خود نوشت: مهم است که به یک توافق خوب برسیم.

20:51- خبرنگار ایرنا نوشت: سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در حالی که همه به انتظار ورودش به هتل بوریواژ بودند در هتلی دیگر در لوزان با همتای چینی خود ملاقات و گفت وگو کرد.

20:35- فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان که در لوزان به سر می برد، با بیان اینکه تحریم باید گام به گام برداشته شوند، گفت: تحریم های مربوط به مواد هسته ای را نمی توان بلافاصله برداشت. به گزارش خبرنگار تسنیم، وی انعطاف از سوی ایران را عامل تسهیل کننده در رسیدن به تفاهم در مداکرات عنوان کرد.

20:07- یک مذاکره کننده ارشد تیم هسته ای ایران در باره فضاسازی رسانه های غربی اظهار داشت: هیچگونه توافقی صورت نگرفته و موضوعاتی همچنان باقی مانده که باید حل وفصل شود. به گزارش ایرنا، وی افزود: طرف های ذیربط بجای این فضاسازی ها باید دست از زیاده خواهی های خود بردارند و تصمیم راهبردی خود را اتخاذ کنند که توافق می خواهند یا فشار.

19:52- یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، خبر خبرگزاری فرانسه درباره توافق موقت را تکذیب کرد. به گزارش ایرنا، این مقام از رسانه های ایرانی خواست بسیار مراقب باشند تا در فضای جنگ روانی رسانه های غربی که کاملا هدفمند آغاز شده گرفتار نشوند.  خبرگزاری فرانسه گزارش داد که ایران و گروه 1+5 به توافق موقت در زمینه شروط توافق هسته ای دست یافته اند.

19:26- خبرنگار اسکای نیوز عربی: جدیدترین خبر درز کرده از مذاکرات لوزان، توافقنامه سه صفحه ای است که شامل تعیین تعداد دستگاه های سانتریفیوژ و سطح غنی سازی در ایران است که برای مدت ده سال ادامه خواهد داشت. گرچه یک منبع ایرانی این خبر را تکذیب کرد.

19:24- خبرنگار بی بی سی: آنچه که به نقل از مقام آمریکایی گفته می شود خود توافق نیست بلکه "رویکرد"توافق است یعنی تفاهم درباره روش اعمال محدودیت ها و لغو تحریم ها.

18:53- خبرنگار بی بی سی فارسی به نقل از یک مقام آمریکایی: ایران و 1+5 بر سر رویکردی گام به گام و متقابل (یعنی اقدام های هسته ای در برابر رفع تحریم) توافق کرده اند. مسائل مهم باقی مانده به تحریم ها مربوط می شود، به ویژه به تحریم های سازمان ملل متحد و این که در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۵ سال بعد از شروع توافق چه اتفاقی می افتد، از جمله برای بخش تحقیق و توسعه برنامه هسته ای ایران. اگر گفته های مقام آمریکایی درست باشد، ایران از لغو پیشاپیش و کامل تحریم ها کوتاه آمده و در مقابل محدودیت غنی سازی اش هم گام به گام خواهد بود. مقام های آمریکایی گفته اند انتظار داریم مذاکرات تا ۳۱ مارس (سه شنبه ۱۱ فروردین) طول بکشد. اگر قرار باشد تا آن زمان به جایی برسیم، تفاهم بر سر پارامترهای سیاسی خواهد بود که البته اینجا روی کاغذ نخواهد آمد. هنوز معلوم نیست [این تفاهم]در چه قالبی ارائه خواهد شد. اگر به این تفاهم سیاسی برسیم، باز هم کار زیادی برای رسیدن به توافق جامع تا پایان ماه ژوئن باقی است.

18:20- علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا مذاکره دوجانبه را آغاز کردند.

18:16- باربارا پلت خبرنگار بی بی سی: مقام های آمریکایی می گویند با ایران بر سر رویکرد گام به گام و دوجانبه برای رسیدن به توافق هسته ای، توافق کرده اند.

18:14- فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.

18:09- یک دیپلمات غربی به خبرگزاری فرانسه گفت که ایران "کم و بیش" با کاهش بیش از دو سوم تعداد سانتریفیوژها و خارج کردن بخش بزرگی از ذخایر سوخت هسته ای اش موافقت کرده است.

17:59- خبرگزاری فرانسه خبر داد ایران و 1+5 به توافقی موقت بر سر نکات اساسی مورد بحث دست یافته اند. این خبرگزاری از دیپلمات های غربی نقل کرده است که این توافق برنامه هسته ای ایران را به شدت محدود می کند.

17:47- خبرنگار بی بی سی: وزیران خارجه آمریکا، آلمان و فرانسه برنامه های دو روز آینده شان را لغو کرده و در لوزان می مانند. وزرای خارجه بریتانیا و روسیه هم در راهند.

17:20- لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه با وانگ یی وزیر همتای چینی خود دیدار کرد.

17:17- دن گیلرمن، سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل به شبکه فاکس نیوز گفت: «نمی فهمم چرا آمریکا این اندازه برای رسیدن به توافق بد با ایران شتاب دارد. من محمدجواد ظریف را می شناسم زیرا چهار سال به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل همکار من بود. او بسیار زیرک است، شخصیت جذابی هم دارد و مذاکره کننده زیرکی هم هست. او الان، به زعم خود، می بیند که آمریکا ضعیف است و اروپا هم مشتاق امضای توافق.»

17:02- یک مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس را «حاوی نکات غیردقیق از جمله در مورد انتقال اورانیوم از ایران به روسیه» دانست و آن را رد کرد. به گزارش ایرنا، وی افزود: انتشار چنین اخباری از سوی برخی از رسانه های غربی در راستای فضاسازی هایی در جهت اخلال در روند مذاکرات صورت می گیرد که البته اقدامی بیهوده و غیرحرفه ای است. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام حاضر در لوزان مدعی شده بود که ایران و غرب بر سر تعداد سانتریفیوژهای غنی سازی ایران و همچنین فرستاده شدن اورانیوم غنی شده ایران به روسیه [برای تبدیل به سوخت] به توافق اولیه رسیده اند.

16:55- واحد مرکزی خبر به از شبکه سی ان ان: مقامات آمریکایی و غربی اعلام کردند مذاکرات هسته ای ایران در لوزان سوئیس با مشکل غیرمنتظره ای مواجه شده است. ایران حاضر نیست از مسائل حیاتی در بخش تحقیقات هسته ای و موضوع لغو تحریم ها عقب نشینی کند. مذاکره کنندگان تلاش می کنند تا سه شنبه به توافق دست یابند.

16:52- محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با فرانک والتر اشتاین مایر، همتای آلمانی خود دیدار کرد.

16:43- به گفته خبرنگار بی بی سی نشست وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 قرار است تا کمتر از دو ساعت دیگر برگزار شود. وزرای خارجه روسیه و بریتانیا هنوز به محل مذاکرات نرسیده اند و در غیاب آنها معاونانشان در این جلسه شرکت خواهند کرد.

15:48- روزنامه گاردین: دیپلمات های غربی نگران اند که اگر مذاکرات تا روز چهارشنبه ادامه پیدا کند، توافقی که اعلام می شود از سوی برخی «دروغ اول آوریل» به حساب بیاید.

15:45- تویتر آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا

15:25- دیپلمات های اروپایی نزدیک به مذاکرات هسته ای ایران در لوزان می گویند گفتگوهای هسته ای قطعا فردا (دوشنبه) نیز ادامه خواهد یافت. خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک منبع ایرانی نوشت: اگر بتوانیم تمام مسائل باقیمانده را امروز یا طی دو سه روز آینده حل کنیم، می توانیم شروع به تدوین یک متن بکنیم.

14:43- سایت دِ هیل (The Hill) نوشت: اسلحه پنهان باراک اوباما در روزهای پایانی مذاکرات هسته ای برا ایران ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکاست؛ فیزیکدان هسته ای و مغز متفکر دولت آمریکا در گفتگوها. مونیز اکنون برای ارائه مشاوره به هیات آمریکایی در واپسین روزهای مهلت 31 ماه مارس برای توافق سیاسی، در شهر لوزان سوئیس است. وی جزئیات فنی در مورد غنی سازی در سطح مورد نیاز برای ساخت تسلیحات هسته ای را به مذاکره کنندگان آمریکایی توضیح می دهد و مهم تر از آن، از این مسئله کسب اطمینان می کند که گروه کری از نظر دانش از گروه مذاکره کننده ایرانی عقب نمانند. مونیز اولین بار 21 فوریه برای پشتیبانی از مذاکره کنندگان آمریکایی به سوئیس اعزام شد. درخواست برای پیوستن مونیز به مذاکرات در حالی صورت گرفت که آمریکایی ها دریافتند علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور را در گفتگوها همراهی می کند؛ هدف کری کسب اطمینان از این مسئله بود که یک کارشناس در زمینه هسته ای در گروه خود دارد.تریتا پارسی رئیس شورای ملی آمریکایی - ایرانی در این باره تصریح کرد اعزام کری به سوئیس تدبیری در مقابل حضور صالحی در مذاکرات بود. پارسی همچنین گفت: «به نظر می رسد علمی و تخصصی شدن مذاکرات عملا مفید بوده است، چرا که دستیابی به یک راه حل خلاقانه زمانی که بر علوم کنترل کامل داشته باشید، ساده تر می شود.»

14:40- مارگارت برنان در مطلبی با عنوان «اگر گفتگوهای هسته ای با ایران شکست بخورد...» در سی بی سی نیوز نوشت: در حالی که آمریکا به ائتلاف عرب در بمباران گروه حوثی ها در یمن که تحت حمایت ایران هستند کمک می کند، تصور اینکه در صورت شکست مذاکرات، واشنگتن برای فروپاشی برنامه هسته ای تهران دست به حمله نظامی نزند، دشوار خواهد بود. در حقیقت تهدید به حمله نظامی یکی از اهرم های فشار در پیشبرد مذاکراتی که اکنون در لوزان در حال انجام است، محسوب می شود. با این حال، تنها شمار اندکی از دیپلمات ها مقابله نظامی با ایران را در صورت شکست مذاکرات برای دستیابی به توافقنامه تا مهلت تعیین شده در پایان ماه مارس، ضروری می دانند. ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با سی بی سی نیوز تصریح کرد: «همانطور که می دانید رئیس جمهور اعلام کردند همه گزینه ها روی میز است، اما چه کسی در چنین شرایطی خواستار اقدام نظامی جدید در منطقه ای است که اکنون در بسیاری از نقاط آن جنگ و درگیری در حال وقوع است؟ چه کسی می خواهد آمریکا در این درگیری ها مشارکت کند؟ من که شخصا نشنیدم افراد زیادی با چنین اقدامی موافق باشند.»

14:33- بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل امروز در جلسه کابینه اسرائیل گفت توافقی که مبانی آن در لوزان در حال مذاکره است، تحریم ها علیه ایران را بر می دارد، اما توانایی اولیه لازم برای تولید سلاح اتمی را در دست ایران باقی می گذارد. به گزارش بی بی سی، نتانیاهو با اشاره به تحولات یمن گفت که ایران در حال "فتح کامل خاورمیانه" است. نخست وزیر اسرائیل افزود: محور ایران-لوزان-یمن برای بشریت خطرناک است و باید متوقف شود.

14:30- به گزارش خبرنگار تسنیم از لوزان، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در سخنانی اعلام کرد که «در مداکرات سخت کار می کنیم. برای رسیدن به نتیجه امید هست.» گفتنی است وزرای خارجه آلمان و فرانسه به دلیل ادامه مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران در لوزان سفر خود به قزاقستان را لغو کردند.

14:14- واحد مرکزی خبر به نقل از جروزالم پست: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت توافق هسته ای مورد مذاکره با ایران بدتر از آن چیزی است که اسرائیل درباره آن هراس داشت.

13:58- تویتر خبرنگار بی بی سی: وزیر خارجه چین که ساعتی پیش به لوزان رسید یک راست رفت لباس عوض کرد و شروع کرد به دویدن صبحگاهی.

13:39- خبرنگار مهر از لوزان گزارش داد محمدجواد ظریف و وانگ ئی وزرای خارجه ایران و چین گفتگوهای خود را آغاز کردند.

13:27- روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت عدم بازگشت جان کری به آمریکا برای حضور در مراسم ادوارد کندی حاکی از پیچیده و دشوار بودن مذاکرات هسته ای است.

13:15- خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام حاضر در لوزان گزارش کرده است که ایران و غرب بر سر تعداد سانتریفیوژهای غنی سازی ایران و همچنین فرستاده شدن اورانیوم غنی شده ایران به روسیه [برای تبدیل به سوخت] به توافق اولیه رسیده اند، اما اختلاف بر سر دوره اعمال محدودیت بر برنامه اتمی ایران و نحوه نظارت بر آن باقی است.

12:47- مذاکره دوجانبه محمدجواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا در هتل بوریواژ پس از یک ساعت پایان یافت.

12:40- الیاس گرول در مطلبی با عنوان «کتابچه راهنما برای توافق هسته ای احتمالی با ایران» در فارن پالسی نوشت: دیپلمات های قدرت های جهانی و همتای ایرانی آنها که اکنون در شهر لوزان در حال مذاکره هستند، تاکید دارند که بیش از هر زمان دیگری به امضای توافقنامه ای در مورد برنامه هسته ای تهران نزدیک شده اند. در صورت دستیابی، این توافقنامه به پایان تنش ها میان ایران و جامعه بین المللی منجر خواهد شد؛ این تنش ها نگرانی های بسیاری را به همراه داشت از جمله در مورد احتمال بروز درگیری نظامی در منطقه خاورمیانه، درگیری نظامی ایران و اسرائیل و احتمال اینکه ایران تسلیحات هسته ای تولید کند و به متحدان خود در منطق بدهد. در حالی که ایران همواره اعلام کرده است قصد تولید بمب اتم را ندارد و در شرایط کنونی برخی فناوری های لازم برای این اقدام را نیز ندارد، سابقه این کشور در پنهان سازی فعالیت های غنی سازی اورانیوم شک و تردیدهای عمومی را در مورد برنامه هسته ای ایران برانگیخته است. مسائل حائز اهمیت در مذاکرات تعداد سانتریفیوژهای فعال در ایران، گریز هسته ای، تاسیسات هسته ای فردو، نطنز و اراک، نظارت بین المللی بر فعالیت هسته ای ایران و روند تعلیق و لغو تحریم های اعمال شده علیه این کشور محسوب می شوند.

12:17- عکس دیدار دیروز وزیران خارجه آمریکا، فرانسه و آلمان در تویتر لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه

12:10- سید محمدصادق خرازی، سفیر اسبق ایران در سازمان ملل و فرانسه با اشاره به مذاکرات هسته ای در لوزان به خبرگزاری مهر گفت: آگر آمریکایی ها عقلانیت به خرج بدهند، امروز کار تمام می شود. وی درباره هدف برخی رسانه های غربی از انتشار اخبار زودهنگام درباره توافق هسته ای با ایران نیز گفت: این یک نوع جنگ روانی است تا طرف مقابل را بسنجند، اما تیم مذاکره کننده ما هم بر عملیات روانی آنها هم بر مسیر مذاکره مسلط هستند.

11:59- خبرنگار خبرگزاری تسنیم از لوزان گزارش داد ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته که جان کری سفر خود برای بازگشت به آمریکا را به دلیل جریان داشتن مذاکرات هسته ای ایران لغو کرد.

11:45- مذاکره دوجانبه ایران و آمریکا دقایقی پیش در لوزان با ریاست محمدجواد ظریف و جان کری وزیران امور خارجه دو کشور در هتل بوریواژ آغاز شد. در این مذاکره علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی و وندی شرمن معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا و نیز حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری حضور دارند. پس از این مذاکره، قرار است ظریف با وانگ یی همتای چینی خود رایزنی کند.

کلید واژه ها: توافق هسته ای مذاکرات هسته ای


نظر شما :