اصلاحیه‌های تندروها رد شد

شکست کاتن و روبیو در نابودی توافق هسته‌ای

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۲۰:۳۰ کد : ۱۹۴۷۲۷۵ اخبار اصلی آمریکا پرونده هسته ای گام به گام تا توافق جامع
اقدامات کلی از جمله اجازه دادن به کنگره برای بررسی توافق با ایران و به طور بالقوه رد لغو تحریم‌های کنگره، در حال حاضر از حمایت هر دو حزب برخوردار است و انتظار می‌رود که تصویب شود.
شکست کاتن و روبیو در نابودی توافق هسته‌ای

دیپلماسی ایرانی: رهبران جمهوری خواه در حال آماده شدن برای سرکوب تلاش های سناتور تام کاتن هستند که قصد داشت با پیشنهاد دادن اصلاحیه هایی در رابطه با لایحه توافق هسته ای، مذاکرات را به شکست بکشاند و خود را برای تصویب این لایحه در هفته جاری آماده می کنند.

سنا از روز دوشنبه بررسی ها درباره این لایحه را ادامه می دهد، اما قانون گذاران هر دو حزب موافق این هستند که بحث در این رابطه بیش از اندازه طولانی شده است و سناتور میچ مک کانل (جمهوری خواه از کنتاکی) رهبر اکثریت سنا به شدت منتظر است که این لایحه حساس را از بن بست پارلمانی که در آن گیر کرده است، آزاد کند.

سناتور باب کورکر (جمهوری خواه از تنسی) طراح لایحه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا می گوید: «من علاقه دارم که شاهد اصلاحیه های بیشتری باشم، اما با توجه به شرایط، متاسفانه بیشتر از این نمی توان پیش رفت.» سناتور کاتن (جمهوری خواه از آرکانزاس) به منظور فشار به رئیس جمهور باراک اوباما و سخت تر کردن مذاکرات با تهران، روز پنجشنبه در اقدامی تعجب برانگیز به دنبال رای گیری اجباری بر سر اصلاحیه هایی بود که ایران را مجبور به افشای تاریخ برنامه هسته ای اش و تعطیلی تمام تاسیسات هسته ای اش می کرد. در کنار این پیشنهادی هم از سوی سناتور مارکو روبیو (جمهوری خواه از فلوریدا) مطرح شد مبنی بر این که تهران باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

اقدامات کلی از جمله اجازه دادن به کنگره برای بررسی توافق با ایران و به طور بالقوه رد لغو تحریم های کنگره، در حال حاضر از حمایت هر دو حزب برخوردار است و انتظار می رود که تصویب شود. قبل از این که کاتن این اقدامات را انجام دهد، کورکر و کاردین با رهبران حزبی بر سر برخی از مفاد حساس این لایحه توافق کرده بودند. وقتی کاتن خودش را قاطی کرد و روبیو اصلاحاتش را برای رای گیری مطرح کرد، مذاکرات حساس در این رابطه به طور ناگهانی به پایان رسید.

با حمایت دموکرات ها، جمهوری خواهان سنا این فرصت را داشتند تا با هرگونه توافق هسته ای میان ایران و ایالات متحده مخالفت کنند. لایحه اصلاحی محبوب کنگره به این نهاد این اجازه را می دهد تا با لغو تحریم های کنگره مخالفت کند و ارائه گزارش منظم در رابطه با پیروی ایران از بندهای توافق را اجباری می کند.

اما امید جمهوری خواهان برای مجبور کردن اوباما در مذاکرات و تحت فشار گذاشتن وی از طریق رای سیاسی دموکرات ها، تا حد زیادی نقش بر آب شده است. فروپاشی مذاکرات بر سر اصلاحیه ها قسمت روشن لایحه اصلاحی کورکر است، که بی خوابی های شبانه و سرمایه سیاسی اش را در راه پیشرفت لایحه ایران قرار داده است.

هفته گذشته سنا بر سر دو اصلاحیه رای گیری کرد و اصلاحیه نفی تروریسم توسط ایران و تبدیل توافق هسته ای به معاهده که در آن صورت باید حتماً به تصویب سنا می رسید، رد شدند. گزینه آرای مورد نیاز برای شکست وتو هنوز وجود دارد. اوباما پیش از این با این لایحه مخالفت کرده بود، اما وقتی مشخص شد که این لایحه آرای مورد نیاز برای شکستن وتوی رئیس جمهور را برخوردار است، نظرش را تغییر داد.

کورکر در این رابطه می گوید: «احساسم این است که این لایحه به طور موفقیت آمیزی پیش خواهد رفت.» سناتور کاردین هم در این رابطه می گوید : «حدود 70 تا 80 رای برای پایان دادن به این روند وجود دارد و آنها خواهان تصویب این لایحه هستند. این افراد فقط دموکرات نیستند.»

سناتورهای هر دو حزب معتقدند که لحظه تصویب این لایحه فرا رسیده است. مک کانل هم مشتاق رسیدگی به دیگر پرونده ها شامل تجارت آزاد، تمدید قانون پاتریوت، قوانین نظارت و امنیت سایبری است. کاتن در جلسه ای که با همکاران جمهوری خواهش داشت، متوجه شد که فرصت رای گیری برای اصلاحیه ها از دست رفته است.

کورکر درباره کاتن گفت: «من فکر می کنم که وی متوجه شده باشد که تاثیر اتفاقی که افتاده چیست.» کارولین ربیت، سخنگوی کاتن در این رابطه می گوید که سناتور آرکانزاس از طریق تاکتیک های پارلمانی به دنبال این بوده است تا لایحه قوی تری به دست بیاید.

منبع: پولیتیکو/ مترجم: حسین هوشمند  

کلید واژه ها: تام كاتن ماركو روبيو سنا لايحه توافق


نظر شما :