«برجام» چطور اجرایی می‌شود؟

۲۴ تیر ۱۳۹۴ | ۱۷:۰۶ کد : ۱۹۵۰۰۵۴ سرخط اخبار گام به گام تا توافق جامع
ایران و گروه موسوم به 1+5 روز سه شنبه مفاد توافقی را نهایی کردند که تا اجرایی شدن باید چند مرحله از جمله تائید از سوی نهادهای قانونگذاری کشورها را پشت سر بگذارد.

به گزارش فارس شهر وین اتریش روز سه شنبه سرانجام پس از 18 روز مذاکرات فشرده وزرای خارجه ایران و گروه 1+5، شاهد اعلام جمع بندی مذاکرات هسته ای بود.

در پایان این مذاکرات متنی 159 صفحه ای (با احتساب 5 ضمیمه) منتشر شد که روند اجرای توافق و همچنین افراد و نهادهایی که نام آن ها از فهرست تحریم ها خارج می شود، با جزئیات تشریح شده است.

همانطور که چندی قبل از سوی منابع غیررسمی و نهایتا توسط سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه اعلام شده بود، توافق از زمان اعلام تا زمان اجرای رسمی، یعنی برداشته شدن تحریم های مالی، اقتصادی و بانکی، سه مرحله را سپری می کند.

آنطور که در متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اعلام شده، این سه مرحله عبارتند از روز نهایی شدن، روز توافق و روز اجرا:

- روز جمع بندی شدن (Finalisation Day): این روز همان سه شنبه (23/4) بود که وزیران هفت کشور با حضور در مقر سازمان ملل در وین رسما اعلام کردند بر سر متن به توافق رسیده اند و قصد دارند آن را اجرایی کنند.

در متن برجام در مورد این روز آمده است: «روز نهایی شدن، تاریخی است که در آن مذاکرات این برجام بین گروه 5+1 و ایران جمع‏ بندی شده، و بی درنگ به دنبال آن، قطعنامه‏ ای که این برجام را تایید می کند به شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب بدون تأخیر تسلیم خواهد شد.»

آنطور که مقامات طرفین اعلام کرده اند، پیش نویس قطعنامه شورای امنیت که به گفته یک مقام آمریکایی در آن زمانبندی اجرای تعهدات با جزئیات مشخص شده و ضمنا جمع بندی مذاکرات را تائید می کند، ظرف 2 تا 3 روز آینده، به دبیرخانه شورا ارائه می شود.

مقامات روس پیش از اعلام توافق ابراز امیدواری کرده بودند که قطعنامه مربوطه، تا پایان ماه جاری میلادی (دو هفته دیگر) تصویب شود.

در صفحه 153 سند (ضمیمه پنجم برجام که هنوز ترجمه فارسی رسمی آن منتشر نشده)، در تشریح جزئیات مرحله نهایی شدن، آمده است:

1. با پایان مذاکرات بر سر برجام، 1+5 و ایران این برجام را تائید خواهند کرد؛

2. بلافاصله پس از پایان مذاکرات، قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت سازمان ملل، بدون تأخیر برای تصویب به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می شود؛

3. اتحادیه اروپا فورا قطعنامه شورای امنیت را تائید می کند؛

4. ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی شروع می کنند به ایجاد ساز و کارهای لازم برای اجرای اقدامات شفاف ساز ذیل برجام، تا این ساز و کارها برای پیاده سازی در روز اجرا، آماده باشد.

هرچند در متن برجام به این موضوع اشاره نشده، اما روند بررسی توافق در نهادهای قانونگذار کشورها نیز در همین مرحله و در فرصت 3 ماهه ای که به این منظور پیش بینی شده، صورت می گیرد. قرار است کنگره آمریکا از یکسو و مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی ایران متن برجام را مورد بررسی قرار دهند.

بررسی توافق در کنگره بر اساس قانون «بازنگری توافق با ایران 2015» صورت می گیرد. بر اساس این قانون، کنگره 60 روز فرصت دارد (این فرصت در صورتی که توافق پیش از 9 جولای حاصل می شد، 30 روز بود) تا توافق را بررسی کرده و نهایتا آن را به رأی بگذارد. در صورتی که کنگره توافق را رد کند، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا 12 روز تقویمی برای وتوی توافق زمان خواهد داشت. در صورتی که او توافق را وتو کند، کنگره باز هم 10 روز تقویمی زمان خواهد داشت تا به میزان 2 سوم مجموع کرسی های سنا و مجلس نمایندگان، رأی مخالف با توافق جمع آوری کند که در آن صورت وتوی اوباما و توافق رد خواهند شد. (جزئیات بیشتر)

در ایران هم قانون الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای، که از سوی رئیس جمهور هم به دستگاه های مربوطه ابلاغ شده، این حق را به نهاد قانونگذار داده است که توافق را مورد بررسی قرار دهد. در این قانون به دوره زمانی بررسی اشاره نشده، اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی می گویند این دوره می تواند در کمتر از سه ماه به پایان برسد. (جزئیات بیشتر)

در صورتی که دوره نظارت و بررسی توافق زودتر از 90 روز به پایان برسد، با رضایت طرفین برجام، طرفین می توانند زودتر وارد مرحله بعدی شوند؛ یعنی «روز توافق».

- روز پذیرش (Adoption Day): هرچند بسیاری از رسانه ها، سه شنبه اعلام کردند که در وین توافق اعلام شده است، اما در عمل اعلام توافق زمانی که نهادهای قانونگذاری در دو کشور ایران و آمریکا توافق را تائید کرده باشند.

در متن برجام در مورد این مرحله آمده است: «روز توافق، نود روز پس از تایید این برجام توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد، یا تاریخ مقدمی که با رضایت متقابل اعضای برجام تعیین شود خواهد بود که در آن، این برجام و تعهدات مندرج این برجام از تاثیر برخوردار خواهند شد. از این روز، اعضای برجام آغاز به فراهم آوردن ترتیبات و تمهیدات لازم برای اجرای تعهدات خود وفق برجام خواهند کرد.»

در صفحه 153 سند (ضمیمه پنجم برجام)، در تشریح این مرحله آمده است:

1. 90 روز پس از تائید برجام توسط قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که در بالا به آن اشاره شد، یا در تاریخی مورد رضایت دوجانبه طرفین برجام، رخ داده و از آن به بعد برجام لازم الاجرا می شود؛

2. طرفین برجام از آغاز روز توافق تمهیدات و تدارکات لازم را از جمله تمهیدات حقوقی و اداری مربوطه برای اجرای تعهداتشان ذیل برجام، انجام می دهد؛

3. ایران رسما به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع می دهد که از ابتدای روز اجرای توافق، پروتکل الحاقی را به صورت موقت اجرایی می کند، تصویب آن در مجلس را به بعد موکول کرده و ضمنا کد اصلاحی 3.1 را به طور کامل اجرایی می کند؛

4. ایران پاراگراف 66 از بخش M در رابطه با «نگرانی ها در مورد موضوعات گذشته و حاضر» در ضمیمه 1 را اجرایی می کند (اجرای بندهای 2، 4، 5 و 6 نقشه راه مورد توافق میان ایران و آژانس که روز سه شنبه برای حل مسئله ابعاد احتمالی نظامی رونمایی شد) (متن نقشه راه)؛

5. اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن، قانونی تصویب خواهند کرد که از روز اجرا موثر بوده و تمام مجوزهای مربوط به قوانین اعمال کلیه تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای اتحادیه اروپا، که در بند 16.1 همین ضمیمه به آن ها اشاره شده است را همزمان با اجرای تعهدات ایران و تائید آژانس، لغو می کند؛

6. ایالات متحده بر اساس اختیارات رئیس جمهور، دستورالعمل های مربوطه را که از روز اجرا موثر بوده، صادر کرده و اعمال تحریم های قانونی مرتبط با هسته ای مشخص شده در بند 17.1 تا 17.2 این ضمیمه را متوقف می کند. رئیس جمهور (آمریکا) همچنین اقدامات مقتضی دیگر برای اجرای توقف اعمال تحریم های مشخص شده در بندهای 17.1 تا 17.4 این ضمیمه از جمله لغو فرمان اجرایی های مشخص شده در 17.4 و مجوزهای فعالیت های مشخص شده در بندهای 17.5 را انجام خواهد داد؛

7. اعضای 1+5 و ایران بحث در مورد سندی رسمی که پیش از «روز اجرا» نهایی شده و در آن اعضای 1+5 تعهد محکم خود به پروژه به روزرسانی رآکتور آب سنگین اراک و تعریف مسئولیت های اعضای 1+5 را اعلام می کنند، آغاز خواهند کرد؛

8. اتحادیه اروپا، اعضای آن و ایالات متحده رایزنی های مقتضی با ایران در مورد دستورالعمل های مربوطه و بیانیه های عمومی در مورد جزئیات تحریم ها و اقدامات محدودسازی که ذیل برجام رفع می شوند، را آغاز می کنند؛

در حقیقت در مرحله اعلام توافق، طرفین خود را برای اجرای توافق آماده می کنند. به نظر می رسد که این مرحله نیز با توجه به لزوم حل مسئله ابعاد احتمالی، بین 2 تا 3 ماه زمان ببرد.

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که باید در گزارش جامع خود حل مسئله ابعاد احتمالی نظامی را اعلام کند و گزارشش پیش شرط رفع تحریم هاست، روز سه شنبه گفت با توجه به نقشه راه، انتظار دارد گزارش ارزیابی مسائل گذشته و حال را روز 15 دسامبر (24 آذر) به شورای حکام آژانس ارائه دهد.

به همین جهت با فرض حل مسئله ابعاد احتمالی، می توان انتظار داشت که طرفین حدودا دی ماه وارد مرحله بعد، که مرحله اجراست، شوند.

- روز اجرا ( Implementation Day): در این مرحله است که برنامه جامع اقدام مشترک که از سوی طرفین مورد تائید قرار گرفته و تمهیدات آماده سازی مربوط به آن هم انجام شده، وارد فاز اجرایی می شود. تا این زمان تغییری در وضعیت تحریم های ایران صورت نمی گیرد و توافق ژنو، آنطور که روز سه شنبه توسط آمریکا و اتحادیه اروپا تمدید شد، اجرایی خواهد ماند.

در متن اصلی برجام در مورد روز اجرا آمده است: «روز اجرا، زمانی است که در آن، همزمان با گزارش آژانس مبنی بر راستی آزمایی اجرای تدابیر مرتبط با هسته ای ایران به نحو مندرج در بخش های 14.1 تا 14.12 پیوست 5، اتحادیه اروپایی و ایالات متحده به ترتیب اقدامات مشروحه در بخش های 15 و 16 پیوست 5 را انجام داده و منطبق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، اقدامات شرح داده شده در بخش 17 پیوست 5 در سطح سازمان ملل متحد انجام می شود.»

با توجه به توضیحات صفحه 154 سند (ضمیمه پنجم برجام)، در این مرحله به طور خلاصه موارد زیر صورت می گیرد:

1. روز اجرا زمانی است که ایران تمهیدات مرتبط با هسته ای تشریح شده در پاراگراف 15 به نحو مورد راستی آزمایی آژانس انجام داده و همزمان 1+5 اقدامات تشریح شده در پاراگراف های 16 و 17 زیر را انجام داده و اقدامات تشریح شده در پاراگراف 18  در سطح سازمان ملل در هماهنگی با قطعنامه شورای امنیت انجام شود.

2. ایران اقدامات مرتبط با هسته ای را آنطور که در ضمیمه 1 آمده، انجام می دهد (اقدامات مربوط به رآکتور اراک، کارخانه آب سنگین، ظرفیت غنی سازی، تحقیق و توسعه سانتریفیوژها، سایت غنی سازی فردو، جنبه های دیگر غنی سازی، ذخایر اورانیوم و سوخت، تولید سانتریفیوژ، تکمیل مدالیته های مربوط به بازرسی های آژانس، پروتکل الحاقی و کد اصلاحی 3.1، شفافیت تولید قطعات سانتریفیوژی).

3. اتحادیه اروپا به شرحی که در بند 16 ضمیمه پنجم آمده، تحریم های مربوطه را لغو می کند. (شرح در صفحه 155 سند)

4. ایالات متحده اجرای تحریم های مربوطه را با توجه به استثنائات اعلام شده در صفحه 155، متوقف می کند. آمریکا همچنین فرامین اجرایی 13574، 13590، 13622، 13645 و بخش های 5 تا 7 و 15 فرمان اجرایی 13628 را آنطور که در بخش چهارم ضمیمه 2 آمده، لغو کرده و مجوز اقدامات مشخص شده در بخش 5 ضمیمه دوم را صادر می کند.

5. منطبق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که برجام را تائید کرده است، مجوزهای صادر شده در قطعنامه های 1696 (2006)، 1737 (2007)، 1747 (2007)، 1803 (2008)، 1835 (2008)، 1929 (2010) و 2224 (2015) با در نظر گرفتن احتمال اعمال مجدد در صورت بروز نقض جدی تعهدات برجام توسط ایران و همچنین بار در نظر گرفتن محدودیت های مشخص از جمله مربوط به انتقال اقلام حساس اشاعه ای، لغو می شوند.

6. 1+5 تمهیدات مقتضی برای اجرای قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل را انجام خواهد داد.

رفع تحریم های تسلیحاتی

یکی از موضوعاتی که در دو هفته پایانی مذاکرات هسته ای مطرح شد و بسیاری آن را نقطه اختلاف جدی داخل 1+5، از جمله میان روسیه و آمریکا می دانستند، بحث تحریم های تسلیحاتی بود که بر اساس دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران اعمال و تشدید شده بودند. هرچند بهانه وضع این تحریم ها نیز مسئله هسته ای بود، اما کشورهای غربی به بهانه احتمال گسترش نفوذ منطقه ای ایران و از بیم واکنش متحدان منطقه ای خود، با برداشته شدن آن مخالف بودند.

با این وجود، پافشاری تیم ایرانی موجب شد تا نهایتا در روزهای پایانی اعلام شود که 1+5 با رفع این تحریم ها به صورت تدریجی موافقت کرده است.

منابع روس اعلام کرده اند که بر اساس توافق صورت گرفته میان طرفین، قرار است تحریم های تسلیحاتی پس از 5 سال و تحریم های برنامه موشکی پس از 8 سال از آغاز اجرای برجام، رفع شوند.

هرچند در متن منتشر شده، به این موضوع اشاره ای نشده است، اما تصور می شود که این مسئله در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و در ذیل بندی که برخی از محدودیت های آتی علیه ایران را حفظ می کند، اعلام شود.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه دو بازه زمانی 5 و 8 سال برای تحریم های تسلیحاتی و موشکی را تائید کرده و ضمنا گفته بود: «بین ایران و همکاران غربی ما مصالحه ای به دست آمد که ما هم از آن حمایت کردیم... 5 سال، اما در طول این 5 سال هم تحویل سلاح به ایران مقدور خواهد بود، اگر با اطلاع و روند راستی آزمایی در شورای امنیت سازمان ملل صورت گیرد.»

در بخشی از متنی هم که پیش از انتشار رسمی متن برجام، توسط وزارت خارجه در اختیار رسانه ها قرار گرفت، آمده است: «تحریم تسلیحاتی ایران لغو و با برخی محدودیت ها جایگزین خواهد شد، به نحوی که امکان واردات یا صادرات اقلام دفاعی به صورت موردی فراهم خواهد گردید. این محدودیت ها نیز بعد از 5 سال به طور کامل لغو خواهد شد.»
مراحل پایان توافق

توافق در صورت اجرای موفق، دو مرحله دیگر نیز خواهد داشت؛ روز انتقالی و روز خاتمه.

در متن اصلی برجام در مورد روز انتقالی آمده است: «روز انتقالی، هشت سال پس از روز توافق خواهد بود، یا تاریخی که مدیرکل آژانس گزارشی ارائه کند دال بر اینکه آژانس به نتیجه گیری گسترده تر خود مبنی بر اینکه تمام مواد هسته ای در ایران در فعالیت های صلح آمیز باقی می ماند، هرکدام زودتر باشد. در آن روز، اتحادیه اروپایی و ایالات متحده به ترتیب اقدامات مشروحه در بخش های 20 و 21 پیوست 5 را انجام داده و منطبق با قطعنامه شورای امنیت، اقدامات شرح داده شده در بخش 22 پیوست 5 در سطح سازمان ملل متحد صورت خواهد پذیرفت و ایران، منطبق با اختیارات قانونی رئیس جمهور و مجلس، تصویب پروتکل الحاقی را پیگیری خواهد کرد.»

در عمل در این زمان که در بیشترین بازه، 8 سال پس از روز توافق خواهد بود، اتحادیه اروپا تحریم های اشاعه ای خود را رفع کرده، آمریکا برای لغو تحریم های تعلیق شده وارد عمل می شود و در مقابل دولت ایران هم برای تصویب نهایی پروتکل الحاقی و تبدیل آن به قانون در مجلس، اقدام خواهد کرد. (جزئیات بیشتر صفحات 156 و 157)

در مورد روز خاتمه نیز در متن برجام آمده است: «روز خاتمه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، روزی است که در آن، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که این برجام را تایید می کند، منطبق با شرایط خود خاتمه می یابد، که این روز 10 سال از زمان روز توافق خواهد بود، مشروط به اینکه مفاد قطعنامه های قبلی بازگردانده نشده باشد. در آن روز، اتحادیه اروپایی اقدامات شرح داده شده در بخش 25 پیوست 5 را به انجام می رساند.»

روز خاتمه نیز که در صورت اجرای صحیح توافق و عدم بروز مشکل، 10 سال پس از روز توافق بوده و در آن زمان اتحادیه اروپا باقی مانده های تحریم های خود را لغو کرده و همزمان عمر قطعنامه موید برجام پایان یافته، برنامه هسته ای ایران از دستور کار شورای امنیت سازمان ملل خارج می شود. (جزئیات بیشتر صفحات 158 و 159).

کلید واژه ها: برجام شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه شورای امنیت اتحادیه اروپا متن برجام


نظر شما :