نخست‌وزیر جدید و عضویت در شورای همکاری خلیج فارس

نقشه عربستان برای دور کردن عراق از ایران فاش شد

۱۵ مهر ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۵۲۶۷۳ اخبار اصلی خاورمیانه
منابع آگاه مدعی‌اند به زودی تغییری در معادلات جاری در عراق با حمایت واشنگتن و کشورهای عربی به وجود می‌آید که در پی آن دولت جدیدی به روی کار می‌آید که از ایران دور خواهد شد تا به دنبال آن عراق به عضویت شورای همکاری خلیج فارس در آید.
نقشه عربستان برای دور کردن عراق از ایران فاش شد

دیپلماسی ایرانی: منابع عربی نزدیک به شورای همکاری خلیج فارس گفتند که کشورهای عضو این شورا، در راس آنها عربستان سعودی، تصمیم دارند عراق را به عضویت شورای همکاری در آورند تا به این ترتیب بتوانند از تاثیرپذیری ایران بر عراق جلوگیری کنند و خود بر آن تاثیر بگذارند.

به گفته منابع انتظار می رود به زودی تغییری در معادلات جاری در عراق با حمایت واشنگتن و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به وجود آید که به دنبال آن دولت جدیدی در بغداد به روی کار آید که از ایران دور باشد تا به دنبال آن عراق به عضویت شورای همکاری خلیج فارس در آید.

این منابع به روزنامه الرای العام گفته اند که امریکایی ها در مذاکرات خود با دفتر آیت الله سیستانی، مرجع شیعیان عراق در نجف اشرف پیشنهادهای تازه ای را مطرح کرده اند و گفته اند که قصد دارند نخست وزیری را معرفی کنند که مورد حمایت مرجعیت در نجف باشد تا دولتی را تشکیل دهد که تغییرات بزرگی در عرصه سیاسی عراق به وجود آورد.

به گفته این منابع این تغییرات شامل دور شدن دولت جدید از محور ایران در مقابل حمایت قاطع کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و بازستاندن تمامیت ارضی و استقلال این کشور و شکست داعش خواهد بود، همچنین دولت جدید رسما و عملا فرایند آشتی ملی را بر اساس اصول مسالمت آمیز و صلح طلبانه پیش خواهد برد تا به این ترتیب نگاه طایفه گرانه و قطب بندی طایفه ای حاکم بر دولت و جامعه عراق پایان یابد.

منابع آگاه می گویند که نخست وزیر جدیدی که واشنگتن پیشنهاد خواهد داد، «عماد الخرسان» نام دارد که مهندس است و شناسنامه امریکایی دارد و جزء تیم مشاوران پل بریمر، حاکم امریکایی عراق در زمان اشغال بوده است.

این منابع می گویند که خرسان تصور ایجاد کشور فدرالی اتحادی در عراق دارد و دنبال برقراری روابط خوب و معتدل با تمامی کشورها از جمله کشورهای عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس است و تصور می کند که عراق با پیوستن به محور ایران متحمل خسارت های سنگینی شده بدون این که دستاورد روشنی به دست آورد و با این کار سرزمین خود را جولانگاه جنگ های طرف های درگیر در منطقه کرده است.

گفته می شود مذاکرات در این رابطه با میانجی گری سفیر امریکا در بغداد و شماری از وزرا و مسئولان سابق در جریان است.

به گفته این منابع آیت الله سیستانی گمان می کند که اصلاحات عبادی بدون فشارهای واشنگتن بر تهران به نتیجه نخواهد رسید اما با این حال خواستار دادن مهلت به عبادی برای بازتعریف عرصه سیاسی و اجتماعی عراق مطابق با این تغییرات و اصلاحات شده است. گفته می شود بر همین اساس به دولت حیدر العبادی نیز فرصت داده شده تا مستقیما اصلاحات خود را پیش ببرد و از او انتظار می رود در چارچوب این اصلاحات روابط بالا به پایین بغداد با تهران قطع شود.

این منابع همچنین می گویند که طرف امریکایی به آیت الله سیستانی محتوای مذاکرات ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در کاخ سفید با باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا که در ماه گذشته میلادی انجام شد را گفته است. ملک سلمان در این مذاکرات از دخالت ایران در عراق که او آن را بسیار توصیف کرده شکایت کرده و گفته است که این مساله می تواند منجر به تجزیه عراق و دور شدن کشورهای عربی از آن شود.

منابع آگاه می گویند که عربستان سعودی از پیوستن عراق به شورای همکاری خلیج فارس در صورتی که منجر به دور شدن آن از سیاست های ایران شود، حمایت می کنند. عربستان سعودی ادعا می کند که سیاست های ایران در قبال کشورهای عربی تحریک آمیز است و این نخستین دلیل آن در اعتراض به توافق هسته ای است.

این منابع همچنین می گویند که تحرکات اخیر امریکا در این راستا نشان از تغییر اساسی در سیاست خارجی امریکا در قبال عراق و ایران است.

پیش از این کشورهای عربی دولت باراک اوباما را متهم به مماشات با تهران به حساب کشورهای عربی می کردند.


تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: شورای همکاری خلیج فارس عراق


نظر شما :