الاهرام:

وقتی قطر درباره استبداد صحبت می‌کند!

۰۱ آذر ۱۳۹۴ | ۱۶:۵۲ کد : ۱۹۵۳۵۴۵ ترجمه برگزیده خاورمیانه
خالد العطیه، وزیر امور خارجه قطر در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت که «کشورش به وظیفه خود برای حمایت از ملت سوریه در برابر وحشی‌گری‌های مستبدانه عمل می‌کند و حملات قاطع و دندان‌شکنی را علیه آنها انجام خواهد داد»!
وقتی قطر درباره استبداد صحبت می‌کند!

دیپلماسی ایرانی: کسانی که ترسیده بودند و وحشت کرده بودند، اکنون می توانند راحت باشند و در آسودگی و آرامش به زندگی عادی خود ادامه دهند. دیگر فقط می توانند تصور کنند که عارضه ای جسمی مبتلا شوند یا تهدیدی بهداشتی یا جسمی متوجه آنها شود نه بیشتر، برای این که دوحه عزیز، می خواهد بازگردد و روان های عذاب کشیده و شکنجه دیده را مطمئن سازد که تصمیمی حکیمانه گرفته و می خواهد دخالت نظامی در سوریه نداشته باشد!

باید از اداره کنندگان این امارت کوچک غنی از گاز و نفت که ساکنان بسیار کمی هم دارد، تشکر کرد و در درگاه الهی برای آنها طلب مغفرت کرد برای این که تصمیم گرفته اند بیش از این جان مردم بی گناه را به کشتن ندهند و از وقوع جنگ جهانی سومی یا چیزی شبیه آن جلوگیری کنند. حالا آنها تصمیم گرفته اند که رمزهای سامانه های ویرانگرشان را خنثی کنند تا متوجه کسی نشود و روان مردم را آشفته نسازد.

آقای خالد العطیه، وزیر امور خارجه قطر در مصاحبه با شبکه سی ان ان امریکا که نزدیک به دو هفته پیش انجام شد، گفت که «کشورش به وظیفه خود برای حمایت از ملت سوریه در برابر وحشی گری های حکومت مستبد عمل می کند و حملات قاطع و دندان شکنی را علیه آنها انجام خواهد داد.» جالب است قطر که تا کنون حتی یک بار در آن صندوق انتخابات روی میز قرار نگرفته و یک نفر پای صندوق رای نرفته و همه از صدر تا ذیل به شیوه دیکتاتوری حکومت می کنند، صحبت از استبداد در سوریه می زند! اما گویی آقای وزیر خارجه می خواست با ایراد این اظهارات طرف روسی را خطاب قرار دهد، در حالی که توجه نداشت که کشورش از پایه به هیچ وجه در هیچ زمینه ای قابل مقایسه با روسیه نیست، او چگونه این گونه صحبت می کند در حالی که شکی نیست اظهارات او به هیچ وجه مجالی برای تردید نمی گذارد که کشورش نه می تواند و نه قادر به رقابت یا تلافی یا رویارویی با کشوری به بزرگی روسیه است. اگر دولت قطر گمان می کند چون توانسته میزبانی جام جهانی در سال 2022 بعد از کلی حرف و حدیث را به دست آورد، فراموش نکند در همان روز خرس روسی نیز توانست میزبانی همین مناسبت را در سال 2018 بسیار آسان به دست آورد.

دولت قطر و وزیر امور خارجه آن در حالی ادعای حمایت از مردم بی گناه سوریه می کنند و ادعای دفاع از آنها در برابر وحشی گری را مطرح می کنند که دولت روسیه بدون هیچ گونه تبعیض یا فرق گذاشتن با داعش و گروه های تروریستی وابسته به آن مبارزه می کند در حالی که قطر از قصر ساحلی مقامات ارشد خود علنا از جبهه النصره که با القاعده ارتباط دارد و جزء فهرست گروه های تروریستی در سازمان ملل و مجامع جهانی است، حمایت می کند، در خاک خود طالبانی ها را سکونت داده است و با جریان هایی ائتلاف کرده که نسبت به هویت آنها شبهات بسیاری وارد است در حالی که همه می دانند و برای همه روشن است که این جریان ها همگی تکفیری و انفجاری هستند و با وحشی گری و خشونت و افراط گرایی فقط اهداف حامیانشان را تامین می کنند.

هر کشوری حق دارد که نقشی متناسب با حجم و تاریخ و میراث انسانی و تمدن جاودانه خود در تحولات منطقه و در عرصه سیاسی و امنیتی و اقتصادی منطقه ای و جهانی داشته باشد، و الا کشورهایی که از چنین ویژگی هایی برخوردار نیستند چه جنایت هایی که مرتکب نشده اند و چه فجایعی که به بار نیاورده اند.

 

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

انتشار اولیه: دوشنبه 18 آبان 1394 / انتشار مجدد: یکشنبه 1 آذر 1394

کلید واژه ها: قطر سوريه روسيه


نظر شما :