آوارگان سوری قربانی واکنش‌ها به حملات پاریس شدند

هدیه جمهوری‌خواهان به داعش

۰۳ آذر ۱۳۹۴ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۵۴۰۶۱ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
واکنش جمهوری‌خواهان به حملات پاریس این بوده است که مانع از ورود آوارگان به کشور شوند و با ایجاد هراس‌افکنی، همان چیزی که تروریست‌ها می‌خواهند را به آنها دهند و به آنها که هیچ امیدی برای شکست دادن نیروهای آمریکایی ندارند، برای جذب نیرو کمک کنند.
هدیه جمهوری‌خواهان به داعش

نویسنده: ادوارد آیزاک داور

دیپلماسی ایرانی: رئیس جمهور باراک اوباما روز یکشنبه گفت که داعش هنوز تیمی در حد یک تیم دانشگاهی هم نیست، اما اگر کاندیداهای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری و کنگره به این حملات با هراس افکنی پاسخ دهند، «آنها برای تروریست ها کار کرده اند.»

واکنش جمهوری خواهان به حملات پاریس این بوده که مانع از ورود آوارگان به کشور شوند و با ایجاد هراس افکنی، همان چیزی که تروریست ها می خواهند را به آنها بدهند و به آنها که هیچ امیدی برای شکست دادن نیروهای آمریکایی ندارند، برای جذب نیرو کمک کنند.

وی معتقد است پایان دادن به سیاست های آمریکا و صحبت درباره آزمون مسیحیان و مسلمانان به منزله پذیرفتن شرایط جنگ مذهبی داعش است و تهدید حملات بیشتر را افزایش می دهد. اوباما در این رابطه می گوید: «تعصب و تبعیض به داعش کمک می کند و امنیت ملی ما را تضعیف می کند.»

اوباما دو سال پیش با اشاره به محدودیت های گروه موسوم به داعش که حملات پاریس و سقوط هواپیمای روسی در مصر را انجام داده اند، آنها را تیمی ضعیف تر از تیم های دانشگاهی نامیده بود. اظهار نظری که باعث بروز برخی انتقادات از وی شده بود مبنی بر اینکه تهدید آنها را دستکم گرفته است. اوباما رو یکشنبه به خبرنگاران گفت: «آنها یک گروه قاتل هستند که عملکرد خوبی در رسانه های اجتماعی دارند. آنها خطرناک هستند، اما مسیر زندگی ما قدرتمندتر است.»

اوباما در حالی این سخنان را در کنفرانس خبری اش در مالزی می گفت که در یک سفر خارجی 9 روزه و خسته کننده بسر می برد و در داخل کشور بحث های سیاسی بالا گرفته است. اوباما از این سخنرانی برای ارائه طرح کلی استراتژی مبارزه با تروریسم که بر آن نظارت دارد، استفاده کرد. طرحی که شامل ائتلاف 65 کشور می شود و تاکنون 8000 حمله هوایی و کمک های بشردوستانه انجام داده است.

اوباما در ماه های اخیر مرتباً تیراندازی های مرگبار در آمریکا را محکوم کرده است ولی می گوید معمولی شدن انجام حملات تروریستی را نمی پذیرد. وی می گوید: «آنها نمی توانند ما را در میدان جنگ شکست دهند. بنابراین سعی می کنند ما را با ترور بترسانند، ما را مجبور به تغییر در رفتارمان، تنها گذاشتن متحدین و شرکایمان و عقب نشینی از جهان کنند. من به عنوان رئیس جمهور اچازه چنین اقدامی را نمی دهم.»

اوباما در قسمت دیگری از سخنرانی اش گفت: «مردی که پشت این حملات بوده است، مغز متفکر نبوده است. او افراد بدکار و شروری را پیدا کرد و با استفاده از سلاح های معمولی این اقدامات را انجام داد و متاسفانه اگر شما بخواهید خودتان را هم به کشتن بدهید، آدم های زیادی می توانید بکشید.»

اوباما گفت که ترس آمریکایی ها را درک می کند اما «من می خواهم خیلی واضح در این باره صحبت کنم: من به خاطر عملیات هایی که آنها انجام داده اند، ترسی از داعش برای این که به ما حمله کند ندارم. با استفاده از شکار تروریست ها، با استفاده از اقدام اطلاعاتی دسته جمعی و با استفاده از حملات موشکی و با استفاده از قطع منابع مالی و تمام راه های دیگر این کار را انجام خواهیم داد. قدرتمندترین ابزار برای مبارزه با داعش این است که بگوییم ما نمی ترسیم، ما از آنها نمی ترسیم تا جایگاه آنها را بالا نبریم، تا موجب نشویم که آنها با استفاده از تخیل فکر می کنند می توانند کار مهمی انجام دهند.»

اوباما بلافاصله پس از کنفرانس خبری عازم فرودگاه کوالالامپور شد تا به آمریکا برگردد و درباره چگونگی متوقف کردن اقدامات جمهوری خواهان برای مقابله با ورود آوارگان سوری فکری کند. مجلس نمایندگان هفته گذشته لایحه ای را تصویب کرد که براساس آن تغییراتی در روند پذیرش آوارگان صورت خواهد گرفت. لایحه ای که به احتمال زیاد به خاطر تعطیلات شکرگزاری در سنا با وقفه روبه رو خواهد شد.

منبع: پولیتیکو/ مترجم: حسین هوشمند

کلید واژه ها: اوباما داعش آمريكا سوريه پاريس جمهوري خواهان بحران آوارگان


نظر شما :