ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از تقاضای عجیب وهابی‌های عربستان تا تحرکات تازه ترکیه علیه عراق

۰۵ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۵۴۱۴۶ اخبار اصلی خاورمیانه
اعلام آزادی بارزانی برای آزادی رقه از دست داعش، تلاش ترکیه برای ایجاد تنش در عراق، تقاضای پوتین از ایرانی‌ها در سفر به تهران، از سرگیری پروازهای اقلیم کردستان و فرار 900 داعشی از رقه به موصل از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از تقاضای عجیب وهابی‌های عربستان تا تحرکات تازه ترکیه علیه عراق

دیپلماسی ایرانی: ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

آمادگی بارزانی برای آزادی رقه

دفتر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد، نیروهای پیشمرگ آمادگی دارند برای آزادی رقه از دست داعش وارد عمل شوند.

به گزارش السومریه نیوز، سخنگوی بارزانی در این باره گفت: «نیروهای پیشمرگ از تجربه کافی برای مبارزه با گروه های تکفیری برخوردارند و می توانند در صورتی که از آنها خواسته شود برای آزادی رقه وارد عمل شوند.»

 

از سرگیری پروازهای کردستان

پرواز به اقلیم کردستان عراق که به دلیل حملات موشکی روسیه به مواضع داعش در سوریه متوقف شده بود، مجددا از سر گرفته شد.

به گزارش شبکه خبری الفرات، در ابتدای هفته دولت عراق اعلام کرده بود به دلیل شلیک موشک های روسی از دریای خزر به مواضع داعش و گروه های تروریستی به خاک سوریه پرواز به فرودگاه های اربیل و سلیمانیه را متوقف کرده است.

این موشک ها از خاک عراق عبور و به مقر تروریست ها در سوریه اصابت می کنند.

 

پیشمرگ: 8 سال است از بغداد حقوق نگرفته ایم

نیروهای کرد پیشمرگ در اقلیم کردستان عراق اعلام کردند نزدیک به 8 سال است هیچ گونه پول و حقوقی از دولت مرکزی در بغداد دریافت نکرده اند.

به گزارش السومریه نیوز، بر اساس توافق به عمل آمده بعد از سقوط حکومت صدام حسین، رهبر مخلوع حزب بعث در سال 2003 دولت بغداد باید حقوق کارکنان و نیروهای پیشمرگ را پرداخت کند. اما با تشدید اختلافات میان بغداد با اقلیم کردستان در زمان نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق حقوق این نیروها کاملا قطع شد. این اختلافات در پی اعتراض دولت مالکی به صادرات نفت بدون اجازه کردستان به خارج و عقد قراردادهای نفتی با شرکت های خارجی بدون در جریان گذشته دولت مرکزی به وجود آمد.

دفتر پیشمرگ در کردستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد با وجود این که انتظار می رفت در دولت جدید اختلافات میان اقلیم با بغداد حل شود و حقوق های معوقه پرداخت شوند دولت مرکزی همچنان از دادن حقوق های ما خودداری می کند.

 

فرانسه رهبران داعش در موصل را کشت

در پی آغاز حملات هوایی به مقر داعش در الانبار و استان نینوا توسط جنگنده های فرانسه، دولت عراق اعلام کرد، تعداد بسیاری از فرماندهان داعش در استان نینوا کشته شده اند.

به گزارش روزنامه الصباح، چاپ بغداد، حملات جنگنده های فرانسوی که از ناو فرانسوی شارل دوگل به پرواز در می آیند تا کنون سبب کشته شدند فرماندهان مهمی از داعش شده است.

 

فرار 900 داعشی از رقه به موصل

منابع خبری عراقی اعلام کردند در پی تشدید حملات هوایی روسیه و فرانسه به رقه، مقر داعش دست کم 900 داعشی با خانواده هایشان به موصل در عراق گریخته اند.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، در پی حملات فرانسه و روسیه به مقرهای داعش در رقه که آن را پایتخت خود می داند، تا کنون شمار بسیاری از داعشی ها کشته شده و بسیاری از اماکن و پناهگاه های آنها نیز نابود شده است.

مقامات عراقی گفته اند در پی این حملات دست کم 900 داعشی با خانواده هایشان از رقه گریخته و به موصل آمده اند.

 

تقاضای عجیب وهابی ها از ملک سلمان

روزنامه عراقی الحقیقه به استناد به اسناد امنیتی ای که دولت روسیه در اختیار دولت عراق قرار داده است، نوشت، برخی از شیوخ تندروی وهابی در عربستان از پادشاه این کشور خواسته اند بخشی از درآمدهای حج امسال را به داعش و کسانی که می خواهند در کنار آن بجنگند، اختصاص دهند.

بنا به این گزارش، این شیوخ کسانی را که با داعش همکاری می کنند و در صف آنها می جنگند را مجاهد دانسته و گفته اند که باید بابت مشارکتشان در این جهاد معیشت آنها را تامین کرد و از خود و خانواده هایشان حمایت مالی به عمل آورد تا به ادعای خود رحمت سراسر سرزمین عربستان را فرا بگیرد.

 

تقاضای پوتین از ایران

منابع آگاه گفتند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سفر به ایران از مقامات ایرانی خواسته است از نفوذ خود در عراق استفاده کنند و مقام های عراقی را مجاب کنند که به روسیه اجازه حمله به مواضع داعش و گروه های تروریستی در عراق به ویژه موصل و نینوا را بدهند.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، وی به مقامات ایرانی گفته است که عراقی ها نباید تهدیدهای امریکا را جدی بگیرند، آنها توجهی به تروریسم ندارند و می خواهند منافع خود را پیش ببرند در حالی که دولت و ملت عراق باید به فکر منافع خود باشند و بدون ترس از تهدید امریکایی ها به طور جدی با داعش و تروریسم مبارزه کنند.

عراق در پی فشارها و تهدیدهای امریکا با تقاضای روسیه برای حمله به مواضع داعش در این کشور مخالفت کرد.

 

عوامل خارجی عامل اختلاف کردها و شیعیان

رزاق الحیدری، نماینده پیمان ملی در پارلمان عراق بدون ذکر نام برخی کشورهای خارجی را عامل ایجاد تنش میان نیروهای پیشمرگ با نیروهای داوطلب مردمی در مناطق طوز و سنجار دانست.

به گزارش الفرات نیوز، وی همچنین گفت که باید عقلا و سیاستمداران مدبر وارد عمل شوند و از تنش میان شیعیان با کردها جلوگیری کنند و با تدبیر فتنه ای که برخی خارجی ها درصدد ایجاد آن هستند را رفع کنند.

وی تاکید کرد، اگر دخالت های خارجی نباشد شیعیان هیچ اختلافی با کردها ندارند همان طور کردها نیز خصومتی با شیعیان ندارند و در طول سال های گذشته همواره در کنار هم بوده اند.

 

ترکیه درصدد تشدید تنش در عراق

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند در پی تشدید حملات روسیه در سوریه و شکست های سنگینی که گروه های تروریستی متحمل شده اند دولت ترکیه تلاش دارد با ایجاد تنش در سوریه و عراق از افزایش پیروزی های روسیه جلوگیری کرده و اجازه ندهد دستورالعمل آن به سادگی در سوریه پیش رود.

منابع آگاه گفتند، ترکیه تلاش دارد از یک سو در عراق با تحریک کردها تنش در روابط کردها با شیعیان به وجود آورد تا به این ترتیب شیعیان نتوانند بیش از این پیروزی هایی در مناطق سنی نشین علیه داعش به دست آورند و از سوی دیگر در سوریه نیز تلاش می کند از یک سو کردها را علیه روسیه بشوراند و از سوی دیگر ترکمن ها را علیه روس ها و کردها تحریک کند تا مواضع روسیه در سوریه تضعیف شود.

به گفته این منابع ترکیه تلاش دارد برای شکست روسیه در سوریه قومیت های موجود در این کشور را علیه آن بشوراند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: پیشمرگ شیعیان اقلیم کردستان عربستان عراق روسيه


نظر شما :