ایران قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است

۲۵ آذر ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۸ کد : ۱۹۵۴۷۶۸ سرخط اخبار

کارشناسان سازمان ملل مدعی شدند که موشکی که اخیر ایران آزمایش کرده یک موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای بوده است.

به گزارش فارس به نقل از العربیه، کارشناسان سازمان ملل مدعی شدند که موشکی که اخیر ایران آزمایش کرده یک موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای بوده است.

هیئت کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل در این گزارش محرمانه، مدعی شده است که ایران با آزمایش موشک بالستیک عماد  بند 9 از قطعنامه 1929 شورای امنیت را نقض کرده است.

این گزارش 10 صفحه ای در تاریخ 11 دسامبر منتشر شده و در روزهای اخیر در اختیار اعضای کمیته تحریم های ایران در شورای امنیت قرار گرفته است.

پیش از این یک مقام اجرایی دولت آمریکا مدعی شده بود  آزمایش اخیر موشک بالستیک "عماد" از سوی ایران به احتمال زیاد نقض قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه ایران است.

بر اساس قطعنامه 1929 که در ژوئن 2010 به تصویب شورای امنیت رسید ایران از هر گونه آزمایش موشک های بالستیک منع شده است، اما در قطعنامه جدید 2231 که پس از توافق هسته ای اخیر بین ایران و گروه 1+5 (در 29 تیر 94) به تصویب شورای امنیت رسیده است و قطعنامه های تحریمی پیشین این شورا علیه ایران لغو شده است، تاکید شده که در زمان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایران حق آزمایش موشک های بالستیک که قابلیت سوار شدن کلاهک های هسته ای را داشته باشد، ندارد. با این حال هنوز قطعنامه 2231 به مرحله اجرایی نرسیده است.

مقامات و دیپلمات های ارشد کشورمان در تفسیر این بخش از قطعنامه 2231 می گویند این مساله نمی تواند مانعی برای آزمایش ها و توسعه موشک های بالستیک ایران باشد چرا که اساسا جمهوری اسلامی ایران هیج قصد و نیتی برای سوار کردن کلاهک های هسته ای روی موشک های بالستیک خود ندارد.

کلید واژه ها: موشک های بالستیک موشک بالستیک


نظر شما :