گزارش وزارت دفاع چین از توان موشکی ایران

۲۳ مهر ۱۳۹۳ | ۱۵:۵۶ کد : ۱۹۳۹۶۱۹ سرخط اخبار

گزارش وزارت دفاع چین با تاکید بر تدافعی بودن راهبرد نظامی تهران، نوشت: ایران امروز به موفقیت های زیادی در زمینه توسعه موشک های میان برد رسیده و می تواند تمامی پایگاه های آمریکا در منطقه خلیج فارس را هدف قرار دهد.

به گزارش فارس، وزارت دفاع چین گزارشی از قابلیت موشکی ایران منتشر کرد که در آن ضمن تأکید بر تدافعی بودن راهبرد نظامی ایران اعلام کرد که امروز، تصریح کرده که این کشور به موفقیت های زیادی در زمینه تولید موشک های میانبرد رسیده و اکنون تمامی پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس در برد موشک های ایران قرار دارد.

متن کامل گزارش وزارت دفاع چین از توانمندی موشکی ایران به شرح زیر می باشد:

مرحله اول: طرح آغاز تولید موشک

اولین برنامه توسعه موشکی ایران به اواخر دوران رژیم پهلوی بازمی گردد. در دوران حکومت شاه، ایران و اسرائیل برنامه «نفت در قبال تسلیحات» را توسعه بخشیدند. در حین چهارمین جنگ خاورمیانه در سال 1973، اسرائیل، فناوری موشک بالستیک «جریکو1» را داشت تا به ایران در ساخت یک پایگاه تحقیق و توسعه و تولید و آزمایش موشک و همچنین در طرح توسعه موشک های بالستیک میان برد با برد 1500 کیلومتر کمک کند اما این همکاری زیاد طول نکشید. بعد از انقلاب اسلامی 1979 ایران، اسرائیل خیلی سریع کارشناسان خود را از ایران خارج کرد و برنامه توسعه موشکی ایران نیز متوقف شد.

به دنبال جنگ ایران و عراق و استفاده عراق از حملات موشک بالستیک علیه ایران، تهران به اندازه ای متحمل خسارت شد که از جامعه بین الملل درخواست کمک کرد. ایران به مدت 8 سال رقابت تسلیحات موشکی را با عراق آغاز کرد. موشک های ایران هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت به خوبی موشک های بالستیک عراق نبود. اختلاف بزرگ بین قابلیت موشک بالستیکی دو کشور عراق و ایران، نقش مهمی در استراتژی و سیاست های ایران به وجود آورد و عزم ایران برای آغاز تحقیقات مستقل و توسعه موشک های بالستیک را تقویت کرد.

در پایان جنگ ایران و عراق، موشک های بالستیک ایران به منظور مکان یابی حملات موشکی، تأمین امنیت ملی در یک برهه مهم از زمان و همچنین مهار رقبای بالقوه به اجرا در آمد. در طول این دوران، ایران با موفقیت شماری از موشک های بالستیک میان برد را تولید کرد و در زمینه فناوری چندمرحله ای نیروی محرکه و فناوری سوخت جامد، پیشرفت هایی را به دست آورد. ایران هم اکنون بعد از یک تلاش 20 ساله، قدرتمندترین زرادخانه موشکی خاورمیانه را دارد، مجموع انواع موشک های فعال این کشور بیش از یکهزار و 500 فروند است. حتی ژنرال های آمریکایی در حوزه فرماندهی مرکزی آمریکا مجبور به اعتراف شدند که شمار تسلیحات بالستیکی ایران بسیار زیاد است و این قابلیت را دارد تا در میدان های نبرد یک تهدید نظامی واقعی باشد.

مرحله دوم: نوآوری در تولید موشک همچنان ادامه دارد

بعد از پایان جنگ ایران و عراق، ایران برنامه توسعه موشک بالستیک خود را آغاز کرد. ایران بعد از چند دهه پیشرفت های مدوام، موشک های بالستیک «شهاب-3»، «فاتح-110» و «زلزال 2» و دیگر موشک های میانبرد با توانایی نفوذ، تحرک و دیگر قابلیت های کلیدی فنی را تولید کرد.

«شهاب 3» موشک بالستیک سوخت مایع با برد یکهزار و 280 کیلومتر با قابلیت حمل کلاهک یکهزار و 158 کیلوگرم در سال 2003 وارد خدمت رسمی در نیروهای مسلح ایران شد. «شهاب 3» با قابلیت بازدارندگی می تواند به خاورمیانه و خلیج فارس برسد. ایران به منظور مقابله با چالش های سامانه های ضدموشک آمریکا، «شهاب 3» ارتقا یافته را تولید کرد. موشک های «شهاب »3 ارتقا یافته می تواند به طرز موثری مانع استفاده از سامانه ضدموشکی برای رهگیری پارامترهای مداری شود و همچنین به طرز موثری قابلیت نفوذ بالا دارد.

از آنجایی که موشک های سری «شهاب 3» از فناوری پرواز تک مرحله ای استفاده می کنند، برد آنها محدود است. ایران به منظور تقویت برد موشک ، فناوری نیروی محرکه پرواز دو مرحله ای را مورد بررسی قرار داد. «فاتح 110» در مرحله اول از سوخت مایع استفاده می کند و در مرحله دوم از سوخت جامد استفاده می کند و همین امر برد آن را به 2000 کیلومتر افزایش داده است. ایران در سال 2009، با موفقیت موشک های «زلزال 2» با سوخت جامد را مورد آزمایش قرار داد. زمان آماده سازی برای پرتاب این موشک 30 دقیقه بود و دقت آن به 350 متر ارتقا یافت.

مرحله 3: پیروزی در آینده و رسیدن به هدف بلند مدت

در حال حاضر، ناوگان موشک های میانبرد ایران می تواند تمام پایگاههای نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس را هدف قرار دهد. به طور کلی مسیر آینده توسعه موشک از سه جنبه زیر است:

توانایی نفوذ پیشرفته موشک: «شهاب 3» ارتقایافته، بارزترین ویژگی آن، ظاهر طرح کلاهک است که به شکل سیلندر کوچک مخروطی شکل و سامانه نیروی محرکه داخلی آن آست که اجازه می دهد که پایه کلاهک محرک باشد.

تقویت دقت برخورد موشک: از میان فناوری هدایت موشک، ایران احتمالاً از فناوری هدایت ردیابی داخلی، هدایت ماهواره ای و دیگر فناوری های پیچیده هدایت موشک استفاده کند و از جدیدترین تکنیک های اصلاح شده هدایت موشک استفاده کند تا دقت موشک های خود را افزایش دهد.

تقویت قدرت احیای موشک: اکثر جدیدترین موشک های ایران از سوخت جامد استفاده می کند. موشک های سوخت جامد، ساختار ساده ای دارد و می تواند برای طولانی مدت سوخت را ذخیره کند، قابلیت مانور بهتر را دارد، قابلیت پنهان شدن دارد و احتمال کشف آن بسیار پایین می آید. احتمال این وجود دارد که ایران موشکی را تولید کند که قدرت استتار بیشتر را داشته باشد و استتار به مفهوم آن است که توانمندی موشک برای احیا تقویت شود.

به منظور عملکرد تکنیکی و تاکتیکی موشک، بهبود برد، افزایش دقت، قابلیت نفوذ و همچنین به منظور بهبود هریک از این شاخصه ها، به قابلیت چشمگیر فنی و منابع مالی برای پشتیبانی از آنها نیاز است.

در واقع، در تولید موشک های بالستیک، آستانه فناوری موشک میان برد بالا نیست اما عبور از مشکلات کنونی همچون بهبود توانمندی نفوذ و دقت پرتاب موشک ها آسان نیست و اینها مشکلاتی است که ایران در توسعه موشک با آن روبرو است. می توان بیان کرد که در آینده هرچه مشکلات پیش روی ایران بزرگتر شود، سرمایه گذاری آنها بیشتر خواهد شد.

* توضیح: به نظر می رسد در برخی موارد، گزارش وزارت دفاع چین در انعکاس نام موشک ها اشتباهاتی دارد منتها جهت رعایت امانت، مطالب عینا بیان شده است.

کلید واژه ها: موشک های بالستیک ایران وزارت دفاع وزارت دفاع چین چین موشک بالستیک


( ۳۷ )

نظر شما :