السیسی خبر داد

آمادگی پوتین به میزبانی مذاکرات صلح فلسطین و اسرائیل

۰۲ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۶۲۴۷۵ اخبار اصلی خاورمیانه
عبدالفتاح السیسی در اظهاراتی که روزنامه‌های محلی روز سه شنبه منتشر کردند، گفت که همتای روسی‌اش به او اطلاع داده که آماده است از محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در مسکو میزبانی کند.
آمادگی پوتین به میزبانی مذاکرات صلح فلسطین و اسرائیل

دیپلماسی ایرانی: عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه آمادگی دارد از محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مسکو برای انجام مذاکرات مستقیم صلح میزبانی کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایلاف، وابسته به جریان لیبرال مخالف حکومت عربستان که مقر آن در لندن است، عبدالفتاح السیسی در اظهاراتی که روزنامه های محلی روز سه شنبه منتشر کردند، گفت که همتای روسی اش به او اطلاع داده که آماده است از محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل میزبانی کند و آنها را دور یک میز بنشاند تا به این ترتیب بعد از مدت ها مذاکرات صلح شاهد تحرکات تازه ای شود.

السیسی که با سردبیرهای روزنامه های الاهرام، الاخبار و الجمهوریه که هر سه روزنامه های دولتی محسوب می شوند، دیدار می کرد، همچنین گفت: «ما از هر تحرکی از سوی هر کشوری حال چه ایالات متحده باشد چه اروپا چه روسیه که بتواند بر مذاکرات صلح تاثیر بگذارد و فلسطینی ها و اسرائیلی ها را به صلح با یکدیگر برساند، استقبال می کنیم.»

بنا به آن چه روزنامه الاهرام منتشر کرده است، وی همچنین گفت: «ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به من اطلاع داد که آماده است از ابومازن و نتانیاهو در مسکو استقبال کند تا آنها رو در روی هم مذاکرات صلح را از سر بگیرند و راه حلی برای قضیه طولانی و فرسایشی فلسطینی – اسرائیلی بیابند.»

وی افزود: «ما از این تلاش ها حمایت می کنیم و از همه دعوت می کنیم که برای به حرکت در آوردن عملیات صلح مشارکت کنند.»

در 21 جولای گذشته، رئیس جمهوری مصر گفته بود که کشورش تحرکاتی جدی برای حل قضیه فلسطینی و تحقق مذاکرات صلح آغاز کرده است و تلاش دارد این تلاش ها را آن قدر دنبال کند تا به نتیجه برسد.

این اظهارات 10 روز بعد از آن بیان شد که سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر به اسرائیل رفت که نخستین سفر یک مقام مصری در این سطح از 9 سال پیش تا کنون بود.

سیسی در می گذشته و قبل از آن که وزیر امور خارجه اش، سامح شکری را در 10 جولای به اسرائیل بفرستد، پیامی بی سابقه را به فلسطینی ها و اسرائیلی ها داد و از آنها خواست که مذاکرات صلح را از سر بگیرند. وی در پیام خود تاکید کرد که تحقق صلح دائم میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها باعث می شود صلحی گرم تر میان مصر با دولت عبری به وجود آید.

شکری نیز در سفر خود به اسرائیل و دیدارش با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم خواستار "اقدامات جدی برای ایجاد روابطی سازنده و مطمئن" میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها شد.

این در حالی است که پاریس نیز تلاش کرد با ایجاد کنفرانس بین المللی صلح، قبل از پایان یافتن سال جاری میلادی عملیات صلح فلسطینی – اسرائیلی از سر گرفته شود. مذاکرات صلح از آوریل 2014 و بعد از آن تلاش های امریکا در این زمینه همگی به شکست انجامید به طور کامل متوقف شد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مذاکرات صلح فلسطین و اسرائیل ولایمیر پوتین عبدالفتاح السیسی


نظر شما :