عراق به حشد الشعبی اجازه شرکت در انتخابات نداد

۰۸ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۰:۱۱ کد : ۱۹۶۲۶۷۲ سرخط اخبار
کمیسیون عالی انتخابات عراق اعلام کرد، حشد شعبی نمی تواند به عنوان یک تشکل سیاسی (حزب) در انتخابات شرکت کند.
 
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، کمیسیونر عالی انتخابات در عراق در بیانیه ای اعلام کرد: هیئت حشد شعبی یک نهاد نظامی است که با دستگاه های امنیتی مرتبط است و براساس قانون شماره ۳۶ مصوب سال ۲۰۱۵ درباره احزاب سیاسی مشارکت هرگونه نظام سیاسی ای که ساختار گروه های نظامی یا شبه نظامی را داشته باشد ممنوع بوده و براساس ماده هشتم قانون اساسی ارتباط با هرگونه نیروی نظامی ممنوع است.
 
در این بیانیه آمده است: به خاطر سؤالات زیادی که درباره موضوع هیئت حشد شعبی به عنوان یک تشکل سیاسی مطرح شده ما تأکید می کنیم که هیچ گونه تشکل سیاسی با عنوان حشد شعبی در انتخابات شرکت نمی کند.
 
کمیسیون عالی انتخابات عراق از ۲۰ ژوئیه شروع به ثبت اسامی احزابی کرده که مایل به شرکت در انتخابات هستند.
 
در حالی حشد شعبی از شرکت در انتخابات منع شده که اخیرا مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق نسبت به مشارکت این نیروها در انتخابات و تبدیل شدن دولت آتی به یک دولت نظامی یا شبه نظامی هشدار داده بود.
 
در همین راستا کریم النوری، سخنگوی نظامی هیئت حشد شعبی اعلام کرد: مأموریت حشد شعبی اکنون جنگ با داعش در کشور است. حضور ما در میدان جنگ برای مقابله با داعش است و ما مایل نبودیم نظامی و فرد مسلح باشیم اما شرایط فوق العاده کشور بر ما لازم می کند که به یک نیروی نظامی تبدیل شویم.
 
وی گفت: تعدادی از رهبران حشد شعبی از جمله هادی العامری، رئیس سازمان بدر و وزیر حمل و نقل سابق در اصل سیاسی هستند نه نظامی.
 
قرار است انتخابات شوراهای استان ها در عراق ماه آوریل امسال و انتخابات پارلمانی در همین ماه و در سال ۲۰۱۸ برگزار شود.

کلید واژه ها: حشد شعبی


نظر شما :