رابطه حماس با ایران قوی و راهبردی است

۰۹ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۹:۱۴ کد : ۱۹۶۲۷۰۸ سرخط اخبار

خالد قدومی با اعلام اینکه رابطه حماس با ایران راهبردی است، گفت: مطمئنا انتخابات آتی برای تعیین رئیس دفتر جدید طبق معمول تاثیر مثبتی در رابطه حماس با کشورهای عربی و اسلامی خواهد داشت، زیرا باعث تزریق خون جدید به رگ های این جنبش می شود.

به گزارش فارس، دکتر خالد قدومی نماینده جنبش مقاومت اسلامی "حماس" در ایران که در یک برنامه پرسش پاسخ مهمان اعضای گروه تلگرامی به رنگ غزه بود به پرسش های متعدد اعضای این گروه در خصوص تحولات فلسطین و جنبش حماس پاسخ گفت.

متن این پرسش و پاسخ به شرح زیر است:

آقای قدومی در ابتدا می خواستیم تحلیل شما را درباره حملات اخیر اسراییل به نوار غزه بدانیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم و الحمد لله رب العالمین و السلام و الصلاة علی أشرف المرسلین سیدنا محمد و علی آله و أصحابه الطیبین الطاهرین.

در پاسخ به سوال اول درباره حمله و تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه باید بگویم که این رژیم مدعی شلیک موشک از نوار غزه به شهرک صهیونیستی اسدوروت شده بود، اما تصاویری که درباره این حادثه منتشر شد، نشان می داد که یک موشک کوچکی بود که خسارتی هم در بر نداشت و به یک منطقه خالی از سکنه اصابت کرده بود. با این وجود، رژیم صهیونیستی طبق معمول واکنش نابرابری از خود نشان داد و دست به تجاوز جنایتکارانه ای علیه غزه زد و ضمن شهید کردن دو شهروند فلسطینی، مواضع مقاومت و به ویژه گردان های شهید عزالدین قسام (شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی "حماس") و گروهان های قدس (شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین) و مواضع برخی گروه های مقاومتی دیگر را هدف قرار داد. واقعیت این است که رژیم صهیونیستی می خواهد چهره قهرمانانه ای از خود به صهیونیست ها نشان دهد و در این میان اویگدور لیبرمن (وزیر جنگ رژیم صهیونیستی) تهدید به "ادب کردن" مقاومت در غزه کرده بود، اما نتوانست جز یک نمایش تبلیغاتی برای صهیونیست ها، کاری از پیش ببرد. من قبلا هم بارها اعلام کرده ام که این صهیونیست ها؛ همگی تندرو و راستگرا هستند و هر روز هم بر تندروی و افراطی گری آنها افزوده می شود؛ لذا، مسئولان آنها هم برای کسب آرای بیشتر دست به اقدامات راستگرایانه بیشتر می زنند و هر چقدر بیشتر خون فلسطینیان و مبارزان مقاومت را بریزند، محبوبیت آنها بالاتر می رود و متاسفانه این ذات صهیونیست هاست و هدف این است که آنها به جهانیان اعلام کنند که ما همچنان اینجا هستیم و این جنایت ها را مرتکب می شویم. لذا، آنها بار دیگر دست به جنایت زدند تا ثابت کنند که به قیمت ریختن خون کودکان و جوانان و تخریب منازل و سرپناه فلسطینیان در اراضی اشغالی فلسطین و به ویژه غزه به حیات خود ادامه می دهند. این تجاوز هدف دیگری غیر از این نداشت؛ چرا که این رژیم به خوبی می داند که مقاومت آماده است و (در صورت تجاوز آن به نوار غزه) درسی فراموش نشدنی به آن خواهد داد و دست به عملیات های غیر منتظره ای خواهد زد که اصلا به ذهن این رژیم هم نمی رسد.

آیا رژیم صهیونیستی بنای راه اندازی یک جنگ نامحدود یا محدود را دارد؟ در چه شرایطی این رژیم ممکن است جنگی را علیه نوار غزه تحمیل نماید؟

بی تردید، هیچ وقت نمی توان از شر رژیم صهیونیستی احساس آرامش کرد. این رژیم همیشه سعی در تداوم بخشیدن به حملات و تجاوزات خطرناک و جنایتکارانه خود به منظور کشتار ملت فلسطین، تخریب منازل و مصادره اراضی را دارد و علاوه بر باریکه غزه، کرانه باختری و قدس را نیز به نوعی در معرض حملات خود قرار داده است و دست به اقدامات مختلفی مانند یهودی سازی این مناطق، بازداشت و اعدام میدانی دختران و پسران جوان فلسطینی در این دو منطقه می زند. مطمئنا ـ همان طوری که در پاسخ سوال اول گفتم ـ این حمله با اهداف موقتی صورت گرفت و رژیم صهیونیستی سعی در عرض اندام داشت و این در حالی است که می داند، اگر از مرزهای نوار غزه به داخل آن عبور کند، مقاومت درسی فراموش نشدنی به آن خواهد داد. امروز وجهه رژیم صهیونیستی حتی نزد کشورهای غربی که داعیه دموکراسی را دارند، خدشه دار شده است و نمی تواند از خودش دفاع کند. از همین رو، من فکر نمی کنم که این رژیم تصمیم جدی برای حمله و جنگ داشته باشد. ما در غزه و مقاومت، بر اساس درس هایی که در گذشته گرفته ایم و تجاربی که از جنگ با رژیم صهیونیستی کسب کرده ایم، تجهیزات مورد نیازمان را جمع و نیروهایمان را آماده کرده ایم تا در راستای عمل به سخن خداوند متعال که فرموده است «وأعدوا لهم مااستطعتم من قوة و....» آماده باشیم. ما در مسیر ناهمواری گام بر می داریم و راه زیادی تا آزادی فلسطین در پیش داریم و این مساله صرفا به واکنش نسبت به یک اقدام یا اجرای عملیات در هر نقطه ای از فلسطین محدود نمی شود، بلکه ما آماده مقابله با هر گونه تجاوزی هستیم و از خداوند متعال می خواهیم که زمینه اقتدار و ایستادگی ما را فراهم آورد. اما از لحاظ سیاسی، ـ هر چند نمی توان با قطعیت گفت- اما  رژیم صهیونیستی نمی تواند دست به جنگ گسترده جدید و یا اقداماتی بزند که وضعیت سیاسی کنونی را به هم بزند.

رابطه حماس با جهاد اسلامی و فتح در نوار غزه چطور است؟ در حال حاضر اوضاع نوار غزه و مساله بازسازی آن به چه شکل است؟

درباره روابط مان با دیگر طرف های فلسطینی، ابتدا از روابط با برادران عزیزمان؛ مبارزان جنبش جهاد اسلامی شروع می کنم که روابط تنگاتنگی با آنها داریم و ویژگی اصلی این رابطه این است که مبتنی بر مسائل جهادی و ایمانی است و هدفی که هر دوی ما دنبال می کنیم، آزادی فلسطین، ادامه برنامه مقاومت و ضربه زدن به دشمن صهیونیستی است و ما راه زیادی در پیش داریم. به لطف خداوند، ما تفاهم و همکاری گسترده ای با این جنبش چه در عرصه میدانی و چه در عرصه سیاسی هم که محور اصلی آن مقاومت است، داریم. برادران ما در جنبش جهاد اسلامی نظر متفاوتی درباره مسائل مربوط به دولت و اداره آن دارند و در سال 2006 در انتخابات پارلمانی مشارکت نکردند و الان هم موضعی متفاوت از موضع حماس درباره انتخابات شهرداری ها دارند و بر خلاف حماس که با مشارکت در این انتخابات موافقت کرده است، جهاد اسلامی موضع دیگری دارد که ما به نظر این جنبش احترام می گذاریم و آنرا ارزشمند و غرورآفرین می دانیم. آنها هم در عرصه جهاد و هم در وطن برادران ما محسوب می شوند و دست در دست هم به مبارزه با رژیم صهیونیستی ادامه می دهیم.

اما درباره روابط مان با برادران مان در جنبش فتح باید بگویم که آنها هم برادران ما در عرصه جهاد و مبارزه و وطن هستند. من روابط حماس و جنبش فتح را چنین می توانم توصیف کنم که ما در یک ظرف واحد که همان وطن فلسطین است، به سر می بریم، اما متعلق به دو مکتب مختلف هستیم که دو فکر متفاوت دارند. برادران ما در جنبش فتح وارد تونل سازش شدند، اما ما با این راهکار مخالفت کردیم. با این وجود، به این رابطه برادری احترام می گذاریم و افتخار می کنیم و معتقدیم که همین رابطه برادری تنها راه حرکت در مسیر آزادی فلسطین است و بدون این برادری و توافق، حرکت کشتی فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی به مشکل بر می خورد. ما با دل های باز و دست های باز به سوی برادران مان در جنبش فتح آماده آشتی هستیم و این شعاری است که ما همواره در روابط مان با برادران مان در فتح بر آن تاکید کرده ایم و از درگاه خداوند متعال مسالت می کنیم که هم ما و هم آنها را به سمت برنامه های مشترک برای ضربه زدن به دشمن صهیونیستی هدایت کند. درباره مسائل اخیر مربوط به آشتی ملی می توانم بگویم که متاسفانه برنامه آشتی ملی در حال حاضر به حالت تعلیق درآمده است و ما معتقدیم که فتح و حماس به عنوان دو گروه اصلی فلسطینی به تشریک مساعی بیشتر در راستای تحقق منافع ملت فلسطین نیاز داریم و درگیری های لفظی و اتهامات متقابل نمی تواند نتیجه مثبت و راه حل مناسبی در بر داشته باشد. ما؛ چه شخص خود من و چه جنبش حماس، همواره شعار وحدت سر داده ایم و به آن عمل هم کرده ایم و گام های زیادی هم در این زمینه برداشته ایم. امروز، ما در آستانه انتخابات شهرداری ها قرار داریم و از برادران مان در جنبش فتح می خواهیم که رفتار مثبتی در زمینه روابط وحدت بخش و ملی گرایانه در عرصه داخلی داشته باشند تا زمینه خدمت به ملت و شهروندان فلسطینی فراهم شود و هر چند که وطن ما تحت اشغال قرار دارد، اما با این وجود، ما تلاش می کنیم با انتخاب نامزدهای کارآمد در انتخابات شهرداری ها، به شهروندان فلسطینی خدمت کنیم.

وضعیت غزه و بازسازی آن در حال حاضر چگونه است؟

درباره وضعیت باریکه غزه عزیز باید بگویم که این منطقه همچنان تحت محاصره قرار دارد و گذرگاه های مرزی با فلسطین اشغالی همچنان بسته هستند و رژیم صهیونیستی اجازه واردات مصالح ساختمانی و مواد مورد نیاز برای بازسازی غزه را نمی دهد و این در حالی است که کشورهای ارائه دهنده کمک های مالی وعده کمک به بازسازی غزه را داده بودند و به وعده های خود هم عمل کرده اند تا پروژه هایی که اتفاقا طرف های بین المللی و منطقه ای هم با آنها موافقت کرده اند، اجرا شوند. از سوی دیگر، متاسفانه گذرگاه رفح هم تنها طی چند روز در یک ماه یا حتی دو ماه باز می شود که آن هم برای خروج افرادی است که نیاز خیلی شدیدی برای خروج داشته باشند و یا مریض باشند که آن هم به افرادی اختصاص داده می شود که از مدت ها قبل نام شان را در لیست های سفر به خارج نوشته اند. ما از برادران مان در جمهوری عربی مصر می خواهیم که شرایط غزه را در نظر بگیرند و همان طوری که از این کشور به یاد داریم، یار و یاور ملت فلسطین و دوست و برادر بزرگ این ملت در جهان عرب و اسلام باشد و از درگاه خداوند مسالت می کنیم که گشایشی در کارها ایجاد کند.

وضعیت باریکه غزه واقعا رقت آور است و مساله بحران برق واقعا به معضل بزرگ تبدیل شده است و ما حتی نمی توانیم به برنامه 8 ساعت وصل جریان برق و 8 ساعت یا 6 ساعت قطع آن عمل کنیم و این ناشی از این است که کابل های برقی که باید به دستمان می رسید و سوختی که برای تولید برق باید در اختیار نیروگاه های برق قرار می گرفت، در اختیار این بخش ها قرار نگرفته است. این وضعیت بیمارستان ها و به ویژه بخش مراقبت های ویژه و اورژانس را تحت الشعاع خود قرار داده است. محاصره همچنین باعث نایاب شدن برخی اقلام دارویی شده است و این نایاب بودن به خاطر قیمت آنها نیست، بلکه ناشی از محاصره است. این وضعیت وقتی وخیم تر می شود که برادران ما در تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله درصدد قطع حقوق کارمندان بر می آیند و متاسفانه در مقابل، به افرادی (از تشکیلات خودگردان) که از حضور در سر کارشان سر باز زده اند، حقوق و به عبارت بهتر پاداش می دهند و این وضعیت دهها هزار کارمند فلسطینی در داخل غزه را شامل می شود. این افراد در واقع از قانون تخلف و سرکشی کرده اند و تشکیلات خودگردان آنها را تهدید کرده است که اگر در سر کارشان حاضر شوند، حقوق شان را قطع خواهد کرد. کسانی که سعی می کنند خلأ کارمندان مذکور را پر کنند و در بخش های اورژانسی و حیاتی و مراکز دولتی و وزارتخانه ها حاضر می شوند، حقوق شان قطع می شود. ما هم به خدا توکل کرده ایم و خدا کریم است. بی شک، برخی طرف های منطقه ای و بین المللی هم هستند که به کاهش درد و رنج ساکنان غزه کمک می کنند و ما هم از آنها تقدیر و تشکر می کنیم. شکر خدا، در آستانه عید قربان، طرح هایی برای تامین لباس عید کودکان و افراد بی سرپرست و نیز تامین قربانی در دست اجراست که من همین جا از طریق کانال شما به طرف های ذیربط اعلام می کنم که چنین طرح هایی در باریکه غزه راه اندازی شده است و ان شاء الله خداوند به همه فرصت حمایت از این طرح ها را عنایت کند تا در این عید گل لبخند بر لب های کودکان غزه بشکفد و بتوانیم شکم های خالی این کودکان و خانواده های بی سرپرست و فقیر را پر کنیم. این خلاصه ای از وضعیت باریکه غزه بود.

در خبرها داشتیم که حماس در آینده نزدیک انتخابات رییس دفتر سیاسی خود را در پیش دارد این انتخابات چه تاثیری در روند تحولات فلسطین از یک سو و رابطه با کشورهای عربی و اسلامی دارد؟

درباره انتخابات داخلی جنبش حماس باید بگویم که این انتخابات به صورت دوره ای برگزار می شود و به حول و قوه الهی، تاکنون هر چهار سال یک بار برگزار شده است. این انتخابات موعد مشخصی دارد که هنوز تعیین نشده است و انشاء الله در سه ماهه اول سال آینده میلادی برگزار خواهد شد و به یاری خداوند می توانیم این انتخابات را برگزار کنیم. پس از عنایت خداوند، در وهله دوم ساختار تشکیلاتی حماس باعث شده است که ما موفق به حفظ ثبات و پایداری و نهادینه کردن مبانی جهاد و مبارزه و مقاومت شویم و به اصولی که جنبش مقاومت اسلامی "حماس" بر پایه آنها شکل گرفته است، پایبند باشیم. این تشکیلات با تغییر اشخاص دستخوش تغییر و تحول نمی شود، بلکه این افراد همگی برادرانه سعی در خدمت به این برنامه و اجرای توافقات و مصوبات این تشکیلات و شورای آن را دارند. تشکیلات حماس، نهادهای مختلفی دارد که همگی ضامن سلامت این تشکیلات هستند و انتخابات آتی هم فرصتی برای تزریق خون تازه در کالبد این جنبش و رقم زدن برخی تحولات جدید ـ به حول و قوه الهی ـ به منظور ضربه زدن به دشمن صهیونیستی و آزاد سازی سراسر فلسطین از نهر تا بحر (از رود اردن تا دریای مدیترانه) است. همان طوری که گفتم، این انتخابات به صورت دوره ای برگزار می شود و چیز جدیدی نیست و تغییر در عرف معمول و اصول جنبش حماس به وجود نیامده است و درباره تاثیر آن بر روابط حماس با طرف های عربی و اسلامی می توان گفت که مطمئنا این مساله طبق معمول تاثیر مثبتی در این زمینه خواهد داشت؛ چرا که باعث تزریق خون جدید به رگ های این جنبش می شود و بی شک، سیاست های قبلی جنبش در زمینه رعایت تعادل و توازن در روابط با طرف های عربی و اسلامی و تداوم روابط مثبت و سازنده با جهان عرب و اسلام ادامه خواهد یافت و حماس سعی خواهد کرد همچنان روابط متوازنی با طرف های عربی و اسلامی عزیز داشته باشد و ما برای آنها امنیت و آرامش را از درگاه خداوند متعال مسالت می داریم و انشاء الله آنها بتوانند به نقش خود در زمینه نجات مسجد مبارک الاقصی، آزاد سازی فلسطین و کمک به برادران مظلوم شان در فلسطین عمل کنند. این سیاست جدیدی نیست، بلکه سیاستی است که جنبش حماس از آغاز تاسیس خود اعمال کرده است و برادران ما طی دهها سال گذشته از آغاز تاسیس حماس به آن عمل کرده اند و انشاء الله دفتر سیاسی جدید و تمامی دفاتر اقلیمی جنبش به آن عمل خواهند کرد و کل جنبش حماس اعم از دفتر مرکزی و شاخه های آن به این سیاست پایبند خواهند بود و همان طوری که گفتم قطب نمای این سیاست به سمت آزادی فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی تنظیم شده است و نه هیچ چیز دیگر.

حماس با چه کشورهایی روابط قوی دارد؟

حماس روابط یکسانی با همه کشورهای عربی و اسلامی عزیز دارد... و برای همه این کشورها امنیت و آرامش را آرزو می کند و تلاش دارد روابط مستحکمی با محوریت مساله فلسطین با آنها برقرار کند...

بی شک، رابطه جنبش حماس با جمهوری اسلامی ایران، رابطه ای قوی و راهبردی است و نقطه اشتراک میان ما، فلسطین و حمایت از برنامه مقاومت است.

حماس بجز غزه در کجا فعالیت جمعی دارد؟ (منظور حضور فیزیکی نیروها می باشد)؟

تنها جایی که مقاومت توانسته است آنجا را از دست رژیم صهیونیستی آزاد کند، باریکه غزه است و در دیگر مناطق وطن فلسطینی، حماس متناسب با اوضاع میدانی با تمام قدرت مقاومتی، پایگاه مردمی و جایگاه سیاسی خود حضور دارد.

کلید واژه ها: حماس رژیم صهیونیستی نوار غزه جنبش حماس عربی و اسلامی


نظر شما :