اولین پایگاه نظامی خارجی ترکیه در سومالی ساخته شد

۱۰ مهر ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۳ کد : ۱۹۶۳۵۴۴ سرخط اخبار

اولین پایگاه نظامی خارجی ترکیه در آفریقا که در سومالی ساخته شده به زودی عملیاتی می شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه ینی شفق، ساخت این پایگاه نظامی در آفریقا گامی اساسی در رشد ترکیه به عنوان یک قدرت در سطح جهانی است.

ترکیه و سومالی در 25 ژانویه 2015 توافقی را امضا کردند که به موجب آن ترکیه متعهد شده در تشکیل یک ارتش ملی برای دولت سومالی نقش داشته باشد. این توافق از سوی سازمان ملل نیز تایید شد.

این پایگاه برای آموزش نیروهای سومالیایی و مدیریت سلاح ها برای مقابله با گروه الشباب از زیر شاخه های القاعده، در موگادیشو گشایش خواهد یافت و نیروهای نظامی ترکیه برای آموزش در آن مستقر می شوند.

بیش از 10 هزار نیروی سومالیایی و سربازان کشورهای آفریقایی توسط متخصصان ترکیه ای در این پایگاه آموزش می بینند. این پایگاه جدید محل استقرار 200 کارشناس و مربی نظامی خواهد بود.

سومالی کشوری استراتژیک به عنوان دروازه ای رو به دریای سرخ، خلیج عدن و اقیانوس هند محسوب می شود. این کشور 10 میلیون نفر جمعیت دارد و همراه با یمن دروازه ترانزیتی دریای سرخ به مدیترانه را احاطه کرده اند.

ترکیه علاوه بر این، پایگاه نظامی دیگری در قطر ساخته است. این پایگاه نظامی قرار است طی دو سال آینده عملیاتی شود. زمانی که این پایگاه در قطر راه اندازی شود، اولین پایگاه ترکیه در خاورمیانه خواهد بود.

کلید واژه ها: پایگاه نظامی


نظر شما :