تغییر نظام سوریه با نگاهی به سقوط لبنان و عراق

هدف تجزیه عراق، سوریه، لیبی، یمن و در نهایت عربستان است

۱۱ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۹ کد : ۱۹۶۳۹۳۴ خاورمیانه انتخاب سردبیر
سخنرانی دکتر سید یحیی صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا: برخی از کشورهای عرب منطقه خود را در همکاری با کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی قرار داده‌اند که البته پیش از این هم با آنها همکاری داشته‌اند اما در حال حاضر این همکاری را رسماً اعلام می‌کنند.
هدف تجزیه عراق، سوریه، لیبی، یمن و در نهایت عربستان است

سخنرانی دکتر سید یحیی صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا*

دیپلماسی ایرانی: صلح در منطقه به نفع همه کشورها و تداوم جنگ به ضرر تمامی آنهاست و ایران نیز به طور جدی به دنبال صلح و امنیت در منطقه و مقابله با هرگونه تروریسم است. کشورهای غربی می کوشند تا در برابر امواج بیداری اسلامی نوعی مقابله و مقاومت را به وجود آورند. یکی از اهداف بزرگ کشورهای غربی و جهان سلطه جلوگیری از گسترش بیداری اسلامی در کشورهای منطقه است به طوری که آنها به دنبال مدیریت راهبردی در برابر موج های بیداری اسلامی هستند و می کوشند با گسترش و تقویت نیروهای تروریستی در منطقه جهاد و مقاومت را که در فرهنگ اسلامی دارای جایگاه ویژه ای است به سمت تهدید و ترور بکشانند. باید تهدیدات و چالش های پیش روی جهان اسلام را مدنظر قرار داد. این چالش ها عبارتند از:

 1. وابستگی برخی از کشورهای عربی و اسلامی به قدرت های فرامنطقه ای و رژیم صهیونیستی
 2. مشروعیت و مقبولیت نداشتن برخی از دولت ها و حکومت های جهان اسلام
 3.  اختلاف ارضی و مرزی که در اثر استعمار غرب هنوز پا برجاست
 4. بی ثباتی سیاسی و رقابت بین برخی از کشورها
 5. شکل گیری گروهک های تکفیری، سلفی و وهابی که توسط سازمان های اطلاعاتی غرب و صهیونیسم برای اختلاف میان مسلمانان ایجاد شده اند.
 6.  خطر تجزیه برخی از کشورهای اسلامی در آینده
 7.  تداوم درگیری و کشتار بین مسلمانان یک یا چند کشور اسلامی
 8.  وجود نا امنی و تنش ماندگار در منطقه غرب آسیا، شمال آفریقا و مرکز آفریقا برای غافل شدن از مسئله آزادی فلسطین

 آنچه در اسلام به عنوان جهاد برای آزادی کشورهای مظلومی چون فلسطین مطرح بود، امروز به جهاد با شیعیان و مسلمانان بدل شده است و این در حالی است که علمای بزرگ الازهر رسماً اعلام کرده اند که وهابیت جزء مذاهب اسلامی نیست که این اعلام نظر معنای بزرگی دارد و نشان می دهد که کشتن مسلمانان تا چه اندازه زشت و ناپسند و یک عمل حرام است. کشورهای غربی به دنبال گسترش فکر پلید کشتن شیعیان در منطقه هستند. این فکر پلیدی است که از ده ها سال پیش توسط کشورهای جهان سلطه در منطقه مطرح شده است که شیعیان و علویان کشته شوند و این در حالی است که همین علویان در سوریه سال ها در کنار سایر مذاهب در آرامش زندگی کرده اند. در ترکیه 20 میلیون علوی وجود دارد که بدون مشکلی با سایر مذاهب در این کشور زندگی می کنند. اساس اسلام مبتنی بر صلح است. آن قدر که ما از اسلام فهمیده ایم این است که اساس این دین بر صلح قرار دارد و جنگ فقط یک عارضه به شمار می آید و فردا که امام زمان (عج) ظهور کند صلح و عدالت را در جهان پیاده خواهد کرد و این در حالی است که عده ای می خواهند ملت های مسلمان را به جان هم بیاندازند و آنها را به جنگ بکشند. از نظر ما یکی از هدف های بزرگی که در سوریه و عراق وجود دارد این است که اگر بازیگران اصلی در بحران های این دو کشور که در یک سوی آن آمریکا، انگلیس و برخی کشورهای دیگر چون ترکیه، قطر و اردن و رژیم صهیونیستی وجود دارند در برابر ائتلاف ایران، سوریه، روسیه و عراق قرار بگیرند تا اگر بتوانند در نظام سیاسی سوریه تغییر ایجاد کنند و حاکمیت آن جا را تغییر دهند. آنها به دنبال این هستند که پس از تغییر نظام سیاسی سوریه جنگ را به سمت لبنان و مقابله با حزب الله بکشانند و بعد از تسلط بر عراق، هدف نهایی شان را عملی کنند که همان ایجاد ناامنی و بحران در منطقه و کاهش وزن ژئوپلیتیک جمهوری اسلامی ایران است.

برخی از کشورهای عرب منطقه خود را در همکاری با کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی قرار داده اند که البته پیش از این هم با آنها همکاری داشته اند اما در حال حاضر این همکاری را رسماً اعلام می کنند. از 57 کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی حدود 12 کشور دارای نظام پادشاهی هستند، چهار کشور نظام جمهوری اسلامی دارند و مابقی نیز نظام جمهوری را برگزیده اند و طبعاً آن کشورهایی که نظام پادشاهی دارند کم تر نظام های محبوبی به شمار می روند. ریشه شکل گیری گروه های تکفیری به برنامه ریزی های سازمان های جاسوسی غربی باز می گردد که به دنبال دشمنی با امت اسلامی هستند و می کوشند که کشتار و درگیری شدید میان مسلمانان را ایجاد و تقویت کنند. به طور کلی اهداف قدرت های غربی به رهبری امریکا و صهیونیسم و برخی از کشورهای عربی در طراحی ژئوپلیتیک تروریسم تکفیری را می توان در محورهای زیر خلاصه کرد:

 1.  نا امن کردن و بی ثبات کردن دولت های منطقه غرب آسیا به خصو دولت های محور مقاومت
 2. تجزیه احتمالی کشورهای عراق، سوریه، لیبی، یمن و در دراز مدت عربستان سعودی و تسلط بر این واحد های کوچک سیاسی
 3.  ایجاد امنیت برای رژیم صهیونیستی و غفلت ملت های اسلامی از آزادی قدس شریف و فلسطین اشغالی
 4.  فروش سلاح و تجهیزات به دولت های منطقه (عربستان از سال 2010 تا کنون بیش از 100 میلیارد دلار سلاح خریداری کرده است. برخی از بمب هایی که عربستان در یمن استفاده می کند بیش از 5 میلیون دلار قیمت دارند)
 5.  بازگشت مجدد به منطقه و گسترش پایگاه های نظامی در منطقه (انگلیس پس از 1967 مجددا طی دو سال گذشته به بحرین بازگشته است)
 6. جلوگیری از امواج بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی
 7.  تبدیل کردن معادله جهاد و مقاومت به تکفیر و تروریسم
 8.  درگیر کردن سنی ها و شیعیان و علویان
 9.  مطرح کردن چهره اسلام تکفیری و لائیک در مقابل اسلام ناب که اساس آن بر آشتی و صلح میان ملت ها است.
 10.  جلوگیری از افزایش وزن ژئوپلیتیکی و قدرت سیاسی - فرهنگی ایران در غرب آسیا

 از این رو ما به سیاستمداران این کشورهای و هم پیمانان شان در منطقه هشدار می دهیم که حمایت شان از گروه های تکفیری در نهایت به ضرر کشور خودشان تمام می شود و این گروهک ها کشورهای آنها را هدف حمله های خود قرار خواهند داد اما ما امیدواریم همکاری ها برای مبارزه با گروه های تکفیری تداوم یابد و مقاومت در این مسیر پیروز شود و ملت ایران در عرصه حمایت و همراهی با مقاومت در عراق و سوریه سربلند شود؛ چرا که این موضوع راهبردها را در منطقه به نفع ایران تمام خواهد کرد و در نتیجه جمهوری اسلامی ایران می تواند در بازی بزرگ منطقه نقش خود را به خوبی ایفا کند. این بدیهی است که ایجاد صلح در منطقه به نفع تمامی کشورها و ادامه جنگ به ضرر همه است و جمهوری اسلامی ایران نیز به جد پیگیر ایجاد صلح و امنیت در منطقه و مقابله با گروه های تروریستی و به خصوص گروه های تکفیری است که در یمن، عراق و سوریه مشغول فعالیت هستند. ما امیدوار هستیم کشورهایی که دلسوز انسانیت هستند برای پایان بخشیدن به تروریسم و فعالیت گروه های تکفیری به یک همکاری جمعی برسند.

*سخنرانی در نشست علمی "تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا و جهان اسلام"

انتشار اولیه: سه شنبه 27 مهر 1395 / انتشار مجدد: سه شنبه 11 آبان 1395

کلید واژه ها: تروریسم بیداری اسلامی جهان اسلام سید یحیی صفوی


نظر شما :