نامه احمدی‌نژاد به دبیرکل سازمان ملل؛ نهی در داخل و مانور در خارج

۰۲ آبان ۱۳۹۵ | ۲۲:۴۹ کد : ۱۹۶۴۰۷۲ سرخط اخبار

وقت ایران: محمود احمدی نژاد رئیس دولت های نهم و دهم با ارسال نامه ای به آنتونیو گوتررس دبیرکل جدید سازمان ملل، انتخاب او را به این سمت تبریک گفت و برای افزایش کارآمدی سازمان ملل پیشنهاد ها و راهکارهایی ارائه کرد. 

او در این نامه آرزو کرده روزی دبیرکل مستقیما توسط ملت ها و با آراء آحاد مردم جهان برگزیده شود و پیشنهاد حذف وتو، تغییر مقر سازمان ملل از نیویورک به محلی مستقل، ایجاد شبکه تلویزیونی بین المللی و مستقل برای سازمان و گزارش فعالیت ها و برنامه ها برای عموم مردم، توسعه مقرهای ثابت سازمان ملل به آسیا، آفریقا، اقیانوسیه و آمریکای لاتین و کمک گرفتن از مردم در شرایط ناتوانی در انجام وظایف به دلیل تحمیل قدرت های سلطه گر را مطرح کرده است.

پیش از خبری شدن این نامه عبدالرضا داوری از نزدیکان احمدی نژاد به سایت مستبین گفته بود: «احمدی نژاد حصر نامرئی شده است.» 

نامه احمدی نژاد در فضای مجازی بازخوردهای فراوانی داشت. کاربری به نام علی در توئیتر خود نوشت: «احمدی نژاد نامه داده به دبیرکل جدید سازمان ملل و ۷ تا پیشنهاد هم داده! بعد آخرش نوشته: به همین مقدار اکتفا می کنم!» کاربری دیگر به نام حمیدرضا نوشته: «تو این نامه نگاری های احمدی نژاد به اینطرف و اونطرف یه منم هستم خاصی پنهانه.» ساسان آقایی روزنامه نگار در توئیتر نوشت: «سوالم اینجاست که آقای احمدی نژاد واقعا چه دلیلی پیش خودش می بینه و از چه منصبی با دبیرکل سازمان ملل مکاتبه می کنه و نامه میده؟!» 

احسان نوشته: «راهکارهای احمدی نژاد در نامه به دبیرکل جدید سازمان ملل: جابجایی مقر سازمان ملل/ لغو وتو/ راه اندازی شبکه تلویزیونی/ گزارش به مردم.» فاطمه نام کاربر دیگری است که با اشاره به شروع کار دبیرکل جدید سازمان ملل نوشته: «احمدی نژاد به گوتررس نامه زده. اولین نامه ای که در سمت دبیرکل سازمان ملل به دستش می رسه نامه رئیس دولت نهم و دهم ایرانه.» 

مهدی مطهرنیا، کار شناس مسائل بین الملل درباره نامه احمدی نژاد به «وقت ایران» می گوید: «از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد هزینه های بسیاری به کنشگران و افراد مختلف وارد شد. اکنون نیز به دنبال حیات سیاسی خود است. احمدی نژاد یک بازیگر سیاسی است که در شخصیت او از میزان تاثیرگذاری بر مردم خودبزرگ بینی و خودمحوری دیده می شود.» 

مطهرنیا ادامه می دهد: «احمدی نژاد در شرایطی که از فعالیت در داخل کشور نهی شده برای اثبات وجود خود به دنبال خبرسازی و ایجاد جنجال سیاسی است و بهترین زمین بازی برای او عرصه بین المللی است. پس از اینکه تکلیف او برای فعالیت داخل کشور مشخص شده است و می توان نگرانی ها در مورد حضور او را کنار گذاشت نباید در بازی های او وارد شد، زیرا او به دنبال جلب کردن توجه جامعه به خود است.»

کلید واژه ها: احمدی نژاد


نظر شما :