ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از حمایت مالی ملک سلمان از نتانیاهو تا رتبه 23 ایران در فهرست ارتش‌های قدرتمند جهان

۰۲ دی ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۵۶۵۷ اخبار اصلی خاورمیانه
احتمال تشدید حملات روسیه به تروریست‌ها در سوریه، کشته شدن پسر دیپلمات ترکیه در آذربایجان، کمک 80 میلیون دلاری ملک سلمان به تیم انتخاباتی نتانیاهو و رتبه 23 ایران در فهرست ارتش‌های قدرتمند جهان از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از حمایت مالی ملک سلمان از نتانیاهو تا رتبه 23 ایران در فهرست ارتش‌های قدرتمند جهان

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته " مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

احتمال تشدید حملات روسیه به سوریه

منابع آگاه می گویند که احتمال تشدید حملات روسیه در سوریه در پی ترور سفیر روسیه در استانبول وجود دارد.

به گزارش شبکه خبری راشا تودی، کرملین قصد دارد در مبارزه با تروریست ها در ادلب و رقه با جدیت و قدرت بیشتری ظاهر شود و احتمال دارد برای نخستین بار از جنگنده و موشک و بمب های قدرتمند تازه ای استفاده کند. به گفته مقامات آگاه ولادیمیر پوتین از ترور سفیرش در استانبول به شدت خشمگین شده است و قصد دارد انتقام سفیرش را از تروریست ها در سوریه بگیرد.

 

خشم پوتین پس از شنیدن خبر ترور سفیر روسیه

روزنامه الوطن گزارش داد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بعد از این که خبر ترور سفیرش در استانبول را شنید، به شدت خشمگین شد به گونه ای که هر آن چه روی میز روبه رویش بود را پرت کرد.

بنا به این گزارش بعد از این حادثه پوتین چند بار تلاش کرد فورا با اردوغان تماس بگیرد اما او را نیافت تا این که ساعاتی پس از حادثه اردوغان خود با او تماس گرفت و به او اطمینان داد که اوضاع را کنترل کند و با عاملان آن شدیدا برخورد کند و یادآور شد که این اقدام روابط رو به بهبود آنکارا – مسکو را هدف قرار داده است.

 

تماس پوتین با ترامپ بعد از ترور سفیر روسیه

روزنامه الوطن گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بعد از آن که خبر ترور سفیرش در استانبول را به او دادند با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب امریکا تماس گرفت و در حالی که عصبانی بود به او گفت روسیه از این قضیه به راحتی نمی گذرد و جامعه جهانی مطمئن باشد که روسیه جواب سختی به این حادثه خواهد داد.

وی در این تماس تلفنی همچنین گفت که دنیا باید شاهد جنگ تمام عیار روسیه با تروریسم و تمامی ظواهر آن باشد.

 

حمایت مالی ملک سلمان از نتانیاهو

شبکه فرانس 24 گزارش داد که اسنادی به دست آمده است که نشان می دهد ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در انتخابات سال گذشته اسرائیل از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم حمایت مالی کرده است.

این شبکه گزارش داد که این خبر در رسانه های مغربی و تعدادی از روزنامه های امریکایی منتشر شده و خبر آن را اسحاق هرتزوگ، عضو کنیست اسرائیل (پارلمان این رژیم) و رئیس حزب کار اسرائیل داده است. وی گفته است که ملک سلمان 80 میلیون دلار به تیم تبلیغاتی بنیامین نتانیاهو در جریان انتخابات پارلمانی این کشور داده بود.

 

فضای شدید ضد عربستانی در تونس

رسانه های عربی گزارش می دهند که فضای ضد عربستانی در تونس تشدید شده و در مطبوعات و رسانه های مختلف کارشناسان و صاحب نظران و روزنامه نگاران و خبرنگاران به بهانه های گوناگون به دولت عربستان سعودی حمله و انتقادهای تندی از آن می کنند.

در همین رابطه کانال تلویزیونی 9 تونس از زبان یکی از کارشناسان تونسی انتقادات شدیدی را متوجه دولت عربستان سعودی کرد و ریاض را متهم کرد که از گروه های تروریستی حمایت می کند و عامل گسترش تروریسم، افراط گرایی و وهابیت در منطقه و دنیا شده است. این شبکه همچنین عربستان سعودی را عامل ویرانی های سوریه دانسته است.

 

انتقاد شدید کشورهای عربی از عربستان بر سر تعرفه حج عمره

کانال 4 مغرب انتقادات شدیدی را متوجه عربستان سعودی به دلیل افزایش شدید تعرفه حج عمره کرد.

این شبکه در گزارشی عنوان کرد که مردم و گروه های مردمی در کشورهای شمال آفریقا از جمله مصر، مغرب، الجزایر و تونس از رفتارهای اخیر عربستان در برخورد با حجاج، همچنین قوانین سختی که اخیرا در این رابطه وضع شده است، به علاوه افزایش شدید تعرفه حج عمره به شدت انتقاد کرده اند و آن را مغایر با اصول اسلامی و حق میزبانی عربستان از مسلمانان دانسته اند.

 

کشف جسد پسر دیپلمات ترکیه در باکو

پلیس آذربایجان اعلام کرد که جسد پسر دیپلمات ترکیه را کشف کرده است.

به گزارش سایت خبری بابل 24، بر اساس گزارشی که خبرگزاری رسمی آذربایجان منتشر کرده، پسر 15 ساله گونلار ارسلان عزمی، دیپلمات ترکیه از طبقه دهم یک ساختمان به پایین پرت شده و جسد او توسط پلیش شناسایی شده است.

پلیس آذربایجان هنوز هیچ اطلاعاتی درباره دلیل کشته شدن پسر این دیپلمات منتشر نکرده است.

 

ایران بیست سومین ارتش قدرتمند جهان

مجله تخصصی گلوبال فایر پاور (Global Fire Power) که در امور نظامی تخصص دارد، قدرتمندترین ارتش های کشورهای جهان در سال 2016 را معرفی کرده که ایران در این فهرست در رتبه 23 جای گرفته است. ملاک سنجش قدرت کشورها در این رده بندی 50 مولفه عنوان شده که قدرت تسلیحات هسته ای کشورها در نظر گرفته نشده است.

بنا به این گزارش ارتش امریکا در راس قرار دارد و ارتش های روسیه و چین به ترتیب دوم و سوم هستند، پس از آنها ارتش های هند، بریتانیا، فرانسه، کره جنوبی، آلمان و ژاپن قرار گرفته اند.

از میان کشورهای عربی نیز مصر در رتبه هجدهم است و الجزایر در رتبه 27 و عربستان سعودی و عراق در رتبه 28 قرار گرفته اند.

تحریریه دیپلماس ایرانی/11

کلید واژه ها: ارتش های قدرتمند جهان ایران ولادیمیر پوتین ملک سلمان ترکیه بنیامین نتانیاهو


نظر شما :