ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از تلاش دمشق برای سفر سیسی تا تخفیف‌های ترکیه برای گردشگران روس

۲۶ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۷۹۱۹ اخبار اصلی خاورمیانه
تلاش دمشق برای سفر سیسی، تخفیف‌های ویژه ترکیه برای گردشگران روس، کاهش شدید نیروهای ارتش سوریه، رد پای ISI پاکستان در حمله تروریستی کابل و تلاش برای ارتقای سطح روابط ایران و مصر در حد سفیر از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از تلاش دمشق برای سفر سیسی تا تخفیف‌های ترکیه برای گردشگران روس

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته " مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

کاهش شدید نیروهای ارتش سوریه

مرکز مطالعات جنگ امریکا در تازه ترین گزارش خود آورده است که جدایی بعضی سربازها و فرار برخی از آنها به علاوه جنگ سال های گذشته باعث فرسایش ارتش سوریه شده تا آن جا که تعداد نیروهای ارتش سوریه به نصف کاهش یافته است.

در این گزارش آمده است که ارتش سوریه در سال 2014 حدود 100 هزار سرباز داشت در حال حاضر چیزی در حدود 30 تا 40 هزار سرباز دارد که این تعداد هم به دلایل مختلف با مشکلاتی در عملیات تهاجمی مواجه است. 

 

ISI پاکستان عامل حادثه تروریستی کابل

عاشق حسین طوری در دیپلماسی ایرانی می نویسد، افشاگری های جدید درباره حمله تروریستی به بیمارستان سردار داوود در کابل که چهارشنبه هفته گذشته صورت گرفت، مقامات امنیتی افغانستان مدعی اند که این حمله توسط I.S.I، سازمان اطلاعاتی پاکستان طراحی و از طریق شبکه حقانی به اجرا گذاشته شده است.

این در حالی است که داعش مسولیت این حمله را به عهده گرفته بود. به گفته افراد و بیمارانی که هنگام حمله جان سالم به در برده اند، مهاجمان از کارمندان بیمارستان بودند و گفته می شود یک پزشک به نام ناشر، چند ماهی است از قندهار به این بیمارستان انتقال داده شده و این عملیات را مدیریت می کرده که اکنون او مفقود شده و حتی جسدش نیز پیدا نشده، احتمالاً او موفق به فرار شده است.

 

تلاش برای ارتقای سطح روابط ایران و مصر

روزنامه لبنانی النهار گزارش داد که تهران و قاهره در حال رایزنی هستند تا شاید بتوانند سطح روابط خود را تا افتتاح سفارت بالا ببرند.

بنا به این گزارش، دو طرف رایزنی های گسترده ای در این زمینه آغاز کرده اند و امیدوارند که بتوانند به زودی نمایندگی های خود در پایتخت های یکدیگر را تا سطح سفارت ارتقا دهند.

در این میان فشارهایی از سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی به مصر وجود دارد که نمی خواهد سطح روابط با بالاتر از حد فعلی برسد.

 

تلاش سوریه برای سفر سیسی به دمشق

پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین گزارش داد که سوریه تلاش بسیاری دارد تا بتواند سیسی را راضی به سفر به دمشق کند.

به گزارش این وبسایت خبری نمایندگان حکومت سوریه سفرهای مکرری را به مصر انجام داده اند و تلاش دارند مقامات این کشور را راضی کنند که سیسی سفری به سوریه انجام دهد.

همچنین سوریه در حال فشار به مصر است تا سفارت خود در دمشق را بازگشایی کند.

 

خودداری حزب الله از دیدار با وزیر امور خارجه مصر

روزنامه لبنانی النهار گزارش داد که مقامات حزب الله در سفر اخیر سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر به بیروت از دیدار با او خودداری کردند.

بنا به این گزارش سامح شکری با همه مقامات و رهبران سیاسی لبنانی دیدار کرد و قصد دیدار با نمایندگان حزب الله را نیز داشت که آنها از دیدار با او خودداری کردند.

 

نقش فدائیان صدام در سرکوب مخالفان بحرینی

شیخ عبدالله الدقاق، نماینده آیت الله عیسی قاسم، مرجع دینی بحرینی فاش کرد که رهبران حکومت آل خلیفه در بحرین برای سرکوب انقلابیون بحرینی از "فدائیان صدام" و شماری از کادرهای حزب منحله بعث استفاده کرده اند.

به گزارش وبسایت الزمان پرس، الدقاق گفت: «تحرکات مردمی رو به افزایش است و حکومت بحرین برای سرکوب مردم معترض با استخدام شماری از کادرهای حزب منحله بعث عراق از فدائیان صدام کمک گرفته است.»

وی همچنین حکومت آل خلیفه را به دسیسه چینی و طرح ریزی های مغرضانه با هدف انحراف انقلاب مردمی بحرین متهم کرد.

 

تلاش اپوزسیون بلژیک برای جلوگیری از سفر مقامات ترکیه

تام فان گریکون، رهبر حزب "ولامس بلانژ" که حزب اپوزسیون بلژیک محسوب می شود، گفت که این حزب پیشنهاد ممنوعیت سفر سیاستمداران ترکیه به بروکسل را به پارلمان خواهد برد.

به گزارش روسیا الیوم، وی همچنین گفت: «ما از سیاست هلند در برابر ترکیه حمایت می کنیم، برای این که هیچ کشور خارجی اجازه ندارد اوضاع سیاسی در اروپا را متشنج کند.»

وی تاکید کرد، اگر مقامات ترکیه بخواهند راهپیمایی هایی ترتیب دهند که در آن شهروندان ترکی الاصل در سرزمین های اروپایی حضور داشته باشند، این به معنای دخالت در امور داخلی اتحادیه اروپا است و به آن اعتراض می کنیم.

 

امکانات ویژه ترکیه برای گردشگران روس

حسین یمان، وزیر گردشگری ترکیه گفت که پیش بینی می کنیم در سال 2017 نزدیک به 5 میلیون گردشگر از ترکیه دیدن کند و ما برای رفاه حال آنها تخفیف هایی در نظر گرفته ایم.

به گزارش پایگاه خبری الزورا پرس، یمان همچنین گفت: «چند روز پیش با اولیگ ساونوف، رئیس آژانس گردشگری فدرال روسیه دیدار کردم و درباره بسیاری از قضایا به ویژه توسعه گردشگری با یکدیگر به توافق رسیدیم.»

وی تاکید کرد، آژانس های گردشگری و ایرلاین ها و صاحبان هتل ها اقدامات رو به جلویی انجام داده اند و همگی می خواهند امسال تخفیف های مناسبی به گردشگران روس بدهند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11   

کلید واژه ها: سوریه مصر ترکیه روسیه


نظر شما :