کشوری امنیت دارد که سامانه عظیم نظامی در اختیار داشته باشد

مادر و پدر همه بمب‌ها و کشورهای ضعیف

۲۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۶۸۴۲۹ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
اخیرا ناظران، عملیات شلیک «مادر بمب‌ها» به غارهای افغانستان با هدف حمله به داعش را آمادگی واشنگتن برای حمله به تاسیسات نظامی کره شمالی دانسته‌اند اگر چه منابع نظامی امریکایی اعلام کردند که واشنگتن در حال حاضر از حمله به کره شمالی صرف نظر کرده است.
مادر و پدر همه بمب‌ها و کشورهای ضعیف

نویسنده: اشرف ابوالهول، رئیس بخش سیاسی الاهرام

دیپلماسی ایرانی: این که ایالات متحده امریکا و روسیه اعلام می کنند که بمب های پیشرفته بسیار قدرتمندی در اختیار دارند، یک حقیقت را فاش می کند و آن این که غیرممکن است کشوری در صلح به سر ببرد بدون این که سامانه نظامی عظیمی در اختیار داشته باشد، در غیر این صورت یا به جایی برای عرض اندام هر کدام از این دو کشور ابرقدرت تبدیل می شود یا این که باید بدون هیچ بهانه ای در منظومه این کشورها قرار بگیرد. به عبارت دیگر یک کشور یا باید یتیم باشد یا این که مادر یا پدر همه بمب ها را در اختیار داشته باشد، یعنی همان کاری که واشنگتن و مسکو کردند. آخرین مثال برای این ادعا اقدام امریکایی ها به بمباران پایگاه هوایی الشعیرات سوریه و بمباران غارهای افغانستان و همچنین تحرکات اخیر ناوهای دریایی امریکا به سمت کره شمالی است که هم زمان روس ها نیز اعلام کردند که پدر مادر بمب ها را در اختیار دارند.  

اخیرا ناظران، عملیات شلیک «مادر بمب ها» به غارهای افغانستان با هدف حمله به داعش را آمادگی واشنگتن برای حمله به تاسیسات نظامی کره شمالی دانسته اند اگر چه بعد از اعلام این پیش بینی که در رسانه ها پیچید، منابع نظامی امریکایی اعلام کردند که واشنگتن در حال حاضر از حمله به کره شمالی صرف نظر کرده است.

امریکا زمانی از تصمیم خود عقب نشینی کرد که کره شمالی مانور نظامی عظیم خود را انجام داد که در آن موشک های خود را به نمایش گذاشت. موشک هایی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان می توانند هر نقطه از ایالات متحده را درنوردند. هم زمان کره شمالی تهدید کرد در صورتی که امریکا بخواهد به اراضی کره شمالی حمله کند، امریکا را ویران خواهد کرد.

این در حالی است که مسکو فاش کرد بمبی به مراتب قوی تر از مادر بمب های امریکا در اختیار دارد که آن را «پدر بمب ها» (FOAB) نامگذاری کرده و به مراتب قوی تر از مادر بمب ها در بعضی ویژگی هاست.  

قدرت «مادر بمب های» امریکا معادل 11 تن ماده «تی ان تی» است که تنها 8 تن از آن به شدت انفجاری است در حالی قدرت «پدر بمب های» روسیه معادل 44 تن ماده تی ان تی است که همه این ظرفیت به شدت انفجاری است. این بمب های ناقابل برای کشورهای کوچک یتیم عرضه می شوند تا در آنها آزمایش شوند یا مورد استفاده قرار بگیرند.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مادر بمب‌ها پدر بمب‌ها امریکا روسیه کره شمالی


نظر شما :