ریاض آماده اعمال تحریم های جدید علیه دوحه است

فشار ترامپ به قطر برای قبول شرایط عربستان

۱۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۶۹۸۸۳ اخبار اصلی خاورمیانه
منابع آگاه در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به روزنامه العرب، چاپ لندن گفتند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده فشارهای بسیاری را به قطر وارد کرده است تا شروط عربستان سعودی و امارات متحده عربی و بحرین و مصر را مجددا مطالعه کند و تا قبل از پایان مهلت تعیین شده آنها را بپذیرد.
فشار ترامپ به قطر برای قبول شرایط عربستان

دیپلماسی ایرانی: منابع آگاه در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به روزنامه العرب، چاپ لندن گفتند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده فشارهای بسیاری را به قطر وارد کرده است تا شروط عربستان سعودی و امارات متحده عربی و بحرین و مصر را مجددا مطالعه کند و تا قبل از پایان مهلت تعیین شده آنها را بپذیرد.

کاخد سفید روز جمعه اعلام کرد که رئیس جمهوری امریکا تلفنی با همتای ترکیه ای خود، رجب طیب اردوغان، گفت وگو کرد تا شاید راهی برای حل بحران به وجود آمده میان این چهار کشور با قطر بیابد. کاخ سفید با صدور بیانیه ای در این زمینه بیان داشت که ترامپ و اردوغان ضمن گفت وگو بر سر راه حل های موجود برای پایان دادن به بحران «بر لزوم پایان دادن به حمایت از تروریسم و مبارزه با تفکر افراط گرایی توسط همه کشورها تاکید کردند.»

این منابع آگاه گفتند که این تماس با نزدیک شدن به پایان موعد تعیین شده از سوی چهار کشور عربی مذکور برای قبول شروط تعیین شده با هدف پایان دادن به بحران پیش آمده ربط داشته است. این در حالی است که واشنگتن تمایل دارد که قطر به مطالبات همسایگانش پاسخ مثبت دهد.

قطر تلاش می کند خود را نسبت به شرایط تعیین شده از سوی این چهار کشور که مهلت آن امروز یکشنبه به پایان می رسد بی تفاوت نشان دهد، اما برخی دیپلمات های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس گفتند که مسئولان قطری خیلی خوب می دانند که در صورتی که با این شرایط مخالفت شود تصمیم های سخت تری در انتظارشان خواهد بود. این چهار کشور از طریق کویت به طرف قطری اطلاع دادند به مجرد پایان یافتن مهلت تعیین شده و خودداری قطر از قبول شرایط این کشورها، مجازات های سنگین تری به اجرا گذاشته خواهد شد.

این مقامات همچنین گفتند که قطر که در حال حاضر با حمله رسانه ای و تحرکات دیپلماتیک از سوی کشورهای منطقه مواجه شده، ممکن است شاهد تشدید تحریم ها علیه خود شود و طرف عربستانی تصمیم دارد تحریم های اعمال شده خود علیه قطر را از حالت موقت به دائمی تبدیل کند. روشن است که دوحه روی گذر زمان شرط بسته است، و گمان می کند با گذشت زمان ممکن است ریاض و ابوظبی از مواضع خود عقب بنشینند و همانند سال 2014 از ادعاهای خود علیه قطر چشم پوشی کنند. اما قطر باید درک کند که این بار متفاوت از دفعات گذشته است، و تهدید امنیت ملی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و مصر به هیچ وجه قابل بخشش نیست و نمی توان در برابر آن سکوت کرد. حال چه به حمایت از گروه های تروریستی و تامین مالی آنها مربوط باشد چه گشودن کانال های سری برای ارتباط با ایران که با تمامی آن چه کشورهای عربی از قطر انتظار دارند، تناقض دارد.

این مقامات همچنین می گویند که مسئولان قطری پیام قاطع کشورهای عربی خلیج فارس را اشتباه فهمیده اند، چرا که این چهار کشور عربی به فکر رویارویی نظامی با قطر نیستند، برای همین نیازی نمی بینند که قطر به سراغ صدها نفر از سربازان ترک یا نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برود. آنها در عین حال هشدار می دهند که دوحه نمی تواند تبعات تحریم های طولانی مدت علیه خود را تخمین بزند، و گمان می کند می تواند با کمک گرفتن از ایران و ترکیه در تامین مواد غذاییش مشکلات خود را برای همیشه حل کند، از این رو بهتر است قطر مطالبات کشورهای عربی را به خوبی مطالعه و بررسی کند و به جای اتخاذ مواضع دفاعی به فکر راه حلی برای بحران پیش آمده باشد. با فرا خواندن کشورهای عربی از موسسه های بزرگ اقتصادی برای قطع همکاری با قطر دوحه در وضعیت سختی قرار خواهد گرفت و این مساله می تواند هزینه های سنگینی را بر قطر تحمیل کند. بانک بارکیلز، که بسیاری بر این باورند مسئولان قطری آن را درگیر بحران سال 2008 کرد که هنوز هم ادامه دارد، کار با ریال قطر به عنوان ارز فرعی را متوقف کرد. اقدامی که شرکت های مانی گروپ و بانک لویدز بریتانیا نیز از روز جمعه دنبال کردند.

منبع: العرب / تحریریه دیپلماسی ایرانی /11

کلید واژه ها: قطر


نظر شما :