محم بن سلمان به دنبال خروج از یمن

۲۳ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۲:۴۷ کد : ۱۹۷۰۹۰۶ سرخط اخبار

نشریه انگلیسی میدل ایست آی فاش کرد ولی عهد عربستان سعودی به آمریکا یی ها گفته است قصد خروج از جنگ یمن را دارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ایمیل هایی افشاشده ای نشان می دهند که محمد بن سلمان ولی عهد عربستان سعودی برای دو مقام آمریکایی اعتراف کرده، خواستار خروج از جنگ دو ساله در  یمن است که خودش آغاز گر آن بود.

نشریه میدل ایست آی در گزارشی اختصاصی نوشت، ولی عهد 31 ساله عربستان سعودی به مارتین ایندیک، سفیر اسبق آمریکا در سرزمین های اشغالی و به استفن هدلی، مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا گفته است با همکاری واشنگتن و دشمن اصلی عربستان سعودی یعنی ایران مشکلی ندارد.

از زمانی که بن سلمان جنگ یمن را آغاز کرد، بیش از هزار نفر جان خود را از دست دادند و بیش از 40 هزار نفر مجروح شده اند و در حال حاضر شیوع بی سابقه وبا این کشور را فرا گرفته و بیش از 300 هزار نفر از مردم یمن به این بیماری گرفتار شده اند. 

میدل ایست آی ادامه داد، از آغاز جنگ تا کنون دو سوم جمعیت یمن که بیش از 18 میلیون نفر است، به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و بیش از 7 میلیون نفر از سو ء تغذیه رنج می برند. 

در ایمیل هایی میان ایندیک و سفیر امارات در واشنگتن، درباره «مصلحت گرایی» شاهزاده سعودی صحبت شده است. 

یوسف عتیبه سفیر امارات در واشنگتن روز 20 آوریل نوشته بود «فکر نمی کنم هرگز رهبری مصلحت گراتر [از بن سلمان] در آن کشور ببینیم. به همین دلیل است که همکاری با آن ها خیلی مهم است.»

وی تصریح کرده بود، بن سلمان بهترین گزینه در عربستان سعودی برای رسیدن به نتایج بیشتر است. 

سفیر اسبق آمریکا در سرزمین های اشغالی هم در پاسخ نوشته بود که تمام تلاش خود را برای این امر انجام می دهند.

در ایمیل هایی دیکری با مایکل مورل معاون اسبق سیا، درباره تبادلات اطلاعاتی میان انور محمد قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات و باربارا لیف سفیر آمریکا در امارات صحبت شده بود. این دو طرف درباره یمن، حوثی ها و عبدالله صالح و ایجاد شکاف در حزب وی جلسه داشتند. 

در جلسه ای قرقاش به لیف گفته بود باید فاصله ای بین صالح و حوثی ها ایجاد شود. قرقاش بر اهمیت جدایی میان حوثی ها به عنوان تهدید استراتژیک یاد کرده و گفته بود اما خود صالح که «عنصری خرابکار» است، تهدید استراتژیک نیست.

لیف هم در این جلسه گفته بود صالح به شدت در تلاش بود با آمریکا مذاکره کند اما آمریکا به وی اعتماد ندارد. 

در ایمیل هایی میان «الیوت آبرامز» مشاور سابق سیاست خارجی دولت جورج دبلیو بوش و عتیبه، سفیر امارات در واشنگتن گفته بود کشورش انگیزه رهبری منطقه را دارد و شکافی در شورای همکاری خلیج فارس ظهور کرده است. الیوت آبرامز هم در پاسخ از عباراتی همچون «هژمونی تازه» و«امپراطوری امارات» استفاده کرده بود. 

عتیبه به آبرامز گفته بود برای مدتی طولانی امارات می تواند بر عربستان سعودی تاثیرگذار باشد و و روابط دو کشور بر پایه عمق استراتژیک و مهمتر از آن بر اساس امیدی است که بتوانند بر روی سعودی ها تاثیر بگذارند.

کلید واژه ها: ایمیل هایی ایمیل


نظر شما :