ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از سفر رئیس تشخیص مصلحت نظام به عراق تا عصبانیت ترامپ از بایدن

۰۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۷۱۲۹۷ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
سفر آیت الله شاهرودی، رئیس تشخیص مصلحت نظام به عراق، عصبانیت ترامپ از یادداشت جو بایدن، تشکیل موسسه ای از سوی اوباما برای مقابله با ترامپ و افتتاح گذرگاه عراق از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از سفر رئیس تشخیص مصلحت نظام به عراق تا عصبانیت ترامپ از بایدن

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

عصبانیت ترامپ از بایدن

روزنامه انگلیسی گاردین گزارش داد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا از یادداشتی که جوزف بایدن، معاون سابق رئیس جمهوری امریکا در نشریه آتلانتیک منتشر کرد بسیار عصبانی است.

بایدن در این یادداشت از مواضع نژادپرستانه رئیس جمهوری امریکا در قبال تظاهرات شارلوتزویل به شدت انتقاد کرد و او را باطلی دانست که چون اهمیتی برای امریکا قائل نیست و برایش قانون اساسی کشور مهم نیست، مردم آمریکا باید در برابر او قیام کنند.

گاردین می نویسد که مقاله بایدن به شدت ترامپ را عصبانی کرده و خواستار برخورد با او شده است.

 

تشکیلات اوباما برای مقابله با ترامپ

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده امریکا برای مقابله با آن چه راه تاریک ترامپ دانسته اقدام به تشکیل گروهی ویژه کرده است تا با سیاست ها و رفتارهای ترامپ مقابله کند.

به نوشته نیویورک تایمز اوباما در سخنرانی ای در میان اعضای سابق دولتش و همچنین برخی از منتقدین سیاست های ترامپ گفت ما در امریکا وظیفه داریم با وضعیت موجود مقابله کنیم و چون رئیس جمهوری ما می خواهد ارزش های امریکا را نابود کند باید با تمام توان در برابر او بایستیم و اجازه ندهیم کشورمان را نابود کند. وی تشکیل موسسه ای از سوی خود برای مقابله با سیاست های مخرب ترامپ را وظیفه ملی و انسانی دانست.

 

متیس: اظهارات ترامپ روی روحیه سربازان امریکایی تاثیر منفی گذاشته است

اخیرا فیلمی از جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا منتشر شده است که وی نسبت به اظهارات و مواضع دونالد ترامپ نسبت به تظاهرات شارلوتزویل واکنش نشان می دهد و می گوید که حرف های رئیس جمهور تاثیرات بدی روی سربازان امریکایی گذاشته است.

به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، متیس در این فیلم می گوید: «آنها (سربازان امریکایی) انگیزه ندارند و ارتش قدرت الهام بخشی خود را از دست داده است.» پیشنهاد وزیر دفاع در فیلم این است که این موضوع را باید با رئیس جمهور و اطرافیان او در میان بگذارد.

منظور متیس این است که چون در ارتش امریکا سربازان مختلف از نژادها و تیره های گوناگون هستند، اظهارات ترامپ سربازان امریکایی را دلسرد و بی انگیزه کرده است.

 

انتقاد مکزیک و کانادا از پیش شرط های امریکا برای مذاکرات نفتا

نشریه وکس گزارش داد که مقامات و افکار عمومی مکزیک و کانادا از رفتارها و پیش شرط های دولت ترامپ برای انجام مذاکرات تازه بر سر نفتا به شدت عصبانی هستند.

بنا به این گزارش، بسیاری در مکزیک از رفتارهای ترامپ و تیمش بر سر نفتا به شدت عصبانی هستند و از دولت خود خواسته اند که در اعتراض به این رفتارها از شرکت در مذاکرات خودداری کند. برخی روزنامه های مکزیکی رفتارهای دولت ترامپ را توهین آمیز دانسته اند و از دولت خود خواسته اند شرکت در مذاکرات نفتا را تحریم کنند.

 

افتتاح گذرگاه اردن و عراق

اردن و عراق با صدور بیانیه ای مشترک بازگشایی گذرگاه مرزی طریبیل را اعلام کردند.

به گزارش الجزیره، این گذرگاه به دلیل مسائل امنیتی در حدود سه سال تعطیل بود. جانب عراقی این منطقه در کنترل داعش بود که به همین دلیل اردن این گذرگاه را بست تا جلوی نفوذ داعش به خاک خود را بگیرد.

این گذرگاه شریان حیاتی اقتصادی اردن و عراق برای دادوستد کالا و عبور زمینی شهروندان دو طرف محسوب می شود.

 

ورود دوهزار داعشی به غرب عراق

منابع امنیتی از درون استان الانبار عراق گزارش دادند که بیش از دو هزار نفر از عناصر تروریستی داعش وارد مناطق غربی این کشور شدند.

به گزارش پایگاه خبری اسکای پرس، به گفته این منابع این عناصر از طریق شهر مرزی قائم که با منطقه بوکمال سوریه مجاورت دارد وارد عراق شده اند.

این منابع خواستار نظارت بیشتر بر مرزها و جلوگیری از ورود داعشی ها به خاک عراق شدند.

 

سفر رئیس تشخیص مصلحت نظام به عراق

آیت الله سید محمود شاهرودی، رئیس تشخیص مصلحت نظام امروز پنج شنبه به عراق سفر می کند.

به گزارش الفرات نیوز، قرار است آیت الله شاهرودی در عراق با جمعی از سیاستمداران عراقی دیدار کند و از آن جا به نجف اشرف برود و با مراجع تقلید ملاقات کند.

 

عربستان سعودی هزینه گذرگاه مرزی خود با عراق را می پردازد

فالح الزایدی، استاندار استان المثنی گفت که عربستان سعودی پیشنهاد ساخت گذرگاه مرزی الجمیمه با تمامی امکانات ویژه آن را به عراق داده است.

به گزارش پایگاه خبری المسله، وی در بیانیه ای اعلام کرد که طرف عربستانی منتظر نظر مثبت طرف عراقی است تا کار ساخت این گذرگاه را آغاز کند.

سفیر عراق در عربستان سعودی نیز اعلام کرد که عربستان سعودی موافقت نهایی خود را با ساخت این گذرگاه با هزینه خود داده است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: جو بایدنداعشرئیس تشخیص مصلحت نظام


نظر شما :