مصاحبه اشپیگل با آنگلا مرکل، قدرتمندترین زن جهان

معتاد به افیون قدرت نیستم

۲۱ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۳:۲۴ کد : ۱۹۷۱۳۹۱ اروپا گفتگو
من قدرت لازم را دارم و هنوز هم کنجکاو هستم - در مورد مردم و در مورد نحوه تغییر زندگی و کشور، و در مورد چالش هایی که در مقابل سیاستمداران قرار دارد. به نظرم همین که فردی بداند از همه چیز آگاه نیست و جا برای پیشرفت وجود دارد، خیلی مهم است.
معتاد به افیون قدرت نیستم

دیپلماسی ایرانی: آنگلا مرکل برای دوره چهارم کاندید شده است. هفته نامه اشپیگل مصاحبه ای با صدراعظم آلمان درباره اعتیاد به قدرت، تاثیر سیاست بر صنعت خودرو آلمان و تلاش وی مبنی بر همسو کردن رای دهندگان راست گرا با خود، انجام داده است.

اشپیگل: خانم صدراعظم، لطفا در خصوص قدرت و بی نظمی های ایجاد شده به واسطه آن، صحبت کنید. اکثر سیاستمداران از این امر آگاه هستند که گاهی اوقات، قدرت و نفوذ، می تواند مانند مواد افیونی عمل کرده و شخص را به قدرت معتاد کند. آیا این مورد در مورد شما صدق می کند؟

مرکل: امیدوارم که این طور نباشد. خیر، این طور نیست.

اشپیگل: آقای هلموت کوهل، صدر اعظم سابق، زمانی که باید با افتخار بازنشسته نشد و قدرت را کنار نگذاشت. چهارمین دوره صدراعظمی او برای کشور و اتحادیه مسیحیان دموکراتیک خوشایند نبود. آیا شما به این سرنوشت دچار نخواهید شد؟

مرکل: تا ماه نوامبر سال گذشته من عمیقا در این خصوص تامل کردم. به هیچ وجه این تصمیم برایم بدون مشکل نبود، اما در پایان به این نتیجه رسیدم که من قدرت لازم را دارم و هنوز هم کنجکاو هستم - در مورد مردم و در مورد نحوه تغییر زندگی و کشور، و در مورد چالش هایی که در مقابل سیاستمداران قرار دارد. به نظرم همین که فردی بداند از همه چیز آگاه نیست و جا برای پیشرفت وجود دارد، خیلی مهم است.

اشپیگل: آیا شما راهی برای مغرور نشدن به خود و گرفتار نشدن در دام اعتیاد به قدرت در نظر دارید؟

مرکل: (می خندد) من مقالات انتقادی را در مطبوعات دنبال می کنم.

اشپیگل: واقعا چنین است که می گویید؟

مرکل: من در مقام صدراعظم - همان طور که باید - دائما زیر ذره بین مردم و رسانه ها قرار دارم. برای من این امر اهمیت دارد که کارمندانم، نسبت به دید خود، مسائل را با من در میان می گذارند، اما زمانی که انتقادها را مطالعه می کنم، و خیلی زیاد به این کار اهتمام می ورزم، از نظر واقعی دیگران در مورد خود با خبر می شوم؛ چرا که در آن جا، مردم با اشتیاق منتظر آمدن صدراعظم نیستند و با صداقت، خوبی ها و بدی های موجود را بیان می کنند.

اشپیگل: روز یکشنبه، اولین و تنها مناظره تلویزیونی بین شما و مارتین شولتس، رقیب سوسیال دموکرات چپ میانه شما برگزار می شود. تهیه کننده ها خواستار حضور تماشاچی در استودیو و همچنین اختیار بیشتر برای مدیران بودند. اگر شما به آزادی مطبوعات اهمیت می دهید، چرا تمامی این ها را رد کردید؟

مرکل: این مناظره تلویزیونی برای من اهمیت دارد، به همین دلیل است که من در وهله اول تمایل خود را برای شرکت در چنین مناظره هایی اعلام کردم. این مناظره، فرصتی برای میلیون ها بیننده فراهم می کند تا سیاست های مارتین شولتس و من را برای چهار سال آینده به طور زنده ببینند. روش معمول این است که ساختار برنامه، با تلویزیون از پیش مشخص شود. از زمان مناظره های سال 2009 و 2013، ساختار ثابتی برای این امر وجود داشته است که کارآمدی خود را نشان داده است و امسال نیز از همان استفاده خواهیم کرد. *

اشپیگل: اگر بیش از یک بحث تلویزیونی وجود داشته باشد، مبارزات انتخاباتی بسیار داغ تر خواهد بود. چرا شما با آن مخالفت کردید؟

مرکل: از آنجا که مبارزات انتخاباتی در رسانه ها در قالب های مختلفی صورت می گیرد. و چون ما نظام ریاست جمهوری در آلمان نداریم، مردم به جای فرد، به حزب خاص، رای می دهند. از دیدگاه احزاب کوچکتر، حتی یک مناظره تلویزیونی هم امری ناخوشایند است، چرا که فقط کاندیداهای اصلی محافظه کاران و سوسیال دموکرات در آن شرکت می کنند.

اشپیگل: چرا برای رفتن به مصاحبه های کمپین انتخاباتی خود از هواپیماهای ارتش آلمان استفاده می کنید؟

مرکل: من از هلیکوپترهای متعلق به نیروی پلیس فدرال هم بهره می برم، و هر دوی این اقدامات، در راستای اختیارات قانونی است. باید صدر اعظم کشور، در همه حال در دسترس باشد و بتواند به بهترین نحو، وظایف خود را انجام دهد. مسائل امنیتی نیز وجود دارند. همه چیز شفاف است. من در سال 2005، رقیب انتخاباتی صدر اعظم بودم که به طور قانونی از هواپیماهای نظامی استفاده می کرد. من نیز آن موقع از هواپیمای خصوصی استفاده می کردم و اجازه استفاده از منابع ارتش را نداشتم.

اشپیگل: با تمام این تفاسیر، استفاده از چنین امکاناتی یک مزیت فوق العاده است. این طور نیست؟

مرکل: موافق نیستم. من حتی زمانی که در این رویدادهای حزبی شرکت می کنم یا در تعطیلات هستم، همیشه در حال وظیفه ام. البته از این موضوع شکایتی ندارم. می توان حتی گفت که این موضوع برای رقیب انتخاباتی ام یک مزیت است. چرا که این وظایف را ندارد و می تواند روی اننتخابات و فعالیت هایش تمرکز کند.

اشپیگل: این طور فکر می کنید؟

مرکل: مدیریت زمان برای کاندیداهای بدون وظایف اجرایی دولت، با من متفاوت است. من هر کجا که باشم، باید وظایف سنگین صدراعظمی خود را در ذهن داشته باشم.

اشپیگل: در اوایل ماه اوت، در "نشست دیزل"، این طور تصمیم گرفته شد که شرکت ها فقط باید به روزرسانی های نرم افزاری انجام دهند؛ یعنی ارزان ترین راه حل برای صنعت خودرو. این امر برای کاهش انتشار اکسید نیتروژن کافی نخواهد بود. چرا دولت آلمان همیشه تا این حد در خصوص صنعت خودرو، رویکرد سهل گیرانه دارد؟

مرکل: فکر نمی کنم این طور باشد. این امر بیشتر به چشم انداز دولت برای جلب دوباره اعتماد از دست رفته به صنعت خودرو بستگی دارد.

اشپیگل: صنعت خودرو به طور سیستماتیک سیاستمداران آلمانی را فریب داده است. آنها سیستم های کامپیوتری دستکاری شده تولید می کنند که نتیجه میزان انتشار گازها را به صورت دروغ نشان می دهد. زمانی که دولت از این فریبکاری مطلع شد، این نشست را برگزار کرد و با این که تمام افراد حاضر، می دانستند که این امر کافی نیست، اما نتیجه آن، تنها به روزرسانی نرم افزار بود. مردم آلمان چه طور باید اعتماد کنند که دولت در مقابل صنعت اتوموبیل سازی ایستاده است؟

مرکل: نسخه شما از وقایع بسیار خلاصه شده است. ما از همان ابتدا متوجه شدیم که به روزرسانی نرم افزار تنها قدم اول است. در قدم های بعدی، موضوع  را دقیق تر پیگیری خواهیم کرد.

اشپیگل: باراک اوباما در ماه نوامبر در مصاحبه ای با ما، از شما به عنوان ضامن دموکراسی و همچنین مدافع ارزش های غربی یاد کرد. اما از زمانی که شما صدراعظم بوده اید، مشارکت در انتخابات به صورت بی سابقه ای پایین آمده است. چه طور این مسئله را توجیه می کنید؟

مرکل: خوشبختانه، مشارکت مردم در انتخابات پیشین بیشتر بوده است. اگر مردم بدانند که با چه تصمیم مهمی رو به رو هستند، حتما پای صندوق ها رفته و رای می دهند. همچنین همواره مشارکت در انتخابات عمومی خیلی بیشتر از انتخابات ایالتی است.

اشپیگل: از زمانی که شما صدر اعظم بوده اید، مشارکت مردم ثابت مانده است. برخی می گویند که شما باعث کم رنگ شدن حضور مردم شده اید. آیا چنین اتهاماتی، شما را آزار نمی دهد؟

مرکل: جهت اطلاع دقیق تر در سال 1998 مشارکت 82.2 درصد بود، در سال 2002 مشارکت 79.1 درصد بود، در سال 2005 مشارکت 77.7 درصد بود، در سال 2009 مشارکت 70.8 درصد بود و سپس در سال 2013 به 71.5 درصد افزایش یافت. من پیش بینی می کنم که امسال بار دیگر با افزایش میزان مشارکت مردم رو به رو خواهیم شد. من معتقدم که کمپین های انتخاباتی، فرصتی برای نشان دادن نظرات و سیاست های احزاب و افراد در خصوص آینده کشور ماست. من در مصاحبه ها و رویدادهای انتخاباتی ام، به شرح کامل و مفصل این نظرات و چالش های پیش روی کشور پرداخته و راه حل های سیاسی مورد نظر را ارائه می دهم. هدف کمپین های انتخاباتی، خراب کردن و توهین به رقبا نیست. مردم در این رویدادها متوجه می شوند که جهان چقدر سریع در حال تغییر است و ما با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنیم. آنها بر این اساس، تصمیم می گیرند دوست دارند چه کسی آینده کشور را در دست بگیرد.

اشپیگل: اتحاد دموکرات مسیحی آلمان همیشه بر این امر تاکید دارد که مهاجرت باید به شدت کنترل شود. آیا ظهور حزب "آلترناتیو برای آلمان" پیامد اجتناب ناپذیر سیاست های شما نیست؟

مرکل: در تابستان 2015 ما با یک وضعیت بشردوستانه بسیار دشوار مواجه شدیم. من معتقدم که واکنش ما منطقی و صحیح بوده است. اما به دلیل این که اتحاد دموکرات مسیحی آلمان به دنبال مهاجرت منظم و کنترل شده است، ما به موضوع قاچاق انسان پرداخته ایم و در این رابطه اقدامات لازم را به شکل قرارداد اتحادیه اروپا و ترکیه انجام داده ایم.

اشپیگل: آیا شما اعتقاد دارید که گاهی دست حزب "الترناتیو برای آلمان" در سمت راست طیف سیاسی را بیش از حد باز گذاشته اید؟

مرکل: خیر. اگر نگاهی اجمالی به سیاست های امنیتی داخلی آلمان داشته باشید، خواهید دید که ما همه اقدامات را در چارچوب ارزش هایمان انجام داده ایم.

اشپیگل: خانم صدراعظم از شما به خاطر شرکت در این مصاحبه تشکر می کنیم.

منبع : اشپیگل/ ترجمه تحریریه دیپلماسی ایرانی / 33

انتشار اولیه: چهارشنبه 15 شهریور 1396 / انتشار مجدد: سه شنبه 21 شهریور 1396

کلید واژه ها: آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان انتخابات آلمان افیون قدرت


نظر شما :