ترامپ با امیر قطر تماس گرفت

۱۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۸:۴۵ کد : ۱۹۷۱۵۴۹ سرخط اخبار

امیر قطر در پاسخ به تلاش ترامپ برای میانجیگری میان قطر و دیگر اعراب، تهدید آنها به استفاده از گزینه نظامی در طی بحران را یادآورد شد و گفت که قبول درخواست 13گانه شورای همکاری، حاکمیت ملی قطر را مخدوش می کند.

به گزارش فارس، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دقائقی پس از برگزاری کنفرانس خبری مشترک با امیر کویت و صحبت در خصوص بحران قطر، با امیر این شیخ نشین حاشیه خلیج فارس تماس تلفنی برقرار کرد.

«محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» وزیر خارجه قطر در خصوص محتوای این مذاکره تلفنی با شبکه خبری الجزیره مصاحبه کرد و گفت که امیر کشورش، رفتار بد دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس در طی بحران را به طرف آمریکایی یادآور شده است.

وزیر خارجه قطر گفت که دونالد ترامپ در خصوص نتایج دیدار امشب با امیر کویت در کاخ سفید، با امیر قطر سخن گفته است.

ترامپ امشب پس از دیدار با شیخ «صباح احمد الصباح» امیر کویت گفته بود که علاوه بر استقبال از نقش میانجیگری کویت میان قطر و دیگر اعراب، مایل به ایفای نقشی مشابه در این بحران است.

اواخر بهار بود که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به پیروی از عربستان، از قطر خواسنتد که علاوه بر انحلال شبکه خبری الجزیره و قطع حمایت از اخوان المسلمین، روابط خود با ایران را نیز قطع کند؛ امیر قطر اعتنا نکرد و 48 ساعت پس از ارائه درخواست دیگر اعراب، پیام تبریکی به «حسن روحانی» رئیس دولت دوازدهم فرستاد و از تعمیق و تحیم روابط سخن گفت.

پس از آن، سایه تنش بر روابط قطر و دیگر اعراب تیره تر شد و دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس علاوه بر بستن مرزهای زمینی و هوایی خود بر روی قطر، ارسال مواد غذایی برای قطری ها را نیز قطع کردند.

«شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر قطر امشب در واکنش به اظهار تمایل ترامپ برای میانجیگر گفت که درخواست های 13گانه کشورهای محاصره کننده قطر، حاکمیت ملی قطر را خدشه دار می کند.

امیر قطر البته تأکید کرد که باید مکانیزمی برای گفت وگو با این دولت ها پیدا و اقداماتی که تاکنون علیه قطر انجام شده، کان لم یکن شود.

وی به تهدید شورای همکاری خلیج فارس و مشخصاً عربستان به استفاده از گزینه نظامی در صورت قبول نشدن خواسته های 13گانه هم اشاره کرد و این رخداد تاریخی در روابط اعراب حاشیه خلیج فارس را «باعث تأسف» خواند.

وزیر خارجه قطر گفته که فضای حاکم بر گفت وگوی تلفنی امشب ترامپ و امیر قطر، مثبت بوده است.

کلید واژه ها: قطر با امیر کویت دیگر اعراب


نظر شما :