تکذیب توافق بر سر تشکیل ۳ اقلیم در کردستان

۲۶ مهر ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۴ کد : ۱۹۷۲۶۰۸ سرخط اخبار

نخست وزیر عراق با تکذیب هرگونه توافقی برای تشکیل سه اقلیم در کردستان عراق گفت: شهروندان کرد از ما می خواهند آنها را از دیکتاتوری نجات دهیم. وی در ادامه از چهره های سیاسی اقلیم نیز خواست نیروهای پیشمرگ را کوچک نکنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی اظهار داشت: قاطعانه حصول هرگونه توافق برای تشکیل سه اقلیم در کردستان را تکذیب می کنم.

وی افزود: شهروندان کرد تماس می گیرند و می خواهند که آنها را از دیکتاتوری نجات دهیم.

العبادی در ادامه از چهره های سیاسی در اقلیم کردستان عراق خواست تا تقسیم نیروهای پیشمرگ به حزب ها و گروه های مختلف آنها را کوچک نکنند.

العبادی تاکید کرد، پیشمرگ ها همکاری با دولت فدرال را انتخاب کردند.

نخست وزیر عراق در این کنفرانس مطبوعاتی به نزدیکی زمان اعلام آزادی تمامی خاک عراق از تروریسم و کنترل بر مرزهای این کشور با سوریه اشاره کرد.

جزئیاتی از توافق حشد شعبی و اتحادیه میهنی کردستان عراق درباره مناطق مورد مناقشه

پیشتر مسعود حیدر، یکی از نمایندگان کرد عراق در صفحه اجتماعی خود در فیس بوک اعلام کرده بود، توافقی میان هادی العامری، از فرماندهان حشد شعبی و بافل طالبانی از رهبران حزب اتحادیه میهنی کردستان درخصوص مناطق مورد مناقشه جهت پایان دادن به طرح استقلال حاصل شده است.

حیدر افزود: پس از همه پرسی با نظارت العبادی توافقنامه ای ۹ بندی میان این دو طرف به امضا رسید که براساس آن حق تعیین سرنوشت اقلیم برای مدتی نامعلوم از بین می رود.

این نماینده کرد ادامه داد: بندهای توافقنامه مذکور که از طرحی فرانسوی اخذ شده شامل تقسیم اقلیم کردستان به دو اداره و یا دو اقلیم است تا به این ترتیب کردها از فکر حق تعیین سرنوشت در آینده ای نزدیک بیرون بیایند.

این توافقنامه طبق گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع) بر استقرار مجدد نیروهای عراقی در مناطق مورد مناقشه و تحویل ۱۷ واحد اداری (شهرستان ها، شهرها و مرکز کرکوک) به بغداد که اربیل پس از ۲۰۱۴ اداره آنها را به دست گرفته بود، صراحت دارد.

همچنین اگر این ۱۷ واحد اداری به دولت فدرال تحویل داده نشوند، بغداد انتقال مدیریت ۱۱ واحد اداری دیگر را که اقلیم بعد از سال ۲۰۰۳ تاکنون به دست گرفته را نیز درخواست خواهد کرد و مجموع آنها به ۲۸ واحد اداری خواهد رسید.

در توافقنامه مذکور آمده است، مرکز شهر کرکوک تحت مدیریت مشترکی قرار خواهد گرفت به این شکل که ۱۵ محله کردنشین آن را کردها و ۲۵ محله باقی مانده را گروه های دیگر مدیریت خواهند کرد و این وضعیت برای شش ماه ادامه خواهد داشت.

همچنین طبق این توافقنامه، مدیریت اماکن استراتژیک کرکوک از جمله پایگاه k۱، فرودگاه، چاه های نفت و انجام پروازهای بین المللی در فرودگاه سلیمانیه تحت مدیریت دولت فدرال خواهند بود.

طبق گزارش واع، به موجب این توافقنامه، دولت فدرال حقوق کارمندان در سلیمانیه و کرکوک و حقوق پیشمرگ ها در مرزهای سلیمانیه را براساس لیست تهیه شده از سوی بافل طالبانی پرداخت می کند و اقلیم حلبچه – سلیمانیه – کرکوک تشکیل شده و دولتی برای این اقلیم جدید ایجاد خواهد شد.

این نماینده کرد گفت: به رغم هشدارهای بین المللی تمام اتفاقاتی که در اقلیم و مناطق مورد مناقشه افتاد تبعات آن برعهده مسعود بارزانی، رئیس اقلیم و حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق خواهد بود.

کلید واژه ها: پیشمرگ کرکوک واحد اداری دولت فدرال


نظر شما :