بدترین رفتارها با اعضای جنبش خدمت می شود

ترکیه و قبرستان گولنی ها

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۷۵۰۸۳ اخبار اصلی خاورمیانه
مقامات ترکیه از تلاش ناکام برای کودتای ژوئن گذشته تا کنون بیش از 55 هزار نفر را بازداشت کرده اند، از این تعداد 18 هزار نفر زن و نزدیک به 700 نفر کودکانی هستند که به همراه مادرانشان متهم به کودتا شده اند و در بازداشت به سر می برند.
ترکیه و قبرستان گولنی ها

نویسنده: محمد امین المصری

دیپلماسی ایرانی: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه لابد این را موفقیت خود می داند که کشورش را به زندانی بزرگ تبدیل کرده است، در خارج از زندان هیچ کس جز یاران رئیس جمهوری زندگی نمی کنند، هر کس با او هم نظر نباشد و با او مخالفت کند به زندان می رود. تقریبا تمامی طرفداران و اعضای جنبش «خدمت» که فتح الله گولن، متفکر اسلام گرای ترکیه ای آن را رهبری می کند، کشور را ترک کرده اند، آنها از دست رئیس جمهور اردوغان فرار کرده اند، و امیدوارند خیلی زود ابر سیاهی که بر کشورشان سایه انداخته است، کنار برود. در ترکیه حیات آزاد سیاسی و اقتصاد آزاد سیاسی وجود ندارد و این در حالی است که ترکیه از لحاظ قضایی نیز بعد از آن که هر کس به جنبش «خدمت» تمایل داشت دستگیر کرد، افت ملحوظی کرده است، ترک ها در عصری زندگی می کنند که پیش از این به یاد نمی آورند. با وجود این که رئیس جمهورشان به آنها وعده داده بود که کشورشان را بهشت خدا در زمین تبدیل کند، در حالی که آن را به یک گور بزرگ تبدیل کرده است. او حتی در تحقق طرح احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه و نخست وزیر سابقش در تحول سیاست خارجی ترکیه به «مشکلات صفر» با همسایگان شکست خورده و حالا ترکیه را تبدیل به کشوری کرده است که همه از دستش عصبانی هستند.

تعبیر «مقبره» را از خودم نگفتم، کسانی که از نزدیک اخبار را دنبال می کنند می دانند که ملت ترکیه از چه سختی هایی رنج می برند. روزنامه زمان ترکیه (که به زبان عربی منتشر می شود) خبری را منتشر کرد مبنی بر این که قایق عده ای از ترک ها که می خواستند از دست نیروهای ترکیه فرار کنند در رود ماریتسا غرق شد، از میان آنها جسد یک زن و کودکش کشف شدند. روشن شد که زن غرق شده 37 ساله بوده که بعد از اعلام حالت فوق العاده به بهانه خنثی سازی عوامل کودتای شکست خورده از کار برکنار شده است. در خبر به این هم اشاره شده است که دریای اژه و رود ماریتسا که ترکیه و یونان را از هم جدا می کند، به مقبره طرفداران جنبش خدمت تبدیل شده است. الآن کسانی که متهم به پیوستن به جنبش خدمت باشند از کار در دولت برکنار می شوند و جلوی کار آنها در هر کار دیگری در بخش خصوصی نیز گرفته می شود، همچنین تلاش می شود که به حاشیه رانده شوند و تحت فشارهای اجتماعی قرار بگیرند و گذرنامه های آنها مصادره یا کلا باطل می شود، همچنین بر اساس گزارش های محلی و بین المللی بازداشت شدگان در مراکز امنیتی و زندان ها رفتار بدی با گولنی ها می شود و مورد شکنجه قرار می گیرند.   

مقامات ترکیه از تلاش ناکام برای کودتای ژوئن گذشته تا کنون بیش از 55 هزار نفر را بازداشت کرده اند، از این تعداد 18 هزار نفر زن و نزدیک به 700 نفر کودکانی هستند که به همراه مادرانشان متهم به کودتا شده اند و در بازداشت به سر می برند.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: رجب طيب اردوغان فتح الله گولن ترکیه


نظر شما :