الجبیر: نیازی به سلاح‌های آلمانی نداریم

۰۵ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۷:۰۲ کد : ۱۹۷۵۱۹۷ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه عربستان ضمن ابراز نارضایتی از توقف صادرات سلاح های آلمانی به کشورهای عضو ائتلاف عربی تاکید کرد، ما به سلاح های آلمان نیازی نداریم.

به گزارش ایسنا، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در مصاحبه ای با خبرگزاری آلمان، تصمیم برلین در توقف صادرات سلاح به کشورهای عضو ائتلاف عربی را "عجیب" خواند و گفت: عربستان نیازی به سلاح های آلمانی ندارد و نیازش را در جایی دیگر تامین می کند.

وزیر امور خارجه عربستان با اشاره به اینکه علت اتخاذ چنین تصمیمی از سوی برلین را درک نمی کند، مدعی شد: جنگ علیه یمن جنگی "مشروع" است و دولت (مستعفی) یمن این درخواست را از ما کرده و این دخالت شامل قطعنامه ای می شود که از سوی شورای امنیت صادر شده است!

الجبیر افزود: آلمان به کشورهایی که عضو ائتلاف ضد داعش هستند و در سوریه و عراق فعالیت دارند و نیز کشورهایی که با طالبان در افغانستان مبارزه می کنند سلاح صادر می کند.

وی ادامه داد: دولت آلمان در تصمیم گیری های خود در مورد صادرات اسلحه میان جنگ های "مشروع" تفاوتی ایجاد کرده است و این مساله برای من عجیب است.

وزیر امور خارجه عربستان درباره مذاکرات داخلی در آلمان درمورد مسائل صادرات اسلحه نیز گفت: اگر آلمان مشکلی در صادرات اسلحه به عربستان دارد ما نمی خواهیم این کشور را به اتخاذ موضع گیری مشخص مجبور کنیم.

الجبیر در ادامه این مصاحبه اظهار داشت: نمی توان انتظار داشت پیش از تشکیل دولت جدید در آلمان سفیر عربستان به این کشور بازگردد. باید بگویم ما از صحبت هایی که اخیرا مسئولان دولت آلمان داشته اند خرسند نیستیم و به دنبال تضمین این مساله ایم که با عربستان همانند توپ فوتبال برخورد نشود.

این مسئول وزارت خارجه عربستان در ادامه روابط دو کشور را بسیار برجسته عنوان کرد و گفت: ما درمورد اظهارات اخیر مسئولان آلمان مشکلاتی داریم و می خواهیم نارضایتی خود را به شکلی آشکار از این صحبت ها اعلام کنیم اما منتظریم ببینیم در کابینه جدید آلمان چه اتفاقی می افتد. امیدواریم که امکان ازسرگیری روابط مانند گذشته برقرار باشد.

الجبیر در سخنرانی در حاشیه کنفرانس بین المللی کشورهای ساحل آفریقا اظهار داشت: کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با چالش های منطقه ای بزرگی مواجه هستند و کل منطقه به ویژه سوریه و عراق با چالش هایی روبروست.

وی تاکید کرد: مساله قطر در برابر موضوعات مهمی که در حال حاضر در منطقه وجود دارد مساله ای کوچک است و تمام آنچه ما می خواهیم این است که ما را به حال خود رها کنند و به تبلیغات رسانه ای علیه ما پایان دهند. گرچه مسئولان قطر توافقنامه های برای توقف حمایت ها از تروریسم امضا کرده اند اما این مساله به شکل کامل محقق نشده است.

وزیر امور خارجه عربستان در ادامه تاکید کرد: قطر باید شرایط فعلی را درک کند. چهار کشور عربی که قطر را تحریم کرده اند تنها چیزی که از قطر می خواهند توقف تروریسم است.

الجبیر در ادامه با اشاره به تمایل کشورش به تقویت روابط با عراق گفت: عراق نقش مهمی در جهان عربی دارد و ما از تلاش های این کشور برای بازسازی ها پس از جنگ با داعش حمایت می کنیم.

وی ضمن ابراز نگرانی نسبت به پیامدهای نبود ثبات در منطقه ساحل آفریقا گفت: در این منطقه افراط گرایی و تروریسم کنترل نشده و این خطرات به مناطق دیگری در قاره آفریقا منتقل خواهد شد و این امر تهدیدی برای امنیت و ثبات کل جهان است.

وی با اشاره به نقش کشورش در محافل بین المللی تشویق کشورهای جهان به اتخاذ موضع گیری هایی جدی در مقابله با "تروریسم و افراط گرایی" را وظیفه ریاض دانست.

ائتلاف مسیحی وابسته به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و حزب سوسیالیست دموکرات در آلمان توافق کردند که صادرات اسلحه به کشورهایی که به شکل مستقیم در جنگ یمن مشارکت دارند، متوقف شود.

عربستان رهبری ائتلافی متشکل از ۹ کشور را برعهده دارد که علیه یمن فعالیت می کند.

عربستان یکی از مهمترین خریداران سلاح های آلمان محسوب می شود.

این کشور در سال ۲۰۱۷ در رتبه ششم خریداران سلاح های آلمانی قرار گرفت و برلین با فروش سلاح هایی به ارزش ۲۵۵ میلیون یورو به این کشور موافقت کرد.

کلید واژه ها: قطر صادرات اسلحه


نظر شما :