مواضع تیلرسون نسبت به ایران و برجام باعث تغییرش شد

۲۵ اسفند ۱۳۹۶ | ۲۱:۵۴ کد : ۱۹۷۵۵۸۳ سرخط اخبار

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یکی از دلایل تغییر وزیر خارجه آمریکا را مواضع معقول تر او نسبت به ترامپ درباره برجام دانست و گفت: به نظر می رسد وزیر جدید مواضعش به ترامپ نزدیک بوده و مخالف برجام است به همین دلیل ترامپ او را به عنوان وزیر جدید انتخاب کرده تا زمینه های خروج از برجام را ایجاد کند.

سیدحسین نقوی حسینی در گفت وگو با ایسنا در تحلیلی از چرایی تغییر تیلرسون وزیر خارجه سابق آمریکا، گفت: ترامپ با مواضع شدید نسبت به برجام معتقد است که آمریکا باید از برجام خارج شود، نظری که تیلرسون مخالف آن بود. تیلرسون نسبت به برجام معقول تر فکر می کرد و معتقد بود که اگر آمریکا از برجام خارج شود خسارت دیده و اعتبارش در عرصه بین المللی زیر سوال می رود.

وی افزود: این مواضع تیلرسون درباره برجام مورد علاقه ترامپ نبود و او را در راستای اهداف خود نمی دید به همین دلیل می توان گفت که ترامپ، تیلرسون را تغییر داد تا زمینه های خروج از برجام را فراهم کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یکی از دلایل تغییر تیلرسون را مواضع او نسبت به ایران و برجام دانست و گفت: وزیر خارجه جدید آمریکا مواضع نزدیک تری به ترامپ درباره ایران و برجام دارد. او مخالف برجام است به طوریکه پیش از این گفته بود برجام توافق فاجعه باری برای آمریکا و بدترین توافق است که تاکنون انجام شده است. این نشان می دهد که تیم جدید وزارت خارجه آمریکا مقابله با برجام را تشدید می کند.

نقوی حسینی در عین حال با تاکید بر اینکه «ایران در مقابل تمامی اتفاقات در خصوص برجام سناریو دارد» گفت: بر اساس تصمیم دولت و مواضع اعلامی از سوی دستگاه دیپلماسی به ما، چه آمریکا در برجام نماند و یا اروپایی ها بمانند و یا اینکه هر دو خارج شوند ما برای همه این اتفاقات برنامه داریم.

وی در عین حال گفت: با وجود اینکه ما برای همه اتفاقات سناریو و برنامه داریم ولی اگر وزیری که خواهان حفظ برجام بود در آمریکا سر کار می آمد برای ما شرایط فرق می کرد ولی به هر حال تصمیم گیری بر عهده ما نیست.

کلید واژه ها: تیلرسون


نظر شما :