گزارش تسنیم از نامه برخی اصلاح طلبان برای مذاکره با ترامپ

۲۷ خرداد ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۹ کد : ۱۹۷۷۲۸۱ سرخط اخبار

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیمدونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سه شنبه هفته پیش در کنفرانس خبری که بعد از دیدار با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی داشت بدون اشاره به خروج آمریکا از برجام نسبت به آنچه بازگشت ایران به پای میز مذاکره ابراز امیدواری کرده بود. اما درست یک هفته پس از این اظهارات ترامپ، امروز نامه ای مشترک از برخی اصلاح طلبان داخل کشور و اپوزیسیون خارج از کشور منتشر شد که در آن طرح مذاکره مستقیم با ترامپ و تضمین گرفتن از او مطرح شده است.

در این نامه اسامی شماری از اصلاح طلبان تندرو همچون غلامحسین کرباسچی، احمدی منتظری، ابوالفضل بازرگان و نیز اپوزیسیون خارج از کشور  از جمله جمیله کدیور، رضا علیجانی به چشم می خورد.

این نامه در حالی منشتر شده که، کارشناسان ارشد حوزه بین الملل بارها بر این مهم تاکید کرده اند که برنامه هیچ کشوری علیه کشور دیگر بدون همراهی عوامل وابسته یا مرعوب عملیاتی نخواهد شد و حمایت دولت آمریکا از برخی گروه های سیاسی داخلی ایران، برای بزنگاه هایی است که آمریکا قصد عملیاتی کردن برنامه های خود علیه ملت ایران را دارد که مقابله با توان دفاعی با ابزار فشار اقتصادی و تحریم نمونه بارز آن در مقطع کنونی است.

تلاش آمریکا برای فشار بیشتر به ملت ایران با خروج واشنگتن از برجام، علنی شد؛ چیزی که علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب پس از آن "تقسیم کار" آمریکایی ها با برخی کشورهای اروپایی برای فشار بیشتر خبر داد. حالا می توان گفت که فشار برای محدود و محصور کردن ایران در خاک خود از طریق طرح های چون FATF و.. و مقابله با توان دفاعی و موشکی ایران یک نوع تقسیم کار علنی بین آمریکا و برخی کشورهای اروپایی است.

به نظر می رسد که در این تقسیم کار ضلع سومی هم وجود دارد و نقش کاتالیزوری برخی عوامل داخلی است که باید این مسیر را در داخل فراهم کنند و این نامه بیانگر این مهم برای پیوند زدن "فشار از بیرون"با همراهی از داخل در راستای عملی شدن توطئه جدید آمریکاست.

با نگاهی به تاریخ معاصر ایران می توان نتیجه گرفت که همواره نقش کاتالیزورها (تسهیل کنندگان) در بزنگاه ها موثر و حتی تعین کننده بوده است؛ گرچه عناوینی چون "روسوفیل" و "انگلوفیل" (روسوفیل طرفداران سیاست روسیه در ایران و انگلوفیل طرفداران سیاست انگلیس در ایران) در تاریخ ایران می تواند با عناوینی چون خائن، وابسته و یا در خوشبینانه ترین حالت ممکن، جاهلانی در خدمت بیگانگان تعریف شود اما امروز این نقش در حالت به روز شده اش برای مذاکره با ترامپ در حالت به روز شده اش رونمایی شده است.

13970327141305655144583510.png

نگاهی به لیست کسانی که درخواست مذاکره با آمریکا را امضا کرده اند، نشان می دهد که برخی از اصلاح طلبان تندرو علی رغم آنکه خود را در مقابله با نیروهای وفادار به انقلاب، "رفرمیست" و "اصلاح طلب" می خوانند،در بزنگاه های مهم، اعم از وقایع سال 78، 88 و حوادث دی 96 یا در برهه های که آمریکا و اروپایی برای صدور قطعنامه یا تحریم علیه ایران، در صف مقابل ملت ایران قرار داشته اند، با جریان خارجی همراهی کرده اند و هیچ نشانه ای از اصلاح طلبی به معنای واقعی کلمه در آنها دیده نمی شود.

و این نخستین بار نیست که آنان در یک بزنگاه مهم برای مردم ایران، به جای قرار گرفتن در صف ملت ایران، همراهی با تحریم کنندگان و صف بیگانگان را ترجیح داده اند. با درخواست این گروه برای مذاکره با آمریکا، حکایت آن دزدی که می گفت، از هرکجا دزدی می شود، سراغ من می آیند و از قضا، کالای دزدی شده از منزل من پیدا می شود! در اذهان متبادر می شود؛ حال کسانی که در مقطع کنونی درخواست مذاکره با رئیس جمهور آمریکا که هنوز چند روزی نیست که از بدعهدی آنها با ملت ایران در ماجرای خروج از برجام نگذشته، چگونه با عدم مرعوبیت در مقابل آمریکا و اصلاح طلبی قابل جمع است؟

باید گفت، که اگر قرار باشد پروژه فشار به ایران توسط گروهی در داخل دنبال شود، چه کسانی شایسته تر از اینها هستند؟ و اگر قرار باشد این پروژه علیه ملت ایران انجام شود، این افراد چه اقدام بهتری از طرح مذاکره مستقیم با ترامپ، را می توانند انجام بدهند؟ در حالی این افراد که خود را اصلاح طلب می خوانند، ادعای عدم مرعوبیت در مقابل غرب و آمریکا را دارند که باید گفت اگر قرار باشد، ترامپ به برخی افراد داخلی جهت همراهی کردن با پروژه های ضدایرانی و پروژه فشار به ملت ایران، پاداشی بدهند چه کسانی سزاوارتر از امضا کنندگان این نامه هستند؟

به نظر می رسد نامه مشترک برخی اصلاح طلبان با اپوزیسیون خارج از کشور برای مذاکره با ترامپ، موجب آشکار شدن مرحله جدیدی از خیانت در پشت جبهه برای فشار بیشتر به مردم توسط کسانی که خود را اصلاح طلب می دانند، شده است.

کلید واژه ها: ایران اصلاح طلبان بزنگاه ترامپ


نظر شما :