ادعای روزنامه کویتی الجریده

ترامپ ۷ شرط ایران برای مذاکره مستقیم را پذیرفته است!

۱۳ مرداد ۱۳۹۷ | ۲۰:۰۰ کد : ۱۹۷۸۲۳۸ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
گفته شده است که بن علوی قصد داشته بعد از سفر به واشنگتن مستقیما به تهران بیاید تا پاسخ امریکایی ها را به طرف های ایرانی بدهد اما از او خواسته شده صبر کند تا ظریف از سفر خارجی اش بازگردد.
ترامپ ۷ شرط ایران برای مذاکره مستقیم را پذیرفته است!

دیپلماسی ایرانی: روزنامه کویتی الجریده ادعا کرد که ایران به 7 شرط پذیرفته بوده است که با امریکا مذاکره کند. 7 شرطی که پیش بینی می شد آن قدر سخت باشند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا آنها را نپذیرد. به نوشته الجریده این 7 شرط عبارت بودند از:

  1. بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای و اجرای تمامی تعهداتش.
  2. توقف تهدیدات نظامی امریکا علیه ایران.
  3. ارائه تضمین در جهت عدم تلاش امریکا برای براندازی نظام.
  4. پایان دادن به اختلاف افکنی میان ایران با کشورهای عربی توسط امریکا.
  5. پایان دادن به تحریم های جدید اقتصادی.
  6. توقف فشارهای اقتصادی.
  7. توقف فشار به شرکت های اروپایی تا آنها به تهران بازگردند.

به گفته روزنامه الجریده ناظران و مسئولان در کشورهای مختلف از اعلام آمادگی دونالد ترامپ برای دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بدون هیچ گونه پیش شرطی شوکه شدند.

همچنین روزنامه الجریده ادعا می کند که برخی منابع دیپلماتیک در تهران به این روزنامه گفته اند که این پیشنهاد ترامپ ناگهانی و بدون پشتوانه نبوده بلکه مقدمات آن از قبل فراهم شده بود. به گفته این منابع، قبل از این که ترامپ برای دیدار و گفت و گوی بدون پیش شرط با ایران اعلام آمادگی کند، ایرانی ها از طریق یک میانجی عمانی پیامی را به واشنگتن فرستادند که مفادش این بود که ایران می پذیرد پشت میز مذاکره برای گفت وگوی مستقیم با ایالات متحده بنشیند اما به 7 شرط که آنها را سخت توصیف کرده بودند که در راس آنها بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای و اجرای تمامی تعهداتش بر اساس آن چه در متن توافق آمده و همچنین متوقف کردن تهدیدهای نظامی اش بود. در مقابل ایران با ایالات متحده برای حل دو بحران یمن و سوریه همکاری خواهد کرد و با امریکایی ها در عراق و افغانستان هماهنگی خواهد داشت.

به گفته این منابع، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قبل از آغاز تور اروپایی روحانی در ابتدای ماه ژوئن گذشته شروط ایران را در نامه ای به اطلاع عمانی ها رساند و یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان در سفر اخیر خود به واشنگتن این نامه را به امریکایی ها داد.

این منابع در ادامه می افزایند، بر خلاف انتظار ایرانی ها، واشنگتن به نامه پاسخ مثبت داد، و علنا دو شرط اصلی را پذیرفت، به موجب آن جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا تاکید کرد که ایالات متحده برنامه ای برای حمله نظامی به ایران ندارد و برای براندازی نظام حاکم بر ایران نیز تلاش نمی کند. به دنبال آن، رئیس جمهوری امریکا اعلام کرد آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است که شگفتی ناظران را برانگیخت. اعلام آمادگی ترامپ برای ایرانی ها هم تعجب برانگیز بود برای این که انتظار نداشتند واشنگتن شروط سخت آنها را بپذیرد و تصور می کردند که حداقل مدت زمانی را برای بررسی آن صرف کند.

گفته شده است که بن علوی قصد داشته بعد از سفر به واشنگتن مستقیما به تهران بیاید تا پاسخ امریکایی ها را به طرف های ایرانی بدهد اما از او خواسته شده صبر کند تا ظریف از سفر خارجی اش بازگردد.

به گفته این منابع امریکایی ها همچنین پیشنهاد داده اند تا دیداری مقدماتی میان ظریف با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در سنگاپور و در حاشیه نشست آسه آن صورت بگیرد تا به دنبال آن حسن روحانی و دونالد ترامپ در نیویورک و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر با یکدیگر دیدار کنند.

الجریده ادعا کرده که ایران با وجود اختلافات شدید مقامات ایرانی در حال بررسی پیشنهاد امریکایی هاست.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران میانجی گری عمان میان ایران و امریکا را رد کرده است.

منبع: الجریده / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایران و امریکا دونالد ترامپ پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران پیشنهاد ترامپ به دیدار با روحانی


( ۲۱۰ )

نظر شما :

البیت ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۰:۱۱
می خوری یا میبری؟
حاضر ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۰:۵۵
آن ۷ شرط می بایست هشت ۸ شرط بود.امریکا میبایست از جهان بخاطر خروج از برجام معذرت خواهی میکرد!ولی به هر صورت من هم فکر میکنم این بهترین راه است نه تنها برای امریکا یا ایران بلکه بخاطر کل جهان و شرط اول حتمأ باید اتفاق بیفتد! بعدأ حاضر به مذاکرات شوید.اگر بند اول شرط را قبول کند آمریکا خودبخود بقیه بندها هم به رسمیت شناخته شده چون در برجام لحاظ شده.
خبرگرد ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۲:۵۷
من که توی سایت الجریده چنین خبری ندیدم
صلح جهانی ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۵:۱۹
احتمالأ ترامپ متوجه اشتباه بزرگ خروج از برجام شده است واما لکه کبودی که دردست راست ترامپ درعکس دیده میشود ، امکان دارد کار نتانیاهو باشد برای فشار و باج گیری از ترامپ که مبادا با ایران روابطش بهترشود ، کلا نمیشود چیزی را پیش بینی کرد و اگر امریکا بازگشت به برجام را از سربگیرد و شرط و شروط ایران را بپذیرد ، آنوقت باید دید در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد امسال نتانیاهو چه نوع کارتون هائی را با خود برای خنداندن دنیا حمل میکند ، از همین حالا کاریکاتوریست های حرفه ای باید گوش بزنگ باشند و ازهنر طنز خود استفاده کنند .
رضا ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۵:۲۶
شما خائنین و وطن فروشان دوست دارید با آمریکا لاس بزنید چرا نام ایران لجنمال میکنید
رضا ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۶:۵۱
خدا لعنت کند هر کسی را که صحبت مذاکره با آمریکا شیطان بزرگ را بکند. خائن و وطن فروش است از کسی که حرف از مذاکره با ترامپ را بزند.
l ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۷:۴۴
خب دیگه بروید مذاکره ما مردم دیگه تحمل بدبختی نداریم...
علی ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۴
با سلام اولاً اینکه می دانیم آمریکایی ها بر سر توافقی که امضا کرده بودند نیاستادند پس برای آن ها مهم نیست که ایران چه شرط هایی را می گذارد چون می پذیرند و بعد هم به فرموده مقام معظم رهبری مثل آب خوردن میزنند زیر توافقشان. دوماً اینکه بر اساس شواهد و مستندات آمریکا جرات حمله به جمهوری اسلامی را ندارد چون ضربات شدید اقتصادی و غیره را باید متحمل شود که برای آمریکا جبران ناپذیر است و ثالثاً کاش که مسئولین ما کمی به توصیه های مقام معظم رهبری گوش میدادند و سر خود عمل نمی کردند. اللهی به امید پیروزی
حسن ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۳
هرکاری میکنید انجام دهید که دین ومملت در حال از هم پاشیدن است
ایرانی ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۴
از امریکا حمایت نمیکنم ولی دوست هم ندارم زیر پای روس ها باشم و به خاطر سیاست های جاه طلب روس هزینه بده هم ملت هم دولت روس ها هم کم بدقولی نکردن با ماجرای موشک اس۳۰۰
ناشناس ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۲۲:۱۶
هیچ کس در دنیا حق ندارد انسانها را در فشار اقتصادی قرار دهد
عماد ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۲۲:۱۷
ما خیلی امیدواریم به این اتفاق و خوشحالیم . یعنی امید دارم که انجام بشه . اما توسایت الجزیره همچین چیزی ننوشته
شیما ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۲۲:۳۷
این خبر کذب محض هست. همچین خبری در سایت این نشریه نیست.
ایرانی ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۱
کاری به درست و غلط خبر ندارم ... البته آرزو میکنم درست نباشه . با فرض درست بودن خبر، متاسفانه شروط 3 و 4 افتضاح و فاجعه اس ... یه جور گل به خودیه .... وزیر دفاعشون هم که تو مطلب گفته توفکر تهدیدات نظامی و براندازی نظام نیستیم . اخه کجا علنا و بطور واضح به براندازی نظام و فروپاشی اش اشاره شده تو کل این ۴۰ سال ؟ تهدیدات نظامی زیاد بوده ولی فروپاشی نه معلومه که از درون این موضوع خواهان بیشتر داره تا بیرون .... تاسف برانگیزه
عبدالله ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۹
بایدباامریکا مذاکره کردو دوست هم شد.باعراقی ها دشمن بودیم حالا دوستیم.
سعید ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۱
مذاکره با امریکا دراین شرایط بهترین فرصت است وبا ید استفاده کرد.
امید ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۴
با امریکا مذاکره نشود فروپاشی نظام قطعا روی خواهد داد
آرمان ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۹
با سلام خدمت همه عزیزان ما مردم سربلند و صلح جویی هستیم و انجام مذاکره با ترامپ بعنوان حتی دشمن به نظر بنده هیچ اشکالی ندارد چون اگر پیامبران خود را الگو قرار دهیم این کار توسط موسی (ع) با فرعون و یا پیامبر اسلام (ٌص) با سران دشمنان خود انجام پذیرفت و توسط حضرت علی (ع) توصیه گردیده است و حتی امام حسین (ع) در حین جنگ نیز با سران دشمن چندین بار مذاکره نمودند. تنها نکنته ای که باید در نظر داشت تسلط مذاکره کنندگان است که می بایست بدور از هر گونه جو گیر شدن و با تسلط کامل نظرات ملت ایران را گفته و با وعده های احتمالی بی پشتوانه خام نشده و با اخذ ضمانتهای لازم و راستی آزمایی آنها بهترین تصمیم را بگیرند.
سلطان ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۴۳
والا اخبار ایران که همیشه دوروغ بوده.بابا این خود زنی ها چیه.جون مامانتو قسم بخور ترامپ که با ما کاری نداشته باشی هر چی بگی قبول .حداقل حرفاتون یکی کنید بعد بیاید جلوی دوربین دیگه همه فهمیدن که شمام خوشتون اومده از مذاکره گل از گل همتون شکفته
هادی ۳۰ تیر ۱۳۹۸ | ۱۱:۳۵
کاملا معلومه که این خبر دروغه فقط برای تلافی شکستهای اخیر غرب میخوان شان کشورمون رو بیارن پائین اما کور خوندن حالا مائیم که یقه اونا رو ول نمی کنیم
zzzzzzzzzzz ۱۷ آذر ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۳
کسی که هیچ تعهدی را عمل نمی کند فرقی ندارد چه شرایطی برای او گذاشته شود.بازهم تکرار راخواهیم دید