ادعاهای سفیر امارات در آمریکا علیه ایران

۲۳ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۷۸۹۵۰ سرخط اخبار

سفیر امارات در واشنگتن در مقاله ای مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران از انصارالله یمن حمایت تسلیحاتی می کند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز عربی، یوسف العتیبه، سفیر امارات در واشنگتن در مقاله‌ای که واشنگتن پست آن را منتشر کرد، مدعی شد که اصلی‌ترین تهدید در یمن تنها گروهک تروریستی القاعده نیست زیرا ایران و نماینده آن یعنی شبه نظامیان حوثی(انصارالله یمن) که شبیه به حزب الله است پشت بحران کنونی یمن قرار دارند.

وی مدعی شد که تهران تجهیزات نظامی پیشرفته‌ای به انصارالله یمن تقدیم می‌کند که هیچ طرف غیردولتی دیگری در جهان به آنها دست نمی‌یابد.

در مقاله سفیر اماراتی آمده است : درحالی که آمریکا ماه گذشته به دلیل دخالت ایران در یمن و خاورمیانه تحریم‌های شدیدی علیه این کشور اعمال کرده است کشور قطر بار دیگر موضع ملایم خود نسبت به افراط‌گری اسلامی را آشکار کرد و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر  در یک تماس تلفنی با حسن روحانی ،رئیس جمهور ایران پیشنهادی در رابطه با همکاری در زمینه حمل و نقل دریایی و سرمایه‌گذاری‌های دیگر به او داد.

العتیبه همچنین مدعی شد که روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در ماه آوریل گذشته در گزارشی اعلام کرد که دوحه صدها میلیارد دلار به سپاه پاسدارن ایران و برخی طرف های دیگر پرداخته است تا برخی افراد ربوده شده از خاندان حاکم را آزاد کنند.

وی با بیان اینکه تا زمانی که کشور یمن دولت نداشته باشد حضور گروهک القاعده یک تهدید بزرگ برای شبه جزیره عربی به شمار می رود مدعی شد که حوثی ها نیز با تکیه بر حمایت‌های ایران یک تهدید به شمار می‌روند.

سفیر امارات در واشنگتن مدعی شد که این طرف‌های سرکش(انصارالله یمن) که دولت و حکومت ندارند با موشک های بالستیک و پهپادهایی که ایران به آنها می دهد کشورها و تجارت جهانی را تهدید می کنند و همچنین عناصر انتحاری دارند که قادرند هواپیماها را در خاک آمریکا منفجر کنند.

در بخش دیگری از این مقاله آمده است: خاورمیانه یک مکان پیچیده و خطرناک به شمار می رود اما چشم انداز امارات در رابطه با منطقه بسیار روشن است و درحالی که دیگر کشور ها بر ایران تکیه کرده اند کشور  امارات با خطرناک‌ترین نماینده ایران می‌جنگد.

به گزارش ایسنا، این ادعا در حالی مطرح می شود که مقامات کشورمان همواره تاکید می‌کنند جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی در امور داخلی یمن ندارد و خواستار ایجاد راه حل مسالمت‌آمیز برای حل بحران یمن است.

ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان نزدیک به سه سال است که زنان و کودکان یمنی را به قتل می‌رساند، مدارس و بیمارستان‌های آنان را بمباران می کند و از رسیدن غذا و دارو و کمک‌های بشردوستانه به آن‌ها ممانعت می‌کند و به دلیل تجاوزهای وحشیانه‌اش در یمن در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفت.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قبل از این نیز در واکنش به تحولات اخیر یمن، با اشاره به تداوم تجاوز وحشیانه خارجی که به نابودی زیرساخت‌ها و محاصره همه جانبه و کشتار جمعی و خاموش ملت یمن منجر شده است، ابراز امیدواری کرد: همه گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی و اجتماعی یمن، ضمن همبستگی با یکدیگر از جبهه واحد ملی علیه تجاوز خارجی محافظت کنند.

قاسمی با ابراز تاسف از درگیری‌های اخیر و دعوت همه نیروهای یمنی به آرامش و خویشتنداری ابراز امیدواری کرد و افزود: تمامی اختلافات داخلی در چارچوب گفت‌وگو حل و فصل و زمینه هرگونه سوء‌استفاده دشمنان خارجی ملت یمن مسدود شود.

وی در رابطه با مساله حمایت تسلیحاتی از یمن اعلام کرده است: ما هیچ‌گونه ارتباط تسلیحاتی با یمن نداریم، یمن در محاصره است و چنین امکانی در کل وجود ندارد در غیر این‌صورت ایران به قدری شهامت دارد که چنین اقدام و سیاستی را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم یمن هست سلاح‌هایی است که از دولت‌های قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده می‌کنیم یمن برای آنکه در مقابل تجاوز و حملات بی‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنیک‌های درونی رفته و این طبیعی است.

هم‌چنین علی اکبر ولایتی، دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی و مشاور رهبری در امور بین الملل  در پاسخ  به سوالی در خصوص برخی اتهامات در رابطه با مداخله ایران در امور یمن، گفت: در یمن کشورهای مرتجع عربی تحت عنوان ائتلاف عربی ضد یمن مداخله مستقیم کرده‌اند و ایران جز حمایت سیاسی و کمک‌های انسانی برای نجات مردم این کشور کار دیگری انجام نداده است.

کلید واژه ها: امارات متحده عربی


نظر شما :