کانادا سفیرش در چین را برکنار کرد

۰۷ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۵ کد : ۱۹۸۱۳۸۳ سرخط اخبار

نخست‌وزیر کانادا سفیر کشورش در چین را در پی اظهارنظر پیرامون احتمال استرداد مدیر ارشد شرکت هوآوی از کانادا به آمریکا اخراج کرد.

به گزارش ایسنا، جان مک‌کالم، سفیر کانادا در چین موضوع بازداشت منگ وانژو و درخواست استرداد او از سوی آمریکا را از نظر وجاهت قانونی «مسأله‌دار» خوانده و ابراز امیدواری کرده بود که آمریکا پیگیر استرداد منگ نشود.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در بیانیه‌‎ای که در همین رابطه منتشر کرد، نوشت، از مک‌کالم خواسته استعفایش را تسلیم کند؛ هرچند در این بیانیه علت تصمیم خود را اعلام نکرده است.

ترودو اعلام کرد: شب گذشته من از جان مک‌کالم، سفیر کشور در چین خواستم که استعفا دهد و سپس استعفای او را پذیرفتم.

بازداشت منگ وانژو که در شهر ونکوور صورت گرفت، روابط دیپلماتیک کانادا و چین را وارد بحرانی کم‌سابقه کرده است.

کانادا اعلام کرده که منگ را به درخواست واشنگتن بازداشت کرده اما چین خواستار آزادی فوری اوست و می‌گوید کانادا و آمریکا از قوانین بین‌المللی بازداشت و استرداد مظنونان به نفع مقاصد خود سود جسته‌اند.

مک‌کالم روز سه‌شنبه گذشته در یک اظهارنظر عمومی گفته بود که بازداشت و موضوع استرداد منگ از سوی آمریکا از نظر وجاهت قانونی بسیار متزلزل است.

او یک روز پس از آن در بیانیه‌ای اظهارات خود را نسنجیده خوانده بود و ابراز تأسف کرده بود که باعث گمراهی شده است. با این حال او روز جمعه یک بار دیگر گفته بود: برای کانادا خیلی خوب خواهد شد اگر آمریکا درخواست استرداد منگ را پیگیری نکند.

آمریکا قصد دارد تا ظرف یک هفته با ارائه درخواستی رسمی به کانادا، از این کشور بخواهد تا معاون ارشد مالی شرکت هوآوی را برای محاکمه در دادگاه به دلیل اتهاماتی نظیر دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تحویل دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات آمریکایی گفته‌اند که به دنبال استرداد مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی هستند که یکم دسامبر در کانادا بازداشت شد.

کلید واژه ها: کانادا چین


نظر شما :