سخنگوی وزارت امور خارجه در ویدئوکنفرانس خود با خبرنگاران

خطیب زاده: تعویق مذاکرات تا آغاز دولت جدید طبیعی است/هند به تعهدات خود در چابهار عمل کند

۲۸ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۵ کد : ۲۰۰۴۱۶۱ اخبار اصلی پرونده هسته ای خاورمیانه
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وضعیت لبنان گفت: این مردم لبنان هستند که باید در خصوص آینده لبنان تصمیم بگیرند. ما هیچ وقت از ارائه کمک به همه طرف‌ها به شمول دولت، گروه‌ها و احزاب پا پس نکشیده‌ایم. هرگاه از ما خواستند که کمک از طرف جمهوری اسلامی ایران داده شود، ما کمک کرده‌ایم. در این فشار اقتصادی که مردم لبنان در آن هستند بارها به دولت لبنان اعلام آمادگی کردیم که کمک می‌کنیم. اگر دولت لبنان آمادگی داشته باشد ما از ارسال کمک‌ها دریغ نخواهیم کرد.
خطیب زاده: تعویق مذاکرات تا آغاز دولت جدید طبیعی است/هند به تعهدات خود در چابهار عمل کند

دیپلماسی ایرانی: سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با حضور خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات وین اظهار کرد: مذاکرات در شش دوره قبل در وین جلو رفت. طبیعی است که مردم سالاری دینی در ایران حاکم است و این گفت وگوها به دلیل عدم اجرای آن توسط ایالات متحده با تاخیرهایی مواجه شد.

وی ادامه داد: انتخابات در ایران انجام شد و طبیعی است که باید اجازه بدهیم بر اساس آموزه‌های مردم‌سالاری دولت جدید حاکم شود و به عنوان مجری، دستورات نظام را جلو ببرد.

خطیب‌زاده گفت: البته سیاست‌های کلان نظام، همان‌هایی است که مقام معظم رهبری و نهادهای بالادستی تعیین می‌کنند و دولت و وزارت امور خارجه اجرا کننده آن تصمیمات هستند. طبیعی است که این (مذاکرات) در یک مسیر عادی ادامه پیدا خواهد کرد. مهم این است که منافع مردم تامین و تصمیمات عالیه نظام اجرا شود.

وی کشورمان تصریح کرد: اگر ایالات متحده به اجرای تصمیمات خودش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ برگردد و ما نیز آن را راستی‌آزمایی کنیم، طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران نیز از سرگیری تعهدات خودش را به صورت کامل خواهد داشت. باید صبر کنیم تا دولت جدید انشالله مستقر شود.

به گزارش مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به وضع قوانین در ضدیت با حجاب در اروپا گفت: آنچه توسط مقامات قضایی اروپایی اعلام شده، یک تصمیم شرم آور است. عجیب است وقتی که حقوق بشر و حقوق اقلیت ها و حقوق آزادی مذاهب به اسلام و مسلمین می‌رسد در اروپا معنای مضیق پیدا می‌کند. آنچه به عنوان تصمیم اعلام شده یک تصمیم تبعیض آمیز و مهمتر از آن یک تصمیم تبعیض ساز است و می‌تواند مبنای گسترش اسلام هراسی و گسترش خشونت بر علیه مسلمانان در دامنه اروپا باشد. طبیعی است که ما از نهادها و مراجع ذیربط اروپایی انتظار داریم که این را اصلاح کنند. این نقض اولیه و بدیهی آزادی شریعت و مذاهب در اروپا است و نقض حقوق اقلیت ها در پهنه اروپا است.

خطیب‌زاده در مورد آخرین وضعیت توسعه بندر چابهار گفت: بندر چابهار یکی از بندرهای مهم ایران در حوزه توسعه آبی است و در کریدور جنوب به شمال قرار دارد که نزدیک به دو دهه است که بین ایران، روسیه و هند صحبت شده است. قرارداد توسعه بخشی از آن در اختیار شرکت‌های هندی قرار گرفته است و ما انتظار داریم که شرکت‌های هندی به تعهداتشان عمل کنند.

سخنگوی وزات امور خارجه کشورمان گفت: ما نه یک کلمه بیش از برجام انتظار داریم و نه یک کلمه کمتر از آن! طبیعی است که درخصوص تعهدات هم ذیل برجام صرفاً بر اساس تعهدات خودمان و آنچه مکتوب است عمل می‌کنیم. طرح‌های زیادی شاید گفته شود اما آنچه روشن است، سیاست اصولی و کلی نظام است و آن هم این است که هیچ چیزی فراتر از برجام پذیرفته نخواهد شد.

خطیب‌زاده در خصوص جزئیات توافق بین ایران، انگلیس و آمریکا برای آزادی زندانیان گفت: اظهارنظری که از سوی طرف آمریکایی درباره این توافق شنیدیم، واقعا جای حیرت دارد. در کنار گفت‌وگوهای برجام در وین و موازی با آن اما جداگانه، گفت‌وگوهایی با واسطه با آمریکا و همچنین انگلیس داشتیم که درخصوص این موضوع بشردوستانه و انسانی بود. از روز اول گفته ایم که رهایی ایرانیانی که بصورت غیرعادلانه و ظالمانه و به بهانه های واهی در ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی زندانی شده‌اند، در اولویت است. ما به عنوان یک موضوع بشردوستانه و انسانی به این موضوع نگاه کرده‌ایم. اما آنچه ایالات متحده انجام می دهد، گره زدن یک موضوع انسانی به یک هدف سیاسی است که هیچ وقت برای ما قابل قبول نبوده است. در وین این گفت‌وگوها آغاز و به نتیجه رسید. یک سری مقدمات در همه طرف ها بین ایران، انگلیس و آمریکا لازم داشت و همه طرف‌ها رفتند و مقدماتش را انجام دادند. متاسفانه بخشی که مربوط به تعهدات ایالات متحده بود تا دیروز انجام نشده بود. متوجه شدیم که وقتی ایران به طرف خودش در ۱+۴ اعلام کرده است که دور هفتم مذاکرات در دولت جدید انجام خواهد شد، به ناگاه آمریکا یک تصمیم سیاسی گرفت که موضوع آزادی زندانیان را به این موضوع پیوند بزند. یعنی گفت‌وگویی که در موضوع بشردوستانه تمام شده بود را به گفت‌وگوهای برجام متصل بکند. ما فکر می‌کنیم این رویکرد غلطی است و باعث خواهد شد تا همه مسیرها دچار سختی شود. همین امروز نیز اگر ایالات متحده تعهدات خودش را در آن توافق انجام دهد، این توافق برای آزادی ۱۰ زندانی در همه طرف های ایران، انگلیس و آمریکا قابل انجام است.

خطیب‌زاده گفت: سفر مقامات فنی آژانس به ایران یک مسئله طبیعی است و همیشه انجام می شود و در سطوح مختلف ارزش خبری و سیاسی نداشته و اینها مراودات ما در چارچوب پادمان است.

وی همچنین گفت: براساس ارزیابی های ما، متاسفانه طرف آمریکایی در شش دور قبلی، به تمامی تعهداتش ذیل برجام و  قطعنامه ۲۲۳۱ توافق نکرد که برگردد. البته بخش عمده‌ای که باید توافق می‌شد انجام شده بود. یک اختلاف نظرهایی در برخی لیست‌ها و عناوین  باقی مانده بود که طرف آمریکایی در دوره ششم عملاً آنها را بلوکه کرد و توافق جدیدی صورت نگرفت. لذا ما اجازه دادیم که طرف آمریکایی برود و تصمیم سیاسی خودش را در واشنگتن بگیرد. در تهران نیز با توجه به برگزاری انتخابات و انتخاب رئیس جمهوری منتخب و طبیعتاً انتقال آرام و مدنی قدرت باید یکسری مقدمات فراهم و انتقال موضوعات انجام می شد. بر اساس تصمیم نهادهای بالادستی کمیته‌ای به عنوان کمیته تطبیق نامگذاری شد، در کمیته تطبیق نیز طبیعتا گزارش‌ها داده شده است. وزارت امور خارجه به عنوان یک نهاد حاکمیتی، برای اجرایی شدن تصمیمات اقدام می کند. بر همین اساس، در دولت سیزدهم نیز براساس سیاست‌های کلان نظام کار ادامه پیدا خواهد کرد. طبیعی است که وزارت امور خارجه در چارچوب تصمیمات حاکمیتی عمل می‌کند. اما دولت به عنوان بدنه اجرایی در این حوزه واجد صلاحیت های جدیدی است که باید اجازه بدهیم در این انتقال آرام قدرت دولت آقای رئیسی، بتواند صدا و نقش خودش را داشته باشد. در همه‌ دنیا این یک چیز بسیار عادی است و نه تنها در ایران! البته کشورهایی هستند که نه صندوق رای را دیدند و نه معنی انتقال آرام قدرت را می‌دانند. اما کشورهای غربی که با این مفاهیم آشنا هستند باید برایشان طبیعی باشد.

خطیب‌زاده همچنین در واکنش به تعدی صهیونیست ها به مسجد الاقصی گفت: این تهدیدی که در آستانه عید قربان، عید بزرگ مسلمین انجام می‌گیرد به اشد وجه محکوم است. جمهوری اسلامی ایران نیز از آن اعلام انزجار می کند. طبیعی است که یک بار دیگر صهیونیست‌ها نشان دادند که جز مقاومت راهی برای آزادی قدس شریف، در مقابل فلسطین و جهان اسلام وجود ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص وضعیت استمرار مذاکرات صلح افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران مسیری را که آغاز کرده است تا لحظه‌ای که طرف افغانستانی پایبند باشند ادامه خواهد داد. ما  به طور فعال و به صورت دو جانبه و چند جانبه با گروه های افغانی در ارتباط هستیم. نماینده ویژه ما به صورت مستمر با ملاقات‌های حضوری و تماس‌های تلفنی در ارتباط است و این را ادامه می‌دهیم. آمادگی داریم که به صورت حضوری این کار را ادامه بدهیم. از هر ابتکاری نیز که در این مسیر باشد استقبال می‌کنیم. ما فکر می‌کنیم ایران تنها در یک گفت‌وگوی فراگیر و با حضور طرفین می‌تواند برای رسیدن به صلح در افغانستان کمک کند.

وی بار دیگر در خصوص توافق انجام شده برای آزادی زندانیان ایرانی، انگلیسی و آمریکایی گفت: جزئیات آنچه توافق شده است را باز نمی کنیم. اگر طرف آمریکایی و طرف انگلیسی بخش خودشان را انجام دهند، جمهوری اسلامی ایران نیز همین امروز آمادگی دارد بخش خودش را انجام دهد. اجازه بدهید که ببینیم مسیر به چه سمتی خواهد رفت.

خطیب‌زاده در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات بین ایران و عربستان نیز گفت: در خصوص گفت‌وگوها با عربستان نیز من بارها گفته‌ام و بار دیگر تکرار می کنم این مذاکرات به نفع منطقه و به نفع مردم ایران و عربستان است و انشاءالله در مسیری که دو طرف توافق داشته باشند ادامه پیدا خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر انجام برخی گفت وگوها بین ایران و مصر و اینکه آیا ایران انجام این گفت‌وگوها را تایید می کند، اظهار کرد: همیشه تماس بین ایران و مصر وجود داشته و هیچ گاه قطع نشده است. البته این موضوع سختی‌ها و بالا و پایین‌های خود را نیز داشته است. فکر می‌کنیم عادی شدن روابط بین کشورهای اسلامی به نفع جهان اسلام و منطقه است و ما همواره از عادی شدن روابط بین کشورهای اسلامی و گسترش آن و افزایش مراودات در این چارچوب استقبال می‌کنیم.

وی همچنین گفت: این مردم لبنان هستند که باید در خصوص آینده لبنان تصمیم بگیرند. ما هیچ وقت از ارائه کمک به همه طرف‌ها به شمول دولت، گروه‌ها و احزاب پا پس نکشیده‌ایم. هرگاه از ما خواستند که کمک از طرف جمهوری اسلامی ایران داده شود، ما کمک کرده‌ایم. در این فشار اقتصادی که مردم لبنان در آن هستند بارها به دولت لبنان اعلام آمادگی کردیم که کمک می‌کنیم. اگر دولت لبنان آمادگی داشته باشد ما از ارسال کمک‌ها دریغ نخواهیم کرد.

کلید واژه ها: ایران و عربستان بندر چابهار ایران و هند ایران و امریکا مذاکرات وین سعید خطیب زاده


( ۳ )

نظر شما :