ابراز امیدواری وزیر امور خارجه نروژ در مورد احیای برجام

۰۳ مهر ۱۴۰۰ | ۰۰:۵۸ کد : ۲۰۰۶۳۳۲ سرخط اخبار

روز جمعه در دیدار حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و «اینه اریکسن سورید» وزیر خارجه نروژ، موضوعات دوجانبه و وضعیت افغانستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، وزیر خارجه نروژ در این دیدار تصریح کرد که  هر چند طی هفته‌های آتی تغییر و تحول در دولت این کشور اتفاق خواهد افتاد، اما ایران در سیاست خارجی نروژ جایگاه خاص خود را حفظ خواهد کرد.

اریکسن سورید با اشاره به اوضاع افغانستان، برای رایزنی‌های منظم‌تر در این خصوص اعلام آمادگی کرد و گفت:  تحولات افغانستان هم در سطح منطقه‌ای و هم در سطح بین‌المللی دارای تبعات دامنه‌دار است.

وزیر خارجه نروژ به موضوع برجام نیز اشاره کرد و با بیان اینکه این توافق در ساختار سیاست بین‌الملل از جایگاهی ویژه برخوردار است، برای احیای این توافق ابراز امیدواری کرد.

در ادامه این نشست، وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران علاقمند به برگزاری کمیته سیاسی دو کشور در سطح معاونان سیاسی دو وزارت خارجه است، از وزیر خارجه نروژ جهت سفر به تهران دعوت کرد .

امیرعبداللهیان با اشاره به ظرفیت‌های متعدد جهت گسترش روابط دو کشور، تصریح کرد که اولویت جدی دولت جدید جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط اقتصادی و تجاری خارجی است و این دولت برای گسترش روابط در این چارچوب، آمادگی کامل دارد.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه در خصوص موضوعات منطقه‌ای امکان همکاری‌های جدی‌تری وجود دارد، تصریح کرد:  افغانستان تنها از مسیر گفت‌وگوی اصیل بین‌الافغانی و تشکیل یک دولت فراگیر به آرامش و ثبات می‌رسد و در صورتی که همه برای تحقق این شرایط کمک نکنند، امکان بروز چالش‌هایی جدی در آینده وجود خواهد داشت.

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از همه توان خود برای تسهیل کمک‌رسانی به افغانستان استفاده کرده است، برای همکاری با نروژ در این زمینه اعلام آمادگی کرد.

انتهای پیام


نظر شما :